
Dominik Livaković prvo je vratarsko ime Vatrenih, svjetske bronce i finalista Lige nacija, po prikazanom u Kataru bio je jedan od najboljih čuvara mreže na Svjetskom prvenstvu, a kad pratimo vijesti s europskog tržišta nema ga u fokusu velikih klubova. Dinamo za njega traži odštetu 10 milijuna eura, toliku ponudu još nije dobio. Kao kapetanu nije mu loše u Maksimiru, no kao i svi najbolji nogometaši volio bi se okušati u inozemstvu, pogotovo u najjačim ligama.
Zašto se u nacrtima vodećih kontinentalnih klubova spominju tolika imena poput "staraca" Huga Llorisa i Keylora Navasa, Švicarca Yanna Sommera, mladog Ukrajinca Anatolija Trubina, Kamerunac Andre Onana tražen je kao suho zlato i Manchester United ga želi "oteti" Interu... Sve su to golmani visoke kvalitete, ali kao niti bilo tko drugi nisu imuni na pogreške. U tim križaljkama dobro kotira i čuvar mreže Nizozemske Justin Bijlow i još neki, a o Livakoviću pišu samo hrvatski mediji i Turci koji bi ga rado preselili u Fenerbahče. Vrlo rijetko tko drugi.
Zbog čega je prvi golman Hrvatske na marginama velikih gazda? Što ne valja kod njega ili u načinu na koji ga se prezentira i zastupa? Povjerenje je dao engleskoj agenciji Stellar. Pitali smo i nogometnu struku i menadžere.
Mario Jozić, nekadašnji vratar Dinama i brojnih klubova, sada trener golmana u školi Lokomotive kaže da je satima razmišljao što odgovoriti na ovo pitanje:
- Odvrtio sam cijelu povijest Dominika Livakovića i napravio kompletnu recenziju njega kao vratara ovog časa te jednostavno ne mogu nešto pametno odgovoriti. Livaković je po svemu europska klasa i golman za najveće klubove – ustvrdio je Jozić pa krenuo kronološki:
- Pratio sam ga otkako je došao iz Zadra u Zagreb pa potom u Dinamu. Imao je određenih slabosti, ali otkako se ustalio u Dinamu i u reprezentaciji sve je mane jako dobro riješio. Znamo da je prije imao probleme kod dubinskih lopti, više ih nema, spočitavala mu se igra nogom, popravio ju je strahovito. Izlasci na centaršut su mu dobri. Razmišljao sam o tome je li problem u visini, ali Livaković ima 188 centimetara. Iste je visine kao i Jan Oblak. Iker Casillas je bio 182 cm, pa kad se vratim još više u prošlost Angelo Peruzzi ili Jorge Campos su bili tek nešto preko 170 cm ili do 180 cm, kao i Rene Higuita.... Ne znam. Na Svjetskom prvenstvu je pokazao najbolje lice, Imao je jednu ili dvije pogreške koje nisu utjecala na rezultat. Ima baby-face, ali to ne može biti problem. Bitno je samo braniš li dobro ili ne. Visoki vratar dobije jednako gol kao i niski, a on je strašno eksplozivan. Stvarno ne vidim u čemu je kvaka, u kvaliteti definitivno nije.
Potom je Jozić dodao.
- Jedino što bih mu mogao reći je da ne komunicira dovoljno s ekipom na liderski način, ali to nije toliko bitna stavka da bi utjecala na nekoga hoće li ga kupiti jer brani vrhunski.
Smatrate da bi ga mogao uzeti i Manchester United ili Inter i da bi napravili dobar posao.
- Ne bi trebali pogriješiti. Iako mislim da bi za njega Španjolska možda bila idealna. Ili eventualno Francuska, ali i da ode u Englesku i napravi takav iskorak mislim da bi se jako dobro uklopio s obzirom na svoju skoru vratarsku povijest koja je na visokom nivou. Eto, nekoliko sati sam razmišljao i ne vidim suvisao odgovor zašto Livaković ne bi bio golman za najviše razine. Nastupi su mu dobri, napravi pokoju pogrešku, ali to se događa svima. Samo treba doći do velikog kluba i to će dokazati, ali on do njega ne dolazi. Koji je razlog da je još uvijek u Dinamu? S aspekta struke nema razloga da nije u ligama Petice.
A iz rakursa menadžera? Kako ljudi koji trguju igračima vide slučaj Livaković? Pojedini su nam kazali da je to kompleksno pitanje i nisu otišli daleko s odgovorom, no Franjo Vranjković je bio jasan:
- Postoji vrlo konkretan razlog zašto veliki klubovi nemaju u fokusu Livakovića. Prvo ću reći da je za mene on među pet najboljih vratara u Europi, ali potom moram kazati ono što je bitno za njegovu prodaju – s njom se zakasnilo. Trebao je otići iz Dinama prije četiri godine - kazao je Vranjković u uvodu pa nastavio:
- Kako je Dinamo veliki klub i igra u Europi njega se godinama prati. No, to što nije ranije napravio transfer i što danas nije u fokusu velikih klubova najviše je do Dinama. Prvo je tražio preveliku lovu u odnosu na ono što se nudilo, a potom je stavio u ugovor klauzulu od 10 milijun eura. I što se sad događa? Kad veliki klub traži golmana i dobije ponudu Livakovića koji ima odštetnu klauzulu 10 milijuna eura, on ga uopće ne zanima. Stavimo se u poziciju direktora velikog kluba koji traži golmana i ima recimo pet opcija. Otvori ponudu Livakovićeva agenta u kojoj stoji da je izlazna klauzula deset milijuna eura. To odmah gurne u stranu. Kao igrač bi u velikom klubu dobio završni šlif od 15-tak posto, no to je više stvaranje ličnosti kad si dio nekog giganta nego što bi vratarski bilo što naučio.
Želite reći da je prejeftin za velike klubove?
- Tako je. Jedan takav vratar ne smije imati izlaznu klauzulu ako hoće u veći klub. Onda dolazi do cjenkanja, eh tu bi jedan Zdravko Mamić jako puno pomogao jer nitko ne zna stvoriti tako lijepi monetarni kaos na tržištu kao on. I svi bi omastili brk. Veliki klubovi gledaju najskuplje golmane, a on je u rangu koji ne prate. Kakva je situacija ja bih mu preporučio da ostane u Dinamu još jednu sezonu i pusti što će doći, doći će. Najbolje bi mu bilo da ne pokušava više. Iako će Hrvatska igrati dobru ulogu na Europskom prvenstvu on si treba napravi angažman prije prve utakmice na Euru jer sljedećeg ljeta je slobodan. Jednostavno ovog časa veliki klubovi ga ne drže na radaru, neovisno koliko dobro brani, a osrednjima je skup. Neka se ne prodaje silom.
No, zar ti klubovi ne gledaju kvalitetu golmana nego je sve pitanje nekog marketinga, brojki?
- Gledaju, ali ne samo utakmice, nego i klikove. Svi klubovi imaju kanale koji donose novac, marketing je vrlo jak na društvenim mrežama. To nije samo problem Livakovića, još uvijek Hrvati, osim nekih iznimaka, imaju jako mali udio na društvenim mrežama. Po tom pitanju moramo nešto mijenjati, moramo se ugledati na Portugal koji je također mala nacija, ali nažalost još smo 20 godina daleko od njih. Kod nas nitko ne investira u nogomet, osim Mađara u Osijeku – zaključio je nogometni menadžer s baznom u Njemačkoj Franjo Vranjković.
Jedan stručan i jedan menadžerski pogled. Kraj prijelaznog roka je daleko, svašta se može dogoditi, ali dosta Livakovića ne treba forsirati transfer pod svaku cijenu. U konačnici mu je isto otići sa 28 godina koliko ima sada ili sa 29 sljedećeg ljeta. Kad već nije ranije...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....