Navigation toggle
 MARIN FRANOV Cropix
Transfer križaljka crta se i silom prilika

Igrača koji garantira golove Bijelo-plavi već imaju u kadru, ali do proljeća 2026. na njega ne mogu računati

I dok čekaju oporavak mladog napadača, moraju razmišljati o njegovoj budućnosti jer idućeg ljeta ulazi u posljednju godinu ugovora
Piše: Gradimir ĐukarićObjavljeno: 13. lipanj 2025. 21:24

Transfer križaljku ovoga ljeta na Opus Areni dijelom crtaju i silom prilika. Traži se, između ostalih, i netko tko će se učinkom priključiti Arnelu Jakupoviću. Takvog igrača bijelo-plavi već imaju u kadru, ali do proljeća 2026. na njega, nažalost, ne mogu računati.

Prošla sezona trebala je biti njegova, ali umjesto novog iskoraka i potvrde velikog potencijala kojeg je nagovijestio kao da se sve urotilo protiv njega i zaustavilo ga da se razmaše do kraja. Anton Matković problema s ozljedama imao je još od ljetnih priprema, nastavilo se tijekom jeseni, a onda je na proljeće doživio ozljedu koja ga je udaljila s terena do kraja kalendarske godine.

U sezoni 2023./24. tek što je izašao na seniorsku scenu već je naznačio potencijal, iza njega su bila tek dva HNL nastupa kada je u jesenskom dijelu sezone zabio protiv Dinama u Maksimiru. U proljeće je u tandemu s Ramonom Mierezom to izgledalo još i bolje, a svoj učinak nadogradio je s još četiri pogotka, a tresao je između ostalih mreže i Hajduka i Rijeke. I ova sezona je počela golovima, dva puta je bio strijelac protiv azerbajdžanske Zire u europskim kvalifikacijama (nažalost ti golovi nisu bili dovoljni Osječanima za prolazak u idući krug natjecanja), a onda su krenule nevolje koje su, zapravo, počele još tijekom ljetnih priprema kada je imao problema s mišićem. Nakon što je sezona krenula Matkovič se mučio s petom, a tek što se vratio iz konkurencije su ga izbacili problemi s trbušnim zidom. Ukupno dva mjeseca je u prvom dijelu sezone bio izvan stroja, a kako mu je sezona stalno bila isprekidana ozljedama nakon kojih je iznova tražio ritam i ne čudi što je jesen završio bez postignutog prvenstvenog gola. Interesa, bez obzira na izostanak golgeterskog učinka, nije manjkalo, a i prošle zime su stizale ponude za njega. I kada se konačno činilo kako su svi problemi iza njega, kako je samo pitanje vremena kada će mu se opet otvoriti, na Poljudu mu se sredinom veljače, samo tri dana nakon 19. rođendana, dogodila najteža ozljeda karijere koja će ga u konačnici koštati skoro godinu dana nogometa. Nekoliko dana kasnije završio je na opraciji prednjih križnih ligamenata.

- Osjećam se dobro, doduše nenaviknut na ovakvu situaciju, ali znam da je i to sastavni dio sporta koji nas nekada poremeti i natjera na stanku. Nema nikakvoga "udaranja u glavu", prihvatio sam stanje kakvo je i sve ću, dakako, učiniti da se uspješno i što prije oporavim, iako je jasno da vrijeme mora učiniti svoje. Strpljenje i snažna volja za povratkom na teren svakako su neupitni - oglasio se mladi napadač odmah nakon operacije,

A nakon rekonstrukcije koljena sada je na početku povratka i mjeseci napornog rada.

Matković u ovoj fazi rehabilitacije boravi u Slavonskom Brodu, ali je u stalnom kontaktu sa stožerom na Opus Areni, prije svih klupskom liječničkom službom koja prati tijek njegovog oporavka.

I dok čekaju dan oporavka mladog napadača koji bi u najboljem slučaju tek negdje potkraj 2025. mogao početi s treninzima, na Opus Areni već danas moraju razmišljati o njegovoj budućnosti. Matkoviću, naime, u ljeto iduće godine, odnosno nekoliko mjeseci nakon što se opet vrati u trening, ulazi u posljednju godinu ugovorne obveze. Drugim riječima, na Opus Areni već sada moraju početi razmišljati da s mladim napadačem i njegovim predstavnicima sjednu za stol i pokušaju dogovoriti nastavak suradnje. U protivnom, ljeto 2026. bit će posljednja šansa Osijeku da na Matkovićevom transferu zaradi jer potencijalno na Opus Areni mogu ostati bez prihoda na igraču za kojeg se očekivalo da ostvari možda i najveći transfer u klupskoj povijesti.

Inače, s procijenjenom vrijednosti od 3,5 milijuna eura Matković je trenutno na tržištu najcjenjeniji nogometaš u redovima bijelo-plavih, za njega je bez obzira na tešku ozljedu i u posljednje vrijeme navodno bilo upita.

I Osijeku ide dio kolača mogućeg Dakuovog transfera u Zenit

Unatrag nekoliko tjedana u eteru se nekoliko imena spominjalo u kontekstu dolaska u Osijek. Od Moharramija preko Zvonareka, a potpisan je zasad samo Šopov oko kojeg je posao odrađen "ispod radara". Dok bugarski reprezentativac nije promoviran na Opus Areni nitko nije niti znao da je Osijek u igri za njegov potpis, a samo dan prije nego što će preuzeti "desetku" bugarski mediji selili su ga na Cipar odakle je imao ponude.

U idućih nekoliko dana, odnosno do početka priprema, među Bijelo-plave će stići još poneko novo ime, a ono što je izvjesno da će se dogoditi za koji tjedan je da će opremu Osijeka zadužiti Marino Žeravica (19) kojemu 30. lipnja ističe ugovor s Hajdukom. Mladi napadač je potpis za budućnost, a Osijek će, zanimljivo, iduće sezone u kadru imati dva najbolja strijelca juniorske HNL iz netom završenog prvenstva. Ivan Barić (18) zabio je, naime, 19 golova za Bijelo-plave, a uskoro novog suigrača učinkom je nadmašio nakon što je zabio hat-trick Šibeniku u posljednjem prvenstvenom kolu. Žeravica je, pak, u prvenstvu protivničke mreže tresao u 17 navrata.

U isto vrijeme, bivši napadač Osijeka Mirlind Daku pred transferom je u Zenit. Albanski reprezentativac s 15 postignutih pogodaka ove sezone (uz još osam asistencija) pri vrhu je poretka najboljih strijelaca ruske lige, a njegov transfer Rubin iz Kazana će navodno naplatiti 4,5 milijuna eura. Kako će se rasplesti situacija sa zanimanjem prate i na Opus Areni jer i Osijeku će pripasti dio "financijskog kolača" od tog posla. Naime, Daku je u ljeto 2023. prodan u Rubin za 1,2 milijuna eura (više bijelo-plavi realno i nisu mogli izvući s obzirom da je ušao u zadnju godinu ugovora), a uz dodatne bonuse u taj posao je ugrađen i postotak idućeg transfera. Daku se, nažalost, nije previše naigrao u dresu Osijeka, za najbolju momčad bijelo-plavih skupio je svega 16 nastupa i zabio četiri gola.

Sergej Levak pred odlaskom iz Rome

Prije nekoliko tjedana proslavio je 19. rođendan, a u idućih nekoliko tjedana U19 hrvatski reprezentativac Sergej Levak odlučit će kojim će se putem nastaviti njegova karijera.

U siječnju 2023. Osijek je zamijenio Rimom, isprva privremeno, a onda i trajno. Pola godine od dolaska Roma je iskoristila klauzulu ugrađenu u dogovor o posudbi i otkupila ga za 700.000 eura. Stepenicu po stepenicu napredovao je hrvatski nogometaš u hijerarhiji, nakon U17 (s kojom je bio i prvak Italije) te U18 momčadi, odigrao je odličnu prošlu sezonu u Primaveri koju je zaključio sa sedam golova i četiri asistencije.

Mladom veznjaku ugovor s Romom, međutim, završava 1. srpnja. Interesa ne manjka (pisalo se u posljednje vrijeme o zanimanju Girone, Bayerna, dortmundske Borussije...), ali konkretnih poteza sada nema iako su pojedini talijanski mediji požurili i već objavili kako je hrvatski nogometaš potpisao za Inter što se kasnije pokazalo netočnim. Zapravo, još uvijek nije sigurno hoće li Levak uopće i napustiti Rim. Gian Piero Gasperini, inače četvrti trener Rome unatrag godinu dana, tek se treba odrediti o mladim igračima i odlučiti hoće li i koga priključiti u najbolju momčad u kojoj je mladi hrvatski nogometaš često bio u trenažnom procesu pa čak i prošao jedne pripreme. Kako god, Levaku je idući cilj karijere seniorski nogomet, spreman je za novi iskorak, još jedna sezona igranja Primavere ga ne privlači.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
13. lipanj 2025 21:25