ADRIAN DENNIS Afp
SP KATAR 2022.

Englezi su u svojoj prvoj utakmici SP-a u Kataru stigli do visoke pobjede protiv Irana 6:1
Piše: SN/Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 21. studeni 2022. 16:15

ENGLESKA - IRAN 6:2 (Bellingham 35‘, Saka 43‘, 62‘, Sterling 45‘, Rashford 71‘, Grealish 90‘/Gholizadeh 65‘, Taremi 90+13)

ENGLESKA (4-2-3-1): Pickford - Trippier, Stones, Maguire (od 70. Dier), Shaw - Bellingham, Rice - Saka⚽⚽ (od 70. Rashford), Mount (od 70. Foden), Sterling (od 70. Grealish) - Kane (od 76. Wilson)

IRAN (4-3-3): Beiranvand (od 20‘ Hosseini) - Moharrami, Pouraliganji?, Cheshmi (od 46. Kanaani), Hosseini, Mohammadi - Nourollahi (od 77. Azmoun), Ali Karimi (od 46‘Ezatolahi), Safi - Jahanbakhsh? (od 46. Gholizadeh), Taremi

Nikakvih problema Engleska nije imala na premijeri protiv Irana. Već u prvom poluvremenu momčad Garetha Southgatea opravdala je ulogu favorita i osigurala puni plijen protiv nedoraslih im Iranaca. Carlos Queiroz odlučio se na vrlo defenzivnu formaciju, no njegovu koncepciju srušili su Englezi već u prvom dijelu, a u nastavku se to pretvorilo u pravi potop.

Kapetan Tri lava Harry Kane nije na teren Khalifa International stadiona izašao s vrpcom u duginim bojama zbog straha od sportskih sankcija, no zato su on i suigrači kleknuli uoči početka susreta. Southgate je odustao od ideje s trojicom stopera, istrčao je s četvoricom u zadnjoj liniji, no glavnu su riječ vodili ofenzivci.

Već u 8. minuti teško se ozlijedio iranski vratar Beiranvand koji se glavom sudario sa stoperom M. Hosseinijem. Pomoć mu se ukazivala više od 10 minuta, ali ipak nije mogao nastaviti, zamijenio ga je H. Hosseini.

Nastojali su Iranci držati zgusnute linije, ići agresivno na suparnike, ali ispostavilo se da su prekidi velik problem Queirozove momčadi. Engleska je polako i strpljivo plela svoju mrežu, prve su probleme za Iran nagovijestili pokušaji Sake i Mounta, potom je u 32. minuti Maguire glavom pogodio gredu nakon ubačaja Trippiera iz kuta.

ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp

A onda je krenulo. Golijadu je u 35. minuti otvorio Jude Bellingham, 19-godišnji veznjak Borussije Dortmund. Nakon ubačaja Shawa s lijeve strane, Bellingham je glavom sa sedam metara matirao iranskog vratara.

U 43. minuti korner je izveo Shaw, Maguire je glavom spustio za Bukaya Saku koji je tukao iz prve, a lopta je pogodila Taremija, malo promijenila smjer i završila u mreži za 2:0.

GIUSEPPE CACACE Afp

U prvoj od 14 minuta sudačke nadoknade prvog poluvremena nakon duge lopte Pickforda Bellingham je prenio loptu do Kanea koji je s desne strane uposlio Raheema Sterlinga. Engleska desetka iz blizine je vanjskim dijelom kopačke efektno poentirala za visokih 3:0 i rješenje pitanja pobjednika ovog dvoboja. Sterlingu je to bio 20. pogodak za reprezentaciju u 80. nastupu.

U nastavku je svoj drugi pogodak postigao Bukayo Saka, u 62. minuti uposlio ga je Sterling, a ofenzivac Arsenala je s ruba kaznenog prostora bio precizan za 4:0. Tri minute kasnije stigao je Iran do počasnog pogotka, strijelac je bio Taremi.

JEWEL SAMAD Afp

Tek nakon što je ušao u igru, u strijelce se upisao i Marcus Rashford, lijepo se snašao i poentirao nakon Kaneove asistencije. U samoj završnici i šesta je lopta završila u iranskoj mreži, nakon prodora i asistencije Wilsona lagan posao imao je Jack Grealish. U 8. minuti nadkonade Pickford je uz pomoć grede zaustavio opasan pokušaj Azmouna, s Taremi je u 13. minuti sudačke nadoknade s bijele točke postavio konačnih 6:2.

Ako se po jutru dan poznaje, imat će Tri lava što pokazati na ovom Mundijalu, dok Irancima tek slijede utakmice istine s ravnopravnijim suparnicima, a možda bi im bilo pametnije da nisu smijenili Dragana Skočića koji ih je i odveo u Katar.

U svakom slučaju, euforija na Otoku može početi...

„Ponosan sam i sretan nakon ovakve pobjede. Ne mogu, zapravo, ni opisati na pravi način kako se trenutačno osjećam. Pobjeda nam je bila potrebna na startu turnira, a mi smo je ostvarili na ovakav način. Znam da se mnogo pričalo o našoj lošoj formi prije prvenstva, ali ovaj put smo stvarno odigrali dobro. No, moramo ići dalje. Nova nam utakmica dolazi vrlo brzo. I tada ćemo dati najbolje od sebe, tražit ćemo nove pobjede, rekao je dvostruki strijelac Saka, inače igrač Arsenala, a njegovo je zadovoljstvo dijelio Jude Bellingham.

„Ovo je stvarno bio dobar dan za nas. Impresivno je postići šest pogodaka u jednoj utakmici svjetskog prvenstva bez obzira na ime suparnika. Na početku utakmice naši su suparnici djelovali vrlo jako i snažno na terenu. Činilo mi se da ćemo ih teško probiti. Moj pogodak? Iskreno rečeno mislio sam kako sam promašio loptu, no ipak je ušla. Pobjede otklanjaju pritisak i donose samopouzdanje tako da je ovo slavlje stvarno dobrodošlo. No, slijede nam novi izazovi, moramo se za njih jednako kvalitetno pripremiti“, rekao je Bellingham, strijelac prvog od šest pogodaka Engleske u razgovoru za BBC.

Tablice omogućuje Sofascore

Prijenos uživo:

KRAJ UTAKMICE

GOOL 90+13 - Taremi je siguran strijela s bijele točke

90+10 - Jedanaestarac za Iran! Nakon što je pogledao snimku, sudac utakmice odlučio je pokazati na bijelu točku

90+5 - Azmoun je izašao sam pred vratara i zatresao gredu

90 - Wilson je prohujao po desnoj strani, zabio se u kazneni prostor i potom dao povratno za Grealish koji nije imao težak zadatak

84 - Rashford je još jednom pokazao svoj talent! Lijepo je izvrtio svog čuvara, pucao, ali ovog puta lopta je odsjela u bloku

77 - Taremi je dobio loptu u prostor, pucao ispre s ruba šesnaesterca, ali lopta je otišla daleko od gola

GOOL 71 Tek što je ušao u igru Rashford je dobio loptu na desnoj strani, sjutrio se u kazneni prostor, prevario svog čuvara i zabio za peti pogodak Engleza

GOOL 65 - Gholizadeh je gurnuo u prostor za Taremija koji iz blizine zabija za smanjenje zaostatka Irana

GOOL 62 minuta - Saka se sjajno izvukao na desetak metara i potom poslao u donji lijevi kut za visokih 4:0

54 - Bellingham je sjajno prošao po desnoj strani, pokušao povratno ubaciti na pet metara, ali obrana Irana čisti

50 - Trippier je zapucao direktno iz slobodnog udarca s 18 metara, ali lopta je završila u bloku

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45+11 - Iranci su sada uspjeli složiti prvi polu-napad, a Jahanbakhsh je u završnici uputio udarac, ali lopta je otišla visoko iznad grede

45 - Igrat će se čak 14 minuta sudačke nadokande

GOOL 45 - Brza kontra Engleza, Bellingham je dao za Kanea, a ovaj potom uposlio Sterlinga koji šalje i treću loptu u mrežu Irana

FADEL SENNA Afp

GOOL 43 - Nakon ubačaja iz kuta Maguire je spustio loptu za Saku koju puca s desetak metara i sjajno zabija za povećanje vodstva Engleza

42 - U samoj završnici prvog dijela, Englezi su nakon postignutog pogotka ubacili u još jednu brzinu više i gotovo stalno se nalaze u šesnaestercu gostiju

GOOL 35 - Shaw je ubacio s lijeve strane u kazneni prostor, a tamo je najviši u skoku bio Bellingham i zatresao mrežu za vodstvo Engleza

32 - Nakon ubačaja u kazneni prostor najviši je u skoku bio Maguire, ali lopta je odsjela na gredi

30 - Saka je primio loptu na desnoj strani, uputio oštri prizeman centaršut na pet metara gdje se našao Mount, pucao, ali pored vrata

25 - Englezi dominiraju od samog početka utakmice, ali i dalje su bez prave prilike pred vratima Irana

20 - Beiranvan ipak neće moći nastaviti utakmicu! Na njegovo će mjesto ući Hosseini

15 - Nakon dužeg ukazivanja pomoći Beiranvand će ipak ostati u terenu

10 - Nakon dobre intervencije, vratar Irana Beiranvand je ostao ležati na travnjaku te mu se trenutno ukazuje pomoć. Bio je to ružan sudar glavama

8 - Kane je poslao oštru loptu na drugu vratnicu, tamo je bio Sterling, ali s glave mu je uspio skinuti Beiranvand

3 - Nakon udarca iz kuta bilo je dosta povlačenja u kaznenom prostoru, Englezi su tražili jedanaesterac, ali nije se oglasio glavni sudac utakmice, kao niti VAR soba

1 - Utakmica je počela!

13.00 - Od prve minute startat će Moharrani za Iran, kao i Maguire za Englesku, često osporavani i kritizirani kapetan Manchester Uniteda.

21. travanj 2024 00:59