Slavlje Španjolaca

PATRICIA DE MELO MOREIRA Afp
SHOW NA SAINT-DENISU

Oni su europski i olimpijski pobjednici! Nogometaši Španjolske u ludom finalu sa osam golova uzeli zlato

Španjolci večeras opet slave, nakon što su postali prvaci Europe sada su osvojili i olimpijsko zlato
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 09. kolovoz 2024. 21:01

FRANCUSKA – ŠPANJOLSKA 3:5 (3:3, 1:3) 1:0 – Millot (11), 1:1 - Fermin Lopez (18), 1:2 – Fermin Lopez (25), 1:3 – Baena (28), 2:3 – Akilouche (79), 3:3 - Mateta (90, 11m), 3:4 – Camello (100), 3:5 – Camello (120+1)

PARIZ Stadion Park Prinčeva. Gledatelja 45.000. Glavni sudac: Ramon Abatti 6, pomoćnici: Alvez i Camillo (svi Brazil)

Francuska (4-1-2-1-2): Restes 6 – Sidilla 6 (od 111. Cherki-), Bade 6, Lukeba 6, Truffert 6,5 (od 91. Locko 6) – Kone 6,5 (od 105. Magassa -)– Millot 7 (od 78. Doue 6), Chotard 5 (od 52. Akilouche 7) – Olise 7 – Lacazette 6 (od 62. Kalimuendo 6), Mateta 6,5

Izbornik Thierry Henry 6

Španjolska (4-2-3-1): Tenas 6,5– Pubill 6 (od 72. Sanchez 6), Garcia 7, Cubarsi 7, Miranda 7,5 (od 98. Guttierez 6) – Barrios 7, Baena 7,5 (od 82. Turrientes 7) – Oroz 6 (od 88. Pacheco 6), Lopez 8 (od 72. Bernabe 7), Gomez 7 – Ruiz 6 (od 82. Camello 8)

Izbornik Santi Denia 7

Žuti kartoni: Kone (36), Bade (45), Bernabe (77), Pacheco (94)

Igrač utakmice: Sergio Camello

Španjolska je nakon europskog osvojila i olimpijsko zlato. U briljantnom finalu nakon produžetaka pobijedili su domaćina i vratili Europi tron koji su baš oni osvojili ‘92 u Barceloni. San Thierryja Henryja nije uspio.

Dan ranije Maroko je uvjerljivom pobjedom od 6:0 protiv Egipta ponio broncu, a dvije europske selekcije igrale su finale da bi nakon ‘92 neka europska selekcija opet došla na olimpijski tron. Posljednja je to ‘92 u Barceloni uspjela Španjolska. Francuzi su zlatni bili ‘84 u Los Angelesu.

Francuska je do finala stigla s pet pobjeda, jednom od njih u produžetku. Španjolska je donijela jedan poraz s Egiptom u skupini. Sjajan nogomet od starta, vrhunska tehnika i kontrola. U 11. minuti Millot, veznjak Stutgarta, probija španjolskog vratara Tenasa, a u 18. minuti tik-tak nogomet Baene i Fermina Lopeza za 1:1.

Pa opet sedma minuta kasnije sjajna akcija Španjolaca. Miranda centrira, Ruiz nalijeće na loptu, Restes brani na nogu Fermina Lopeza za vodstvo Španjolske. I onda nova majstorija, slobodan udarac Baene nakon prolaza Mirande. Baena zabija iz slobodnog udarca iskosa, neobranjivo preko život zida. Za 15 minuta potpuno drugačija utakmica. Pritisnuli su Francuzi u sedma minuta nadoknade prvog dijela, a za grešku s početka iskupio se španjolski vratar, skinuvši Mateti milijun posto sigurnu priliku.

FRANCK FIFE Afp

Francuska dominantnija u nastavku, ali vratar Španjolke Tenas ne griješi. U 79. minuti ludnica, slobodnjak Olisea spretno pogađa veznjak Monaca Akliouche i 2:3, stadion gori. Sjajna utakmica, Francuska juriša, Španjolska se brani, ali uključuje se VAR i zbog jahanja Kalimuenda od strane španjolske obrane brazilski sudac u 90. sudi penal. Mateta ga puca i pogađa za 3:3. Luda utakmica. Turrientes pogađa gredu, Olise se ušetava pred španjolski gol, ali ostaje 3:3 i ide se u produžetak.

Stali su Španjolci rano, ali su ih zamjene uspjele pokrenuti. I jedna minijatura Bernabea i Camella srušila je francusku idilu. Lobao je Camello francuskog vratara u situaciji jedan na jedan. Jurnuli su Francuzi još jednom na sve ili ništa i ispalo je – ništa. Kako to rade prave reprezentacije, Španjolska je kaznila juriš Francuske, Camello je poletio još jednom i tu je bio kraj. Španjolska zlatna, Francuska srebrna, Maroko brončani.

09. kolovoz 2024 21:03