Kad se 26. srpnja 1983. godine na stazi Olimpijskog stadiona u Münchenu pojavila tada 32-godišnja Jarmila Kratochvilova, nitko na tribinama nije ni slutio da će za koju minutu svjedočiti događaju koji će i četiri desetljeća kasnije izazivati čuđenje, sumnje i kontroverze i o kojem će se i dalje živo raspravljati u sportskim krugovima. Atletičarka iz Čehoslovačke svoje je najbolje rezultate dotad ostvarila na 400 metara, ali u velikim je finalima uglavnom kaskala za suparnicom iz Istočne Njemačke Maritom Koch. Na mitingu u Münchenu trebala je trčati 200 metara, međutim priča kaže da se zbog grčeva u mišiću s trenerom dogovorila da će nastupiti na 800 m kako ne bi riskirala težu ozljedu uoči inauguralnog Svjetskog prvenstva u Helsinkiju dva tjedna kasnije. I tako je umjesto pola kruga, otrčala puna dva i - srušila svjetski rekord. Ciljem je prošla u vremenu 1:53.28 i za 15 stotinki nadmašila rezultat koji je tri godine ranije postavila sovjetska atletičarka Nadežda Olizarenko.
Logičan nastavak priče
Rekord je nagnao Kratochvilovu da na SP-u u Helsinkiju trči i 400 i 800 metara i u obje je discipline osvojila zlato. Pritom je na 400 m srušila i svjetski rekord (47.99) koji će dvije godine kasnije u svoje vlasništvo vratiti Marita Koch. Danas, čak 41 godinu kasnije, “slučajni” rekord Jarmile Kratochvilove i dalje je živ. Najstariji je to svjetski rekord u kraljici sportova, rekord koji su različite generacije atletičarki pokušale skinuti, ali nijedna nije uspjela pronaći put.
Može li nova vladarica utrke na dva kruga napokon izbrisati ime Jarmile Kratochvilove s prvog mjesta vječne ljestvice? Kad je 5. kolovoza na pariškom Stade de Franceu 22-godišnja Britanka Keely Hodgkinson potvrdila status favoritkinje i s rezultatom 1:56.72 osvojila olimpijsko zlato, dotrčala je do trenerice Jenny Meadows koja ju je pitala - sad kad si olimpijska pobjednica, što je sljedeće?
Hodgkinson nije ni sekunde dvojila:
- Svjetski rekord!
Možda je netko takav njezin odgovor pripisao euforiji nakon najvećeg uspjeha u karijeri, ali Hodgkinson je bila vrlo ozbiljna. A ozbiljan je i trenerski dvojac - spomenuta Jenny Meadows, i sama nekad odlična 800-metrašica, te Trevor Painter koji je u mladim danima bio ragbijaš, da bi se kasnije uspješno posvetio atletici. Painter je samo dan nakon olimpijskog finala izjavio kako pokazatelji s treninga jasno govore da je njegova najbolja učenica sposobna napasti “nedostižni” rekord Jarmile Kratochvilove.
- Vremena koja je trčala u našem olimpijskom kampu tjedan uoči Igara su bila smiješna. Zato znam da ima u sebi utrku ispod 1:54, a i Keely je svjesna da može to istrčati. Naravno, svjetski rekord je bliže granici 1:53, tako da ćemo možda morati još malo pričekati - rekao je Painter otočkim medijima.
Pomaže i tehnologija
Rezultat koji sugerira da je Hodgkinson sposobna za velike stvari, pa možda i za napad na Kratochvilovu, nije ovaj iz olimpijskog finala, već onaj koji je istrčala prošli mjesec na mitingu Dijamantne lige u Londonu. Fantastičnih 1:54.61 lansiralo ju je na šesto mjesto ljestvice svih vremena. Ispod 1:54 u povijesti su trčale samo Kratochvilova i Olizarenko, ali Keely i njezini treneri uvjereni su da to društvo nije nedostižno.
- Vjerujemo da za početak može doći na treće mjesto svih vremena, a onda za koju godinu može srušiti i svjetski rekord. Ne sumnjam u to, samo mora ostati zdrava i motivirana - ističe Meadows.
I nakon povratka kući, kad se euforija primirila, Hodgkinson je ostala čvrsta u svom stavu da rekord Kratochvilove nije neuhvatljiv. A imat će na tom putu i jakog saveznika.
- To je najstariji svjetski rekord, traje dulje od 40 godina i voljela bih se mu se približiti. Prije nekoliko tjedana sam stvarno počela vjerovati da to možemo. Blisko surađujem s Nikeom na nekim inovacijama. Ako tehnologija može pomoći ljudskom tijelu da čini nevjerojatne stvari, mislim da je to sjajna stvar. U Nikeu rade na projektu pokušaja rušenja svjetskog rekorda na 800 m i ja to pozdravljam. A i navijači su uzbuđeni kada vide sjajne izvedbe i rezultate za koje su mislili da se nikad više neće dogoditi - rekla je Hodgkinson za Telegraph.
Proizvođači sportske opreme posljednjih su godina napravili revoluciju u svijetu trčanja. Nova super-obuća donijela je poplavu rekorda i sjajnih rezultata u cestovnom trčanju, pogotovo u maratonu, ali i na stazi se pomiču granice. I Hodgkinson je uključena u priču o znanstvenom pristupu trčanju, radi se i u laboratoriju koji uključuje robota i stotine kamera koje prate kretanje trkača.
- Radimo na tome kako što bolje trčati u zavojima i kako sprinterice tu mogu pomoći. Riječ je o milijun detalja, ali vjerujem da će mi to pomoći da budem brža. Mislim da trebamo pozdraviti znanost u sportu i tehnologiju koja je u razvoju, to je ono što nam pomaže da se približimo svjetskim rekordima.
No, neće naravno nove sprinterice same po sebi dovesti do rekorda. Za to je potrebna opako talentirana, odlučna i motivirana trkačica spremna na iznimno teške treninge koju pred nju stavljaju njezini učitelji. A Keely Hodgkinson je upravo takva. S 1:54.61 pokazala je da može jako puno, a s 22 godine još uvijek nije dosegla fizički vrhunac.
- Moje će tijelo prirodno ojačati. Voljela bih biti četverostruka olimpijka i sa svakih se Igara vratiti s medaljom. To je veliki izazov.
Maleni, ali moćni Atherton
Dvije medalje već ima. Prije tri godine u Tokiju je kao 19-godišnjakinja osvojila srebro, ostavši samo iza američke vršnjakinje Athing Mu. Amerikanka je bila bolja i godinu kasnije na Svjetskom prvenstvu u Eugeneu, ali u posljednje dvije sezone je doživjela pad. Lani je čak govorila i kako razmišlja o skorom umirovljenju, ali je ipak otišla na SP u Budimpeštu gdje je završila na trećem mjestu, iza Kenijke Mary Moraa i Hodgkinson. Ove je, pak, godine Mu pala na američkim “trialsima” i ostala bez plasmana na Olimpijske igre. Uspije li se oporaviti i vratiti motivaciju, mogao bi oživjeti i njezin rivalitet s Britankom, što bi bilo sjajno za obje, a i rušenje Kratochvilove bi uz dvije takve trkačice postalo još mrvicu realnije.
Vratimo se još malo Keely Hodgkinson koja je na subotnjem prijemu za olimpijce u Manchesteru istaknula kako nakon europskog i olimpijskog zlata dogodine želi i svjetsko, ali je još jednom jasno dala do znanja što joj je glavni cilj...
- Svjetski rekord je definitivno nešto o čemu razmišljam od one utrke u Londonu. Predugo taj rekord stoji i voljela bih ga srušiti. Mislim da to mogu. Vjerujem da mogu!
Keely je, inače, rođena 3. ožujka 2002. godine, na dan kad je, kakve li simbolike, Slovenka Jolanda Čeplak postavila još uvijek važeći svjetski dvoranski rekord na 800 metara. Rekord koji je također u mislima mlade Engleskinje odrasle u, kako sama ističe, “malenom, ali moćnom Athertonu”. Roditelji Dean i Rachel najveća su joj podrška, tata je i na čelu njezina kluba navijača.
Ona sama je, pak, žestoka navijačica Manchester Uniteda. Uoči odlaska na Olimpijske igre bila je i gošća na Old Traffordu gdje je dobila i dres sa svojim prezimenom i simboličnim brojem 1. Crveni vragovi bili su i među prvim čestitarima svojoj “crvenoj vražici” nakon trijumfa u Parizu.
- Dobila sam potpisani dres od svih igrača. Ako osvojim olimpijsko zlato, možda to bude dovoljno da me pozovu da istrčim i na teren - rekla je nakon obilaska Teatra snova.
Olimpijsko zlato je oko vrata, sada je na redu Manchester United...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....