TOM DUBRAVEC Cropix
ZAKOMPLICIRANO DO MAKSIMUMA

Ždrijeb kakav još nismo gledali: Vatrene će izvući u dvije skupine, a postoji jedno veliko ograničenje

Kvalifikacije se u Europi igraju u 12 skupina, u njima će biti 54 reprezentacije, dok je Rusija suspendirana
Piše: Dražen AntolićObjavljeno: 12. prosinac 2024. 22:51

U petak će biti točno dvije godine otkako je Hrvatska igrala polufinale Svjetskog prvenstva u Kataru (13. prosinca 2022.). Puno smo puta analizirali i komentirali, ostala je tuga i žal. Argentina je dobila 3:0 i na kraju postala svjetski prvak, a Vatreni su 17. prosinca svladali Maroko i osvojili broncu.

Iako 13. prosinca formalno tada nije bio "petak 13.", takvim je ispao, a sada je po kalendaru tako, no to ne znači da bilo tko drhti zbog ždrijeba kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koji je u Zürichu. Simbolika je što točno dvije godine od jedne od najvažnijih utakmica našeg nogometa brončani kreću u novi projekt Svjetskog prvenstva. U sjedištu FIFA-e u podne obavit će se ždrijeb izlučnog ciklusa za SP 2026. godine. Prije nego što kuglice budu izvučene jasno je da Hrvatska želi od 13. prosinca 2024. nastaviti tamo gdje je stala 13. prosinca 2022. godine što bi značilo pobjednički pohod prema Americi. Potom i dalje...

No, Vatreni u Švicarskoj neće definitivno znati tko su im protivnici, bit će izvučeni u dvije skupine kao nositelji, a u kojoj će od njih doista igrati bit će jasno tek nakon četvrtfinala Lige nacija u kojem nam je suparnik Francuska. Zbog svih kombinatorika FIFA-e i UEFA-e došlo je i do toga da ždrijeb kvalifikacija više nije što je nekad bio, zakompliciran je do maksimuma.

image
TOM DUBRAVEC Cropix

Kvalifikacije se u Europi igraju u 12 skupina, u njima će biti 54 reprezentacije, dok je Rusija suspendirana. U šest skupina nalazit će se četiri reprezentacije, a u drugih šest bit će ih pet. Ako Hrvatska svlada Francusku igrat će u jednoj od skupina s četiri aktera i kvalifikacije će započeti u rujnu. Bit će kratke i brze - rujan, listopad, studeni, u svakom mjesecu dvije utakmice, ukupno šest kola. Pobjednik ide na SP, a drugoplasirani u dodatne kvalifikacije. No, Zlatko Dalić i njegovi dečki znat će i u kojoj skupini igraju ako ispadnu od Tricolora. To će biti jedna od preostale dvije s četiri aktera ili jedna od šest s pet sudionika. U tom slučaju kvalifikacije bi mogli započeti već u lipnju.

Osam je nacionalnih vrsta koje se bore za Final Four Lige nacija. Takav sustav može ih staviti pred moralnu dvojbu, jer nekome bi se moglo dogoditi da mu se skupina, ako izgubi u Ligi nacija, čini povoljnijom nego ukoliko pobijedi, međutim, očekujemo da kod Hrvata preispitivanja neće biti, ma kako ispalo na ždrijebu. Vatreni žele na još jedan Final Four Lige nacija i sve će učiniti da matiraju Francuze i ponovno se nađu na završnici kakva se pamti iz Rotterdama 2023. godine. Tada su izgubili u finalu od Španjolske udarcima s bijele točke, sada bi na La Roju mogli već u polufinalu. Ako ona bude bolja od Nizozemske.

Dakle, što god kuglice donesu, pristup će biti natjecateljski, prvo Liga nacija, potom borba za Svjetskog prvenstvo. Koliko je god jasno da Hrvatska svim silama želi biti u Americi, kako bi nastavila kontinuitet uspjeha. Nakon tri nastupa 1998., 2002. i 2006. godine, naši se nisu uspjeli plasirati u Južnu Afriku 2010. godine. Sada su opet u nizu od tri sudjelovanja 2014., 2018. i 2022. godine, s još boljim rezultatom, jer u prvoj seriji je bila jedna medalja, u ovoj su dvije, pritom i finale, pa trebaju učiniti sve da se proširi i na četvrto uzastopno sudjelovanje na svjetskoj smotri. Mundijal je narastao do apsurdnih mamutskih dimenzija, te će na njemu igrati čak 48 momčadi, no Europa nije dobila veliko proširenje, s 13 je skočila na 16 sudionika, pa će izlučni ciklus na našem kontinentu biti itekako zahtjevan. Iako daleko kraći nego što smo nekad navikli.

image
TOM DUBRAVEC Cropix

Prije ždrijeba bitno je da postoji jedno veliko ograničenje koga puno toga determinira. U skupini koja ima pet sudionika ne mogu biti dvije reprezentacije koje igraju Ligu nacija u ožujku, neovisno radi li se o četvrtfinalu ili play-offu za promociju, odnosno ostanak. Razlog je taj što skupina s pet reprezentacija mora krenuti već u ožujku, jedan njezin akter može preskočiti ožujak, ali dva ne mogu. Dakle, osam sudionika četvrtfinala Lige nacija, među kojima je i Hrvatska, bit će raspodijeljeni tako da četiri pobjednika sigurno imaju skupinu s četiri aktera, a od četiri gubitnika dva svakako moraju biti u skupini s pet aktera. Osim toga, još dva nositelja - Belgija i Austrija - igraju Ligu nacija u ožujku.

Prema tome, ako Hrvatska prođe Francusku i ode na završnicu Lige nacija, vrlo vjerojatno će dobiti jednu, to se gotovo sigurno premda nije teoretski, a možda i dvije, čak je moguće i tri reprezentacije iz kruga 14 ekipa iz drugog, trećeg i četvrtog "pota" koje imaju obveze u Ligi nacija u ožujku. To su Ukrajina,Turska, Mađarska, Srbija, Grčka, Slovačka, Škotska, Slovenija, Republika Irska, Gruzija, Island, Bugarska, Kosovo i Armenija. Isto tako, ako Hrvatska izgubi od Francuza i bude u skupini s četiri, također će imati nekog od ovih rivala, a ako bude u skupini s pet protiv nikoga od navedenih neće moći igrati.

Iako će to značajno odrediti rasplet, podsjetit ćemo na "potove", budući da će Vatreni iz svakog od njih, osim prvog u kojem se sami nalaze, imati po jednog protivnika. Ako bismo iz drugog mogli izvući poželjnije to su Slovačka, Grčka, Rumunjska, iako je teško zapravo reći tko je koliko povoljan, jer među njima su male razlike. To društvo još čine Ukrajina, Švedska, Turska, Wales, Mađarska, Srbija, Poljska, Češka i Norveška. Dobit ćemo jednog rivala i iz trećeg "lonca", u kojem su Škotska, Slovenija, Republika Irska, Albanije, S. Makedonija, Gruzija, Finska, Island, S. Irska, Crna Gora, BiH i Izrael, te jednog iz četvrtog kojeg čine Bugarska, Luksemburg, Bjelorusija, Kosovo, Armenija, Kazahstan, Azerbajdžan, Estonija. Cipar, Farski Otoci, Latvija i Litva, dok su u petom rangu Moldavija, Malta, Andora, Gibraltar, Lihtenštajn i San Marino.

U našem prvom su, osim Hrvatske, još Španjolska, Nizozemska, Francuska, Portugal, Danska, Italija, Njemačka, Engleska, Belgija, Švicarska i Austrija.

13. prosinac 2024 14:13