GLYN KIRK Afp
ZA POVIJEST

Španjolska je sa visokih 7:0 pobijedila Kostariku i nanijela joj najteži poraz na SP-u
Piše: Gradimir Đukarić, Sportske novostiObjavljeno: 23. studeni 2022. 19:05

ŠPANJOLSKA - KOSTARIKA 7:0 (Olmo 11‘, Asensio 21‘, Torres 30‘, 54‘, Gavi 75‘, Soler 90‘, Morata 90+2)

Stadion Al Thumama. Gledatelja: 40.013. Sudac: Mohammed Abdulla (Ujedinjeni Arapski Emirati). Pomoćnici: Hammadi i Al Mahri. Četvrti sudac: Ning Ma

ŠPANJOLSKA: Simon - Azpilicueta, Busquets (Od 64. Koke), Laporte, Alba (Od 64. Balde) - Rodri, Gavi ⚽, Pedri (Od 57. Soler ⚽) - Torres ⚽⚽ (Od 57. Morata ⚽), Olmo ⚽, Asensio⚽ (Od 69. Williams)

KOSTARIKA: Navas - Martinez (Od 46. Watson), Fuller, Duarte, Calvo ?, Oviedo (Od 82. Matarrita) - Campbell ?, Borges (Od 72. Aguilera), Tejeda, Bennette (Od 61. Ruiz) - Contreras (Od 61. Zamora)

Žuti karton: Calvo (68), Campbell (90+7).

Španjolci su naučili lekciju iz loših iskustva drugih favorita posljednja dva dana i nisu dozvolili nikakvo iznenađenje protiv Kostarike. Štoviše, poslali su snažnu poruku. Zabila je momčad koju vodi Luis Enrique čak sedam golova, a taj će trijumf ući u povijesne knjige španjolskog nogometa jer bio je i najveći kojeg je "Crvena furija" zabilježila na svjetskim prvenstvima. A odigrali su do sada na Mundijalima 64 utakmice...

I nije rekordna pobjeda bio i jedini detalj s utakmice koji će ostati zabilježen u španjolskim nogometnim almanasima. U Svjetsko prvenstvo ušli su u skladu s nadimkom - furiozno i nisu prestajali puniti mrežu prvog protivnika u Kataru. Tek što je prošlo pola sata, a već su Španjolci imali pobjedu u džepu i sigurno 3:0 vodstvo. Olmo je otvorio utakmicu golom u 11. minuti, a taj njegov gol ući će u anale jer bio je to stoti pogodak Španjolaca na svjetskim prvenstvima. Ako su Kostarikanci imali nekakvu nadu "Furija" ju je "ubila" s dva brza gola koja su stigla s razmakom od po točno deset minuta. Asensio je zabio u 21., a Torres iz kaznenog udarca u 31. već riješio pitanje pobjednika.

Kostarikanci su bili nemoćni učiniti utakmicu barem zanimljivijom, u prvom dijelu su rijetko kada uopće imali i loptu u svojim nogama (svega 14 posto), a niti jednom nisu ni šutnuli prema španjolskim vratima. Španjolski golman Unai Simón bio je jedan od gledatelja svih 90 minuta utakmice i ostao je neocijenjen. Ni u nastavku se nije ništa promijenilo, potop Kostarikanaca nastavio se novim pogotkom Torresa u 54. minuti. I to je bilo - to.

Španjolska je igrala koliko je morala, a Kostarika nije mogla. Na Svjetskom prvenstvu još se nije dogodilo da je jedna reprezentacija bila toliko inferiorna spram druge. Apsolutnu nadmoć Španjolci su potvrdili i petim golom kojeg je zabio najmlađi u redovima Furije Gavi. Samim ulaskom u igru već je ispisao povijest, sa 18 godina i 110 dana postao je najmlađi španjolski nogometaš koji je zaigrao na nekom velikom natjecanju, a odmah je postao i najmlađi strijelac Furije na svjetskim prvenstvima. U povijesti Mundijala samo su dvojica mlađih zabijala, Pele koji nije bio ni punoljetan na SP-u 1958. te Meksikanac Manuel Rosas kojem je bilo 18 godina i 93 dana kada je zabio na prvom Mundijalu igranom 1930. Muku, bolje reći blamažu, Kostarikanaca zaključili su Soler i Morata. Potonjem je to bio 28. gol kojeg je zabio u dresu reprezentacije čime je na ljestvici strijelaca preskočio Fernanda Morientesa.

SVE GOLOVE POGLEDAJTE OVDJE

Standings provided by Sofascore

PRIJENOS UŽIVO:

90+8 - Kraj! Španjolska je s visokom pobjedom nad Kostarikom najavila pohod na naslov prvaka.

90+6 - Soler puca pokraj gola.

90+2 - GOOOL! Zabio je i Morata! Španjolska vodi 7:0. Asistirao mu je Dani Olmo.

90 - Igrat će se još osam minuta sučeve nadoknade.

90 - GOOOL! Soler zabija za 6:0 i potpuni potop Kostarike.

82 - Izlezi Oviedo, ulazi Matarrita (Kostarika).

81 - Probao je sada zabiti i Morata, ali njegov pokušaj brani Navas, a onda je i suđeno zaleđe.

75 - GOOOL! Zabio je i Gavi. Španjolac se upisao u strijelce sa samo 18 godina.

72 - Izašao je Borges, a ušao Aguilera (Kostarika).

70 - Olmo je sada probao glavom, ali lako brani Navas.

69 - Iz igre izlazi i Asensio. Umjesto njega na terenu je Williams (Španjolska).

68 - Požutio je Calvo (Kostarika).

64 - Izlaze Alba i Busquets, a ulaze Balde i Koke (Španjolska).

61 - Dvostruka izmjena kod Kostarike. Izleze Contreras i Bennette, a ulaze Zamora i Ruiz.

57 - Dvostruka izmjena kod Španjolske. Izlaze Torres i Pedri, ulaze Morata i Soler.

KIRILL KUDRYAVTSEV Afp

54 - GOOOL! Torres zabija svoj drugi gol na utakmici i povisuje na 4:0. Sjajno se okrenuo napadač Španjolske i još jednom matirao Navasa.

48 - Susret je nastavljen u istom tonu kao i u prvom poluvremenu. Asensio je probao povisiti vodstvo, ali puca preko gola.

46 - U svlačionici je ostao Carlos Martinez, a u igri je Kendall Watson (Kostarika).

46 - Počelo je drugo poluvrijeme!

45+5 - Kraj prvog dijela. Španjolska golovima Olma, Asensija i Torresa vodi 3:0.

45+4 - Španjolci imaju čak 84 posto posjeda lopte, dok je ona kod Kostarike tek 16 posto vremena. To najbolje pokazuje stanje na terenu.

45 - Igrat će se još pet minuta nadoknade.

40 - Španjolci i sa pola snage kontroliraju utakmicu. Već će na odmor otići s velikom prednošću.

35 - Kostarika nema neke šanse. Pokušaju se tu i tamo probiti do šesnaesterca Španjolske, ali bez nekog efekta.

30 - GOOOL! Torres zabija s bijele točke. Španjolska vodi 3:0.

29 - PENAL za Španjolsku! Jordi Alba je pao u šesnaestercu, a sudac bez razmišljanja pokazao na bijelu točku.

21 - GOOOL! Marco Asensio zabija za 2:0. Španjolska u drugoj brzini gazi Kostariku.

15 - Španjolci dominiraju od samog starta. Kostarika još nije došla do gola svojih protivnika.

11- GOOOL! Dani Olmo zabija za vodstvo Španjolske! Nakon sjajne akcije s Gavijem, Olmo je prebacio Navasa i zabio prvi gol Španjolske na Mundijalu. Ovo će dugo pamtiti. Bio je to 100. gol Španjolske na Svjetskim prvenstvima.

OLMOV GOL POGLEDAJTE OVDJE.

RAUL ARBOLEDA Afp

9 - Prijeti opet Španjolska. Ovoga puta je probao Asensio, ali njegov pokušaj odlazi pokraj gola.

5 - Dani Olmo je sada mogao zabiti. Pedri mu je poslao sjajnu loptu, a Olmo pokušao odmah zakucati u drugi kut, no nije bio precizan.