WALEED ZEIN Anadolu Via Afp
TURNIR KOŠARKAŠA

Amerikanci opet u statusu lovine, mogu li prvi puta izgubiti zlato sa svima najboljima na raspolaganju?

Danas u Lilleu kreće najiščekivanije natjecanje na Igrama, prvog dana na programu su četiri utakmice
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 27. srpanj 2024. 10:38

Igre su otvorene, subota je već puna akcije. Odmah se kreće i u Lilleu, 220 kilometara udaljenom francuskom gradu od Pariza, gdje će se igrati uvodne košarkaške skupine na Igrama, jer je time napravljen kompromis.

Naime, MOO je zamislio da se košarka igra u uvodnim skupinama u Parizu, u dvorani gdje se igraju uvodne skupine rukometaša. No, ta je ideja doživjela orkestrirane napade domaćih, francuskih reprezentativaca, među kojima su najglasniji bili NBA igrači Evan Fournier i Nicolas Batum koji su tvrdili da košarka ne zaslužuje takav oskudan ambijent i da se mora pronaći novo rješenje, jer će se cijele Igre obrukati ako se najzanimljiviji od svih turnira uprizori u neadekvatnoj areni.

I pronađemo je rješenje. Uskočio je u igru Lille, čiji se nogometni stadion može zatvoriti i pretvoriti u dvoranu koja je spremna ugostiti i do 30.000 gledatelja. Pa će košarka krenuti s uvodnim skupinama u Lilleu, od četvrtfinala nadalje prebacuje se u najelitniju dvoranu ovih Igara, pariški Bercy koji se danas zove Accor Arena.

Drugi puta će će na Igrama primjeniti sustav prema sugestiji koja je stigla iz NBA lige, dok je FIBA to - kao i sve što dolazi iz NBA - blagoslovila, pa se tu MOO mogao samo složiti. Uglavnom, od Tokija se ne igraju više dvije skupine s po čest reprezentacija, već uvodni dio u tri skupine, iz kojih će do četvrtfinala najbolja dva iz svake skupine, uz još dvije najbolje treće reprezentacije.

Autsajderi tek Japan i Portoriko

U konačnici taj sustav dovodi do toga da je košarkašima za osvojiti zlato potrebno odigrati čak dvije utakmice manje. Ranije se moralo igrati pet utakmica u skupini, uz četvrtfinale, polufinale i finale, dakle osam ukupno, a sada se u uvodnoj skupini igraju tri utakmice i kasnije u nokaut fazi još maksimalno tri, što je sveukupno šest.

Mnogi su se skloni složiti s tezom kako nas u Lilleu i u Parizu čeka najbolji košarkaški turnir do sada, nitko i niti ne dvoji da je košarkaški turnir onaj koji će imati najveću gledanost i koji će opet biti srce samih Igara.

U nekoj rastezljivoj prognozi samo Japan i Portoriko ne kreću u Igre s nadom da tu mogu otići i do medalje, što prevedeno znači da se deset od 12 reprezentacija bori za odličja. Doduše, između njih deset, ako se i priklonimo ovoj tezi, ipak ima razlika. U prvom ešalonu favorita nalaze se SAD, Kanada, Njemačka i Srbija, vrlo blizu ovog kvarteta trebalo bi dodati domaćina Francusku, koja nije u prvom redu favorita zbog problema koje su otkrile pripremne utakmice, odnosno velike rupe u kreaciji s kojom se bore Francuzi na bekovskim pozicijama.

Odmah iza se nalaze reprezentacije poput Grčke, Australije ili Španjolske, svojih se ambicija nikako neće odreći Brazil koji je na Igre doveo Aco Petrović, ali i Južni Sudan u svom debitantskom nastupu, posebice iz razloga jer je u pokusu neposredno uoči Igra držao na konopcima SAD.

Uvodne skupine, jasno je to, odredit će gabarite cijelog natjecanja, tu odmah upada u oči skupina A u kojoj će jedan od kandidata za medalju, možda i dva otpasti iz natjecanja. Naime, u toj se skupini nalazi Kanada s deset NBA igrača i svjetskom broncom od lani, zatim je tu Grčka koja je s Giannisom Antetokounmpom sposobna za sve, tu je i Australija koja je i te kako opasna i u stanju je idealnom danu dobiti baš svakoga, na kraju dana tu je i aktualni europski prvak Španjolska. Koja je uvijek - Španjolska.

Niti skupina B neće biti šetnja, jer tu je domaćin Francuska, ujedno branitelj olimpijskog srebra iz Tokija i europski doprvak, tu je i Njemačka, aktualni svjetski prvak, tu je i Brazil koji se nada da bi preko Japana i uz korektan otpor Francuzima i Nijemcima mogao do završnih osam, dok će skupo svoju kožu prodati Japan, u to nema sumnje.

Konačno u skupini C je prvi favorit SAD, ali tu je i jedan od najvećih favorita Srbija koja dolazi na turnir sa službeno proglašenim najboljim igračem svijeta, MVP-jem prošle NBA sezone, Nikolom Jokićem. Tu je i Južni Sudan koji je imao loptu za svladati SAD uoči dolaska na Igre i Portoriko, koji u idealnom danu može svakome zagorčati život.

Maštaju gotovo svi

I to je 12 velikih. Najvećih na svijetu. Hrvatska je ostala samo stepenicu izvan ovog kruga. I da se kojim slučajem plasirala, da nije morala tražiti olimpijsku vizu preko Grčke u Pireju, mogla je i tražiti pobjedu s nekim od najvećih 12. Ovaj put nije išlo, treba sve napraviti za dokopati se Los Angelesa za četiri godine.

U subotu au na programu biti četiri utakmice. Krenut će sve s okršajem Australije i Španjolske od 11 ujutro. Svjetski prvak Nijemci će od 13.30 preslušati mogućnosti Japana, od 17.15 sati će Aco Petrović i Brazil pokušati produbiti krizu Francuza, koji su izgubili četiri vezana pokusa uoči početka Igara. Za kraj, za 21 sat je predviđen šlager dana u kojemu će se sastati Grčka i Kanada.

U nedjelju već, pak, imamo i šlager od 17.15 sati ogled SAD i Srbije. Odmah kreće vruće.

SAD je prvi favorit i stigao je u kompoziciji momčadi koja za mnoge nije mogla biti jača. SAD je igrao promjenjivo tijekom priprema, ali niti jednom momčad koju vodi Steve Kerr nije poklekla, iako ju je kontra Južnog Sudana i Njemačke vadio LeBron James.

Sve osim zlata za SAD bio bi veliki šok, posebno za taštinu Amerikanca, jer košarka je sport koji su oni izmislili i u kojemu nikada nisu gledali nikome u leđa. Kad su na neko natjecanja stigli sa svim najboljima. Kad ne bi osvojili zlato u Parizu, bilo bi to prvi put. Ne bi bio prvi puta da ostanu bez zlata, ali nikada do sada nisu ostali bez zlata kad su u momčadi bili svi najbolji.
Hoće li se dogoditi? Maštaju svi. Ili gotovo svi...

SKUPINA A

Grčka

Kanada

Španjolska

Australija

SKUPINA B

Francuska

Japan

Brazil

Njemačka

SKUPINA C

Srbija

Portoriko

SAD

Južni Sudan

15. siječanj 2025 12:20