Krenula su i ekipna natjecanja na Olimpijskim igrama, Hrvatska će u arenu u utorak u 10 sati, suparnik je Južna Koreja. U ždrijebu je 16 ekipa, lakog suparnika nema, ako prođemo naše dečke čekat će vjerojatno Kina, koja igra s Indijom.
- Nakon pojedinačnog dijela svaki dan smo trenirali i svaki put s drugom reprezentacijom. Prvo smo odradili trening s Portugalom pa Danskom i Njemačkom, a za kraj dogovoren je bio Japan - istaknuo je izbornik Neven Karković, a potom se okrenuo analizi suparnika:
- Još je dosta nepoznanica jer ne znamo tko će njima nastupiti, mogli bi nešto mijenjati, a ako do toga dođe i mi moramo mijenjati postavu. Pripremio sam niz kombinacija. Želja je da Gaćina igra s Jang Woojinom, a Pucar s Cho Daeseongom.
Inače, obojica su igrala s tim igračima u 2024. i oba naša predstavnika su tada slavila.
- To bi bilo idealno kada bi se poklopilo.
Susret će se otvoriti igrom parova, a Korejci su u tome odlični. Sva četiri korejska igrača su u svjetskom top 30, a predvodi ih Jang Woojin, koji je 13.! Inače, s J. Korejom smo igrali na Svjetskom prvenstvu 2018. u Halmstadu. Tada su svi otpisali Hrvatsku, dan ranije dečki su poraženi od Indije, a Korejci su do tada sve suparnike dobivali s 3:0. No, Gaćina je dobio Lim Jonghoona (3:1) i Lee Sangsua (3:1), a Kojić nadigrao Kim Donghyuna (3:1). Bio je to ogromno iznenađenje, još je Austrija svladala Indiju s čime su oni i Francuzi eliminirani iz osmine finala, dok je Hrvatska nakon pobjede nad Korejcima prošla u osminu finala s omjerom 3-2.
- S obzirom na to da nismo među prvih osam nositelja logično je da u 1. kolu dobiješ jačeg suparnika. ako maknemo Kinu i Japan, koji su iznimno jaki, ne znaš što je gore od ponuđenog. Portugalci su tu kao najslabiji, a nama nikako ne odgovaraju - dodat će Karković.
Tu je jedna Njemačka predvođena s tri iznimna igrača (Qiu Dang, Boll i Ovtcharov), Francuska koja doslovno leti na pogon dva mlada brata Lebrun ili Švedska predvođena Moregardom, koji se u nedjelju okitio srebrom u pojedinačnoj konkurenciji. Tako da se Južna Koreja se ne čini tako loš ždrijeb, ali svejedno su veliki favoriti.
Kinezi na 47 posto medalja
No, veći je problem ako dečki iznenade što će im slijediti susret s Kinom. Od 2008., od kada se i igra ekipno, sve zlatne medalje su u njihovim rukama, a velika vjerojatnost da će tako biti i u Parizu. Zanimljiv podatak je da od 1896. do 2020. najveću dominaciju jedne zemlje u određenom sportu uvjerljivo imaju Kinezi u stolnom tenisu. Naime, Kinezi su osvojili 47 posto medalja u stolnom tenisu na Olimpijskim igrama, na drugom mjestu su opet Kinezi i to u badmintonu (39%), potom slijedi SAD u plivanju (35%), košarci (32%)... No, nema smisla kukati, prvo treba pokušati iznenaditi Korejce.
Sretno dečki!