Tjelesna sprema. Koliko je taj segment nogometne igre bio i još je uvijek presudan na Svjetskom prvenstvu u Brazilu? Upravo se o tome praktički najviše lamentiralo prije početka Mundiala. Iz vrlo jednostavnog razloga - znalo se da u zemlji domaćinu vlada ponešto drukčija klima od one u drugim dijelovima Globusa. Mnogi su stručnjaci govorili da će upravo kondicijska sprema nogometaša biti ključ ostvarivanja rezultata. Prednost se davala momčadima iz Južne i Srednje Amerike, upravo zbog klimatskih uvjeta i bolje prilagodbe na klimu u zemlji domaćinu.
Kako je kondicijski bila spremna Hrvatska, koliko su Vatreni Nike Kovača pretrčali za vrijeme Mundiala na kojem su ispali u skupini? Statistički podatak govori da je Hrvatska najviše pretrčala u svojoj skupini A! U prosjeku su po utakmici Vatreni ukupno pretrčali 104,8 kilometara. Meksiko je bio na drugom mjestu sa 104,3, Brazil treći sa 100,3, dok je posljednji bio Kamerun sa 97,3 kilometra. Dakle, kao što vidimo, kad je Hrvatska u pitanju, pretrčani kilometri po utakmici nisu bili presudni za ulazak u drugi krug. Da se gledalo samo to, Vatreni bi bili pobjednici skupine.
Zaključak je jasan, Hrvatska nije ispala sa SP-a zbog loše kondicijske pripreme, stručni stožer, a posebno Igor Jukić, koji je bio šef kondicijske pripreme, napravili su dobar posao. Uostalom, Vatreni su u Manausu odigrali svoju najbolju utakmicu, trčali su bez problema svih 90 minuta, užasna klima u srcu džungle uopće im nije smetala.Da podsjetimo, pripreme Hrvatske za Mundial trajale su samo osam dana. Jedini koji ih nije prošao bio je Luka Modrić. Iako nitko od stručnog stožera to neće javno kazati, šapuće se da je upravo ta činjenica bila razlog što ovaj Mundial glavna hrvatska zvijezda nije odigrala onako kako se očekivalo.
U tim šaputanjima tvrdi se da bi Modrić bio bolji i da ne bi ponekad izgledao istrošeno da je bio na pripremama u Bad Tatzmannsdorfu. Izvadili smo statističke podatke pretrčanih kilometara za reprezentacije koje su se plasirale u osminu finala. Po tome, Vatrenima je bilo mjesto među 16 najboljh reprezentacija Globusa, dijele deseto mjesto s Kolumbijom. Ali pogledajte ovo: nisu najviše pretrčale reprezentacije iz Južne i Srednje Amerike koje su trebale imati prednost zbog klime.
Od nacionalnih vrsta koje su se plasirale u osminu finala najviše je pretrčala reprezentacija SAD-a, 113,9 kilometara po utakmici, slijede Nijemci sa 113,8 kilometara, Alžirci sa 112,5 kilometara, a tek je na četvrtom mjestu reprezentacija iz Južne Amerike, Čile sa 111,9 kilometara... A onda opet slijede Europljani, Nizozemska, Švicarska i Francuska. Znači, među prvih sedam reprezentacija koje su ušle u osminu finala, samo je jedan uljez iz Južne Amerike kad se radi o pretrčanim kilometrima po utakmici! Što je zorni dokaz da klima, kad se radi o trčanju, nije bila nimalo presudan faktor. Brazil? On je posljednji na toj ljestvici, šesnaesti sa 100,3 kilometra.
Reprezentacije u osmini finala:
SAD 113,9 km
Njemačka 113,8 km
Alžir 112,5 km
Čile 111,9 km
Nizozemska 109,4 km
Švicarska 108,6 km
Francuska 108,3 km
Kostarika 108,2 km
Belgija 107,6 km
10. Hrvatska 104,8 km
Kolumbija 104,8 km
Meksiko 104,3 km
Urugvaj 104,6 km
Argentina 102,7 km
Grčka 101,4 km
Nigerija 101,9 km
Brazil 100,3 km
Skupina A:
Hrvatska 104,8 km
Meksiko 104,3 km
Brazil 100,3 km
Kamerun 97,3 km
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....