Djevojka koja je u Parizu ne baš samo istaknula kandidaturu, nego po skromnom mišljenju i osvojila prestižnu nagradu za Sportašicu 2024. U svim izborima. Od našeg u SN, dakle izboru svih hrvatskih sportskih novinara, pa preko HOO, Grada Splita, Splitsko-dalmatinske županije... Sportašica Dalmacije, to se podrazumijeva.
Teško da će nam itko zamjeriti što već sada, malo prije Velike Gospe zaključujemo jedan ovako prestižan naslov, epitet, ali realno može li se itko s njom nositi? Može li je itko nadmašiti? Ne vidimo, jednostavno ne vidimo. Baš kao što nismo vidjeli ni u Parizu. Konkurenciju je pomela u biti cijele ove godine. U glavni francuski grad je došla kao kandidatkinja, najveća kandidatkinja. Ne za bilo koju medalju, već za zlato. Ove godine, prije Pariza odnosno Igara u njemu, nastupala je na četiri turnira i kontinentalnom prvenstvu. Na svih pet natjecanja je bila na koncu na postolju. Zlato na Grand Prixu u Portugalu, kao i na Grand Slam turnirima u Bakuu i Tbilisiju, dok je na Grand Slamu u Parizu bila brončana. Onda je za konac predolimpijskog razdoblja osvojila još jedno zlato. Nek’ se nađe. Na EP u Zagrebu. Dvostruka svjetska prvakinja postala je prvi put i europska prvakinja. S ozlijeđenim prstom.
Srijeda, posljednji dan srpnja
Takva je, zlatima optočena, ali s izliječenim prstom došla na Igre u Pariz. Pritisak mora da je bio, ma sigurno je bio silovit. Nije Barbara bila samo naš nacionalni, hrvatski favorit odnosno favoritkinja za zlato. Bila je to Barbara u cijelom judaškom svijetu, kategoriji do 70 kg. Međutim, sjajno se Barbara nosila s tim opterećenjem. Zapravo, nije uopće odavala nervozu. To jest dio njezine određene preobrazbe, stečenog iskustva, ali i manje promjene u pripremama koja se prvenstveno temelji na nešto malo većem stožeru, nešto malo više ljudi oko nje. Istina, i dalje je ključan trener Vladimir Preradović, ali tu je sada i kondicijski trener, pa skrb o prehrani i vitaminizaciji, nutricionizam. Nije to nikakva “atomska fizika”, već sastavni dio puta do savršenstva u sportu. Sve to do prije godinu, godinu i pol Barbara nije imala. Nadarenost i puno rada, truda je jedno i neophodno je, ali za vrh, pa i za Olimp, nužna je nadogradnja. Ne ide drukčije.
Srijeda, posljednji dan srpnja, bio je njezin dan u Parizu. Na Marsovoj poljani, odmah do Eiffelovog tornja. Mjesto na kojem su najbolje judoke ili judašice i judaši svijeta “kovali” kolajne.
- Malo me kiša ujutro zezala. Mislim, pa padala je. Volim jutro s kavom na suncu. To je idealno jutro.
Dokazivanje odmah na startu
Tako će Barbara tog jutra. Možda jutro meteorološki nije bilo idealno, ali dan je bio takav. Perfektan. Barbara kao prva nositeljica nije trebala na tatami u 1. kolu, ali u 2. kolu ju je čekala Kim Polling. Nizozemka, ali se piše Talijanka, pod njihovim je stijegom od udaje za Talijana. Kim je u međusobnom omjeru do Pariza bila bolja od Barbare (2-1). Nije puno, ali nezgodna je judašica. Sjajna. No, Barbara je briljantna. Ippon nakon malo više od minute. Za dokazivanje “urbi et orbi” da je prvakinja u gradu.
Drugi nastup, zapravo četvrtfinale nudilo je Španjolku japanskog podrijetla, Ai Tsunoda Roustant. S njom se Barbara sastala u više navrata, prije godinu dana baš u Parizu. U borbi koju pamtimo jer je trajala ukupno čak 16 minuta. Jasno, otišla je u “golden score” ili zlatni bod. Bilo je produžetka i u polufinalu EP u zagrebačkoj Areni u travnju ove godine. Njihove borbe su takve, iscrpljujuće i vrlo dugačke. Olimpijski pariški sraz nije bio ništa drukčiji. Nakon minutu i 10 sekundi borbe na “zlatni bod”, Tsunoda je dobila treću opomenu. Barbi je tada ušla u polufinale. Sad je valjalo pričekati poslijepodnevni program.
U poluzavršnici je s druge strane bila Nizozemka Sanne van Dijke. Još jedna Europljanka, ali nije za čuditi. Kategorija do 70 kg je europska arena. Od najboljih 10 na svijetu, samo Japanka Niizoe nije iz Europe. Baš je nju pobijedila Van Dijke. Nizozemka je krenula žestoko. Pokušaj gušenja Barbara je vješto izbjegla, da bi sjajnim nožnim bacanjem, ipponom naša uzdanica izborila finale! Barbara je tog trenutka osigurala medalju, ali Splićanku to nije zadovoljilo. Ona je ovdje htjela, željela, ciljala nešto više. Najviše.
Sportašica godine 2024.
U finalu se sudarilas Njemicom Miriam Butkereit koja je u polufinalu svladala Austrijanku Michaelu Polleres. Ta Austrijanka manje odgovara Barbari, ima s njom omjer 4-6, ali Butkereit... Po mjeri baš. Do olimpijskog finala 5-1 za Hrvaticu. Nakon Pariza 6-1! Rano vodstvo, wazari za 1-0 nakon samo pola minute borbe. Potez odnosno vodstvo koje je Barbara držala do kraja i njezinog olimpijskog raja!
Šesti turnir ove godine, šesta medalja, peta zlatna, ali ova je najveća. Sada ima sve. Olimpijska pobjednica, dvostruka svjetska prvakinja, aktualna je i europska prvakinja.
Davno prije Pariza je rekla kako će, osvoji li u glavnom francuskom gradu medalju, posebno zlatnu, u sportsku mirovinu. Premda ništa rekli ne bismo da takvo što i učini, nekako sumnjamo da će Barbara od tatamija odustati baš samo tako i baš tako brzo. Ne bismo ni voljeli, iako to je samo njezina odluka i kakva god bila, pozdravljamo je.
Uostalom, to je naša Sportašica godine 2024.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....