Tamirat Tola

ANDREJ ISAKOVIC Afp
DAN PRIJE 33. ROĐENDANA

U Parizu pao novi olimpijski rekord! Čudesni Etiopljanin slavi titulu, branitelj titule odustao usred utrke

Piše: HinaObjavljeno: 10. kolovoz 2024. 10:57

Etiopljanin Tamirat Tola osvojio je naslov pobjednika u olimpijskom maratonu u nedjelju na Igrama u Parizu.

Tola, koji u nedjelju slavi 33. rođendan, pobijedio je s vremenom 2:06.26, novim olimpijskim rekordom, ispred Belgijanca Bashira Abdija (2:06:47) i Kenijca Bensona Kipruta (2:07:00).

Tola je rano stvorio prednost nakon što se izdvojio iz skupine na prvom strmom usponu iznimno brdovite staze. Imao je 18 sekundi prednosti na 35 km. Svjetski prvak u maratonu iz 2022. godine je postao prvi Etiopljanin pobjednik olimpijskog muškog maratona u 24 godine.

Zlatni iz Tokija i Rio de Janeira Kenijac Eliud Kipchoge nije uspio osvojiti treći uzastopni olimpijski naslov, odustao je nakon 30. kilometra.

07. rujan 2024 08:51