SUŠIĆEV ZADNJI MEČ

UŽIVO! Sjajna predstava Bosne, Leo Messi zabio dva komada i izašao

Piše: Branko StipkovićObjavljeno: 25. lipanj 2014. 19:39

NIGERIJA - ARGENTINA 2-3 (Musa 4, 48/ Messi 3, 45, Rojo 51)

84. minuta - Enyeama je uništio Di Mariju. Nigerijski vratar veznjaku Reala večeras je obranio sve što je uputio prema njemu

80. minuta - Argentina se probudila. Garay galvom puca tik uz vratnicu

78. minuta - Lavezzi je nakon ubacivanja di Marije umalo iznenadio nigerijskog vratara

75. minuta - Nakon izlaska Messija te nakon što su Nigerijici doznali da BiH vodi 2-0 protiv Irana entuzijazama obje momčadi je totalno splasnuo

63. minuta - Sabella je umjesto Messija uveo Alvareza. Argentinac je ispračen ovacijama

59. minuta - Messi je propustio postići hat-trick. Ovoga puta Argentinac nije zabio s desetak metara

55. minuta - Enyeama ponovno spašava Nigeriju. Ovoga puta obranio je 'zicer' Higuainu

GOOOOL 51. minuta - Ponovno su pala dva gola u samo četri minute. Iz kornera je ubacio Gago, a u gužvi u petercu najboije se snašao Rojo koji je koljenom ugurao loptu u mrežu

50. minuta - Enyeama sjajno brani pokušaj Di Marije

GOOOOL 48. minuta - Ponavlja se priča iz prvog poluvremena. Prvi napad u nastavku Nigerija je završila pogotkom. Ponovno je Musa nadmudrio Romera. Musa -Messi 2-2

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOOOOL 45. minuta - Identičan slobodni udarac minutu kasnije, no ovoga puta Enyeama je samo pogledom ispratio Messijev udarac. Argentincu je ovo četvrti pogodak na SP-u

44. minuta - Fantastičan slobodni udarac obranio je Enyeama sjajnom paradom

37. minuta - Aguero izlazi zbog ozljede. Umjesto njega ulazi napadač PSG-a Lavezzi

27. minuta - Odemwingijev udarac sa 25 metara otišao je malo iznad vratiju

25. minuta - Messi je ispremiješo obranu Niegrije i uposlio Di Mariu, no njegov udarac odlazi tik uz vratnicu

9. minuta - Asistenciju Messija Higuain nije najbolje iskoristio. Napadač Napolija pucao je pokraj gola

GOOOOL 4. minuta - Fantastičan početak u Porto Alegreu. Nigerija se ekspresno vraća. Musa se sjurio u 16-terac i udarcem iskosa sa 15-tak metara matirao Romera

GOOOOL 3. minuta - Argentina je prvi put prešla centar i zabila. Strijelac je bio Messi, njegov je ovo treći pogodak na prvenstvu. Di Maria je sam izbio pred vratara Enyeama, no njegov udarac uzrdmao je stataivu, a na odbijenu loptu natrčao je Messi i zakucao je pod gredu. Nigerija je prvi put kapitulirala na SP-u.

Utakmica je počela!

Nigerija: Enyeama, Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa, Onazi, Mikel, Babatunde, Odemwingie, Emenike, Musa .

Argentina: Romero, Zabaleta, Federico Fernandez, Garay, Rojo, Gago, Mascherano, Di Maria, Messi, Higuain, Aguero.

Kenneth Omeruo, nigerijski branič zaposlen u Middlesbroughu, autor je najave koja umjesto pozornosti izaziva podsmijeh:

- Želimo li pozitivan rezultat moramo zaustaviti Messija, on ja muka svakom suparniku!

Svaka čast, Kenny, otkrio si Ameriku. Sjevernu. Ali kako sebi pomoći ove srijede u Južnoj, na stadionu Beira-Rio u Porto Alegreu!?

Super orlovi imaju četiri boda, no boje se Iranaca koji mogu svladati BiH i dokopati se 2. mjesta ukoliko Messi nokautira i trećeg 'neprijatelja'. Što uopće nije nemoguće. Pogotovo sada, kad je sa španjolskim poreznim vlastima utanačio otplatu svojih dugova: do 2018. u državu će blagajnu proslijediti 25 milijuna eura temeljem obveza za 2010., 2011. i 2012. godinu. Za one prethodne tri iskeširao je, prisiljen službenim procesom, 4,1 milijun, a kad se pribroje kamate i kazna za nesavjesnost (branio se neupućenošću/nemarnošću, a ne prevarantskom sklonošću) ukupna sveta kreće se oko 33 milijuna eura. Sitnica.

Kad je riječ o Leu i novcu osvanula je zgodna informacija o kladioničaru iz Las Vegasa koji je kod 'Williama Hilla' uplatio 230.000 plus 120.000 tisuća dolara kladeći se na tri boda Argentinaca u srazu s Irancima. Pa mu je Messi golom u 91. minuti izvukao golemu uplatu te priskrbio premijskih 30.000. Dobro će doći, spašeni očajnik mora nabaviti boju za kosu jer je u zamalo kobnom danu posijedio.

Centarfor Shola Ameobi uime Nigerijaca poručuje:

- Sretno smo se izvukli u borbi s BiH pa idemo hrabro na Argentinu. Pritom nam poraz na SP-u '94 nije nikakav motiv za osvetu.

Zgodno je da je taj dvoboj bio prije točne 20 godina, također 25. lipnja kad se na stadionu Foxboro kraj Bostona okupila 54.453 gledatelja. Sudio je Bo Karlsson iz Švedske, a 1:0 Siasije anulirao dvostruki strijelac Caniggia. Igrali su Maradona, Batistuta, Redondo, Simeoni… odnosno Amunike, Oliseh, Yekini, Amokachi…

BiH - IRAN 2-0 (Džeko 27, Pjanić 55, Vršajević 85/ Ghoochannejhad 82)

GOOOOOL 85. MINUTA - Da slučajno ne bi bilo iznenađenja pobrinuo se desni bek Hajduka Vršajević koji je zabio za 3-1

GOOOOOL 82. MINUTA - Reza Ghoochannejhad smanjuje na 2-1

66. minuta - Džeko je zasmetao Pjaniću koji je natrčavao na loptu. Idealna prilika za 3-0....

GOOOOL 55. minuta - Pjanić je zabio za 2-0 na asistenciju hajdukovca Sušića

52. minuta - Ponovno Iranci dominiraju. Begović je obranio pokušaj Dejagaha

44. minuta - Velika šansa za BiH. Džeko je sjajno pronašao Vršajevića u šesnaestercu Irana, ali igrač Hajduka loše šutirao

32. minuta - Mini-pritisak Iranaca, no obrana BiH se uspješno brani

30. minuta - Begović sjajnom reakcijom spašava Bosnu

GOOOOOL 27. minuta - Edin Džeko konačno je slimio obranu Irana. Najbolji strijelac Zamjeva zabio je lijevom nogom pogodivši kut iranskih vratiju

4. minuta - Sjajan šut Džeke odlazi preko gola. Korner za BiH.

BiH: Begović; Vršajević, Spahić, Šunjić, Kolašinac; Sušić, Besić, Pjanić, Hadžić; Džeko, Ibišević

Iran: Haghighi, Montazeri, Sadeghi, Hosseini, Pooladi; Haji Safi, Nekounam, Teymourian; Dejagah, Ghoochanneijhad, Shojaei

Lako je bilo pretpostaviti da će mondialska BiH stati pred preprekama koje se zovu Argentina i Nigerija, ali Zmajevi i oni koji ih prate naivno su pomislili da osim Jahorine mogu preletjeti i Everest! Budući da nisu, eksperti za uzdizanje sad im odriču svaku vrijednost.

Prvi na udaru je Safet Sušić, službeno najbolji nogometaš te zemlje svih vremena. Ne manjka prijedloga da mu se nakon četiri izborničke godine uskrati novi ugovor; šalju ga na Bliski Istok s kojeg ionako stižu ponude. Jasno da se izvlači sve crno, od sukoba s kapetanom Spahićem i vodećom zvijezdom Džekom do 'nepotizma' zbog aktiviranja nećaka Tina Svena, prelaganih priprema u Hrasnici bez kondicijskog trenera, neangažiranja psihologa te preskakanja treninga da bi se gledala SP-Hrvatska.

Do subote obožavani Pape odjednom je 'papak'. Nije važno što potpisuje najveći uspjeh BH-selekcije, prigovara se na učinku 43 21 7 15 i najavljuje da će u Salvadoru ove srijede posljednji put biti to što jest.

Nije teško dokučiti da bi sarajevski šefovi na njegovoj poziciji rado htjeli Vahida Halilhodžića, koji s alžirskim 'Pustinjskim ratnicima' žuri prema osmini finala!

Za naše je susjede nezgodno što na rastanku s Brazilom moraju na Iran, koga pobjeda (pod uvjetom da Nigerija izgubi od Argentine i da ga podrži gol-razlika) vodi u drugi krug. Može li se probušena BH-lopta napuniti mirom i samopouzdanjem, mogu li Begović i suigrači izdržati sva iskušenja, uzeti tri boda i uzdignuta čela zaključiti povijesnu seriju u kojoj im je osim vlastitih slabosti odmogla i nesreća i nepravda?