Kako je to sve paradoksalno. AC Milan je jedan od tri talijanska osnivača Superlige. Vodili su veći dio sezone u prvenstvu Serie A (18 kola), a sada se, pet kola prije kraja, nalaze u velikoj nevolji i za četvrtu poziciju koja vodi u Ligu prvaka. Milan je klub koji nasušno treba nove prihode da bi se vratio nekadašnjim razinama kvalitete i konkurentnosti, ali eto, od inicijative da je napuste sada će se rukama i nogama boriti za ulaz u Ligu prvaka. Bez njenih prihoda Milan će se opet morati financijski i posljedično kadrovski resetirati. Gubitak vrijednosti je ono što diže tlak američkom financijašu Paulu Singeru.
Glavni u Elliott fondu uzeo je Milan silom prilika, jer je prije nekoliko godina posudba od 300 milijuna eura kineskom ulagaču u klub bila nenaplativa. Paul Singer je, po Forbesu, težak 4,3 miljarde dolara, no klub vodi po uzusima američkog biznisa i tvrtke. Što je, naravno, u konfliktu s natjecateljskim ambicijama. Gubitak pozicije za Ligu prvaka je, nakon dugo vremena njegovanja nerealne ideje da bi se čak moglo osvojiti scudetto, veliki rizik. I sada su, odjednom (?) svi akteri u sportskom pogonu u statusu nesigurnih. Prvo to vrijedi za trenera Stefana Piolija, koji je upravo rezultatima od proljeća prošle godine zaradio novi ugovor. Pioli će teško opstati na klupi unatoč produženom ugovoru, čak i uz vizu za LP. Pad forme i rezultata ipak je ojačalo skepsu i okruženja prema treneru, kojem se često u karijeri događao dobar start i kroz sezonu padovi učinka. Ostvari li se (barem) četvrto mjesto onda će se uz okvirnu apanažu od Lige prvaka lakše moći složiti momčad za novu sezonu.
Bez LP nema teorije, iako je i s njome praktično malo moguće, da vratar Donnarumma ostane u Milanu. Ima puno ponuda i zato nije ni odgovorio na za Milan astronomsku ponudu (8 milijuna eura) da produži ugovor. Juventus mu je već ponudio 10, a njegov menadžer Mino Raiola očekuje 12... U toj priči još je uvijek velika neizvjesnost oko Mandžukića. Iz objektivnih razloga (ozljeda, duga pauza prije dolaska) hrvatski napadač nije mogao ispuniti očekivanja kluba, koji ga je angažirao da bude Ibrahimovićeva alternativa. U idućih pet kola Mandžukić će morati iskoračiti u učinku da bi Milan aktivirao opciju za još jednu sezonu (3,6 milijuna €). Dok je s jedne strane Milana loše raspoloženje i strah od gubitka vize za Ligu prvaka, na drugoj strani se živi najbolje doba od vremena Jose Mourinha.
Inter je praktično već prvak, ali za matematičku sigurnost trebat će pričekati ili ovaj vikend (gostovanje u Crotoneu) ili onaj iza toga. Jedini koji može teorijski dostići vrh je Atalanta (na minus 11), ali to se naravno neće dogoditi. Zato je mlađahni predsjednik Intera, 29-godišnji Steven Zhang, stigao u Milano tjedan dana ranije od planiranog. Zhang želi biti prisutan u trenutku kada će Inter i matematički biti prvak nakon 11 godina. Obitelj Zhang, čiji je imetak Forbes procijenio na 7,6 milijardi dolara, bit će prvi strani vlasnici koji su osvojili trofej u Italiji! Iako je na Apeninima u tijeku mala invazija američkih milijardera (trenutno je 6 A ligaša pod njihovim vlasništvom), moćna kineska grupacija ući će u povijest kao prvi pobjednik.
Za AC Milan je to dodatni simbolički udarac, jer je taj klub imao također kineskog vlasnika, Jonghonga Lia, ali je isti prije tri godine “izgubio” uloženo upravo od kreditora Elliot fonda. Zašto je onda u sezoni osvajanja 19. titule Steven Zhang čak 7 mjeseci bio odsutan iz Milana? I zašto je Inter imao ogromnih financijskih problema, zbog čega su kasnile mjesecima plaće igračima? Jasno je da obitelj Zhang nema financijskih problema za financiranje Intera. No novi zakoni vlade Kine o ulaganjima tamošnjih kompanija u inozemne klubove, plus težina posljedica pandemije, jako su otežali načine financiranja Intera. Kako veliki rezultati uvijek donose lakša rješenja, Steven Zhang dolazi proslaviti titulu i s rješenjima financijskih teškoća. Korporacija Suning, koja je u obiteljskom vlasništvu, ostvarila je aranžman s američkim fondom Bain Capitol, kojim je osigurala 250 milijuna eura svježeg kapitala. Njime će se podmiriti hitne obveze prema dobavljačima, kreditorima i igračima, a bit će novca i za lakše akcije u ljetnom prijelaznom roku. Bain Capitol je inače jedan od tri fonda koji je pregovarao o kupovini 10% dionica Serie A, a koju je već dogovorenu prodaju (1,7 milijardi eura, plus 1,2 milijarde kredita) podrivala trojka (Juve, Milan, Inter) zbog interesa za Superligu.
Kako god ti financijski “turniri” iza kulisa tekli, za navijače Intera ostaje najvažnije da je napokon taj veliki klub osvojio scudetto. Poklopilo se da su glavni akteri bivši ljudi Juventusa (trener Conte, direktor Marotta), ali taj se “nezgodan” detalj u kontekstu omraženosti između dva kluba lako kompenzira time što je upravo Inter prekinuo 9 godina šampionske dominacije Juventusa. Dostojan sljednik Kada je 9. ožujka 1908. godine skupina osnivača klubu nadjenula ime Internazionale, oni su htjeli da budu simbolika djece svijeta.
Bili su suprotnost AC Milanu, koji je zadržao politiku nacionalnog, odnosno odmaka od angažiranja stranaca. Današnji je Inter u vlasništvu Kineza, a u prvoj postavi trenera Contea igra 9 stranaca. Dakle, Zhangov Inter je dostojan sljednik izvorne ideje osnivača, iako u vremenu kada je internacionalizacija zapravo ideja svih klubova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....