LIGA PRVAKA

PSG bez Ibrahimovića nanio Barceloni prvi poraz u sezoni, Mariboru bod kod Schalkea

Piše: Nikola LipovacObjavljeno: 30. rujan 2014. 10:54

Nogometaši Paris Saint-Germaina su bez dvojice najboljih igrača, Zlatana Ibrahimovića i kapetana Thiaga Silve, svladali Barcelonu 3-2 (2-1) u 2. kolu slupine F Lige prvaka, nanijevši Kataloncima prvi poraz ove sezone u svim natjecanjima. Bili su to ujedno i prvi pogoci koje je Barça primila, u osmom nastupu.

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić odigrao je 68 minuta, nije imao prostora za dubinska proigravanja, a kumovao je pri drugom pogotku domaćih, koji su loptu prepustili gostima i uredotočili se na kontre i prekide, što je urodilo plodom kod sva tri gola.

Zlatan Ibrahimović ipak nije bio spreman, nije najboljeg igrača i strijelca francuskog prvaka bilo niti na klupi, kao ni Thiaga Silve i Lavezzija. Umjesto švedskog reprezentativca, kako je i bilo najavljeno, zaigrao je Pastore, a u vrh napada pomaknut je Cavani, no u organizaciji napada, apoglavito kontranapada, Argentinac i Urugvajac bi mijenjali mjesta; Laurent Blanc je svojim najbržim igračima, Lucasom Mouru i Cavanijem, želio iskoristiti prostor koji su svojim otvaranjem ostavljali Barçini bekovi Alves i Alba.

S druge strane, Luis Enrique je u odnosu na najave ostavio Piquea na klupi, a na stopera s Mathieuom postavio Mascherana, odlučio se na brzinu, a ne na visinu, u čemu je čak i bilo logike, iz igre i kontri domaći nisu bili očekivano opasni, ali tako posloženi gosti bili su izrazito ranjivi na prekide, samo Busquets i spomenuti Mathieu od visokih igrača nisu bili dovoljni, tako da nije slučajno PSG prva dva pogotka zabio nakon prekida.

U 10. minuti, nakon Alvesova igranja rukom, Lucas Moura je nabacio, a David Luiz pokraj Mascherana primio loptu u srcu šesnaesterca i iz okreta pogodio po zemlji. Moža je Brazilac u skoku malo i odgurnuo Argentinca, no talijanski sudac Rizzoli taj intenzitet kontakta nije procijenio dovoljnim za prekršaj. Već u sljedećem napadu gosti su izjednačili, Neymar, Messi, Iniesta i strijelac Messi malonogometnom su akcijom u nekoliko poteza matirali Sirigua.

Imao je potom prigodu Cavani, ali pucao previsoko, s druge strane je Sirigu obranio Messijev volej, pa Neymar na Messijevo dodavanje prebacio i domaćeg vratara i vrata, a u 26. minuti, nakon udarca iz kuta, 2-1. Motta je nabacio na drugu vratnicu, a tamo se prišuljao najniži igrač Parižana Marco Verratti i iza Rakitićevih leđa pogodio mrežu Ter Stegena, koji je ostao u raskoraku. Do kraja poluvremena Barça je još povećala posjed, ali jalov, samo je Iniesta u 29. minuti pucao preko vratiju, a Mascherano u 31. u blok.

U drugih 45 minuta ušlo se s istim snagama i istom taktikom, kontra vs. posjed. Nakon što se Cavani u 48. minuti poskliznuo u mat-poziciji, u 54. je Matuidi iz drugog plana utrčao na drugu vratnicu i pogodio za 3-1, Dani Alves je ostao prekratak. Samo dvije minute kasnije Alves je u kaznenom prostoru pronašao Neymara koji je mekano primio loptu i naciljao uza samu vratnicu za 3-2.

Prvi je, jasno, mijenjao Luis Enrique, u 69. minuti je našeg Rakitića, koji nije uspijevao napraviti višak protiv fizički jačih paroških vezista predvođenih Matuidijem, zamijenio veteran Xavi, ništa to nije donijelo gostima. Blanc je odmah odgovorio svježim vezistom, francuskim reprezentativcem Cabayeom.

Ostale dvije Baçine zamjene, mladići iz B-momčadi Munir i Sandro, imali su po jednu prigodu pred kraj nadmetanja, vratnicu u 89. odnosno udarac pokraj vratiju u prvoj minuti sudačke nadoknade. U protunapadima su neprecizni bili Cavani i Pastore. Najbolju prigodu za goste spriječio je pravodobnim uklizavanjem u blok na Albin udarac s pet metara Marquinhos u 82. minuti, a nekoliko minuta ranije Iniesta je ljevicom prebacio vrata.

Liga prvaka od sinoć ima novog omiljenog “dinosaura” nakon što je Francesco Totti zatresao mrežu na Etihadu i tako postao najstarijim strijelcem u povijesti natjecanja. Totti je u subotu navršio 38 godina, a golom protiv Manchester Cityja detronizirao je drugog slavnog oldtimera Ryanna Giggsa, koji je 2011. zabio gol Benfici u dobi od 37 godina i devet mjeseci.

Totti je majstorski okrunio lijepu Rominu akciju i suptilnu asistenciju Naingolana. Istrčao je pred Harta, koji se okliznuo u ključnom trenutku, te ga matirao efektnim udarcem sa desetak metara. Man City je vodio već od 4. minute nakon što je bivši član “građana” Maicon skrivio jedanaesterac i sretno se izvukao samo sa žutim kartonom. S bijele točke pogodio je Aguero, ali u nastavku utakmice Pellegrinijeva momčad nije uspjela zastrašiti “vučicu”.

Na pragu senzacionalne pobjede nakon prvog poluvremena u Gelsenkirchenu nalazio se Maribor. “Vijole” su povele Boharovim golom nakon precizne kontre, ali su kardinalnom pogreškom obrane u nastavku počastili Huntelaara koji je izjednačio za konačnih 1-1. U ovoj je skupini Chelsea prošetao kroz Lisabon a da se nije pošteno oznojio, iako rezultat (1-0, strijelac Matić) sugerira da je Sporting pružio ozbiljan otpor.

Darijo Srna i njegovi “beskućnici” skrasili su se sinoć u Lavovu, gdje su prvo razgalili pun stadion patriotski nastrojenih navijača, da bi im u završnim trenucima utakmice priredili gorko razočaranje. Šahtjor je vodio 2-0 do 87. minute kada je uslijedio šokantan preokret Porta. Jackson Martinez prvo je s bijele točke smanjio rezultat, a u posljednoj minuti drugim pogotkom osigurao bod Portugalcima. BATE Borisov iskoristio je Šahtjorovu pogrešku te se pobjedom protiv Athletica Bilbaa probio na drugo mjesto u skupini.

Rezultati utakmica 2. kola nogometne:

Skupina E:

CSKA Moskva-Bayern 0-1 (Mueller 22pen)

Manchester City-Roma 1-1 (Aguerro 4pen/Totti 23)

1 Bayern 2 2 0 0 2:0 6

2. AS Roma 2 1 1 0 6:2 4

3. Manchester City 2 0 1 1 1:2 1

4. CSKA Moskva 2 0 0 2 1:6 0

Skupina F:

Apoel N.-Ajax 1-1 (Manduca 31pen/Andersen 28)

PSG-Barcelona 3-2 (David Luiz 10, Verratti 26, Matuidi 54/Messi 12, Neymar 56)

1. PSG 2 1 1 0 4:3 4

2. FC Barcelona 2 1 0 1 3:3 3

3. Ajax Amsterdam 2 0 2 0 2:2 2

4. APOEL Nikosia 2 0 1 1 1:2 1

Skupina G:

Schalke 04-Maribor 1-1 (Huntelaar 56/Bohar 37)

Sporting L.-Chelsea 0-1 (Matić 34)

1 Chelsea 2 1 1 0 2 1 4

2 Maribor 2 0 2 0 2 2 2

2 Schalke 04 2 0 2 0 2 2 2

4 Sporting 2 0 1 1 1 2 1

Skupina H:

BATE Borisov-Athletic Bilbao 2-1 (Poljakov 19, Karnickij 41/Aduriz 45)

Šahtar Donjeck-Porto 2-2 (Alex Teixeira 52, Luiz Adriano 85/Jackson Martinez 89pen, 90+4). Promašeni penal: Brahimi (Por, 35).

1 Porto 2 1 1 0 8 2 4

2 BATE Borisov 2 1 0 1 2 7 3

3 Šahtar Donjeck 2 0 2 0 2 2 2

4 Athletic Club 2 0 1 1 1 2 1

SKUPINA F

PSG - Barcelona 3-2 (David Luiz 10, Verratti 26, Matuidi 54/ Messi 11, Neymar 56)

KRAJ UTAKMICE

90. minuta - Barcelona se propisno ispromašivala u posljednjih 20. minuta. Autor posljednjeg promašaja bio je Sandro

85. minuta - Udarac Munira sa 25 metara pogodio je stativu

82. minuta - Udarac Albe sa pet metara blokirao je Marquinhos i spasio Francuze

69. minuta - Umjesto Ivana Rakitića ušao je Xavi

GOOOL 56. minuta - Ponovno se Barca ekspresno vraća. Neymar je iskosa sa 15-tak metara naciljao suprotni kut i vratio Katalonce u igru

GOOOL 54. minuta - Pritisak Francuza se isplatio. Van der Wiele je oštro ubacio u peterac, Cavani nije stigao, ali Matuidi je. Francuski reprezentativac je na drugoj vratnici dočekao loptu i pospremio je u mrežu

48. minuta - Strašan pritisak PSG-a na početku drugog poluvremena

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

44. minuta - Messi iz slobodnog udarca puca preko gola

30. minuta - Rakitić je iz kornera sjajno pronašao samog Mascherana na 18 metara. Argentinčev udarac blokirao je Matuidi

28. minuta - Iniestin pokušaj odlazi iznad vratnice

GOOOOL 26. MINUTA - Motta je centrirao, a Rakitić nije dobro ispratio Verrattija koji glavom zabija za novo vodstvo Francuza

24. minuta - Fantastična asistencija Messija za Neymara, no Brazilac puca preko gola

21. minuta - Rakitić je ubacio iz kornera, a nakon gužve lopta dolazi do Messija koji snažno puca iz voleja, no Sirigu brani

GOOOOL 11. MINUTA - Parižani nisu dugo slavili. Neymar, Messi i Niniesta odigrali su briljantnu nogometnu minijaturu, a Argentinac je zabio za izjednačanje

GOOOOL 10. MINUTA - Lucas je ubacio u 16-terac, a Luiz sjajno primio loptu, okrenuo Mascherana i zabio pokraj nemoćnog Ter Stegen. Ovo je bio prvi gol koji je Barcelona primila ove sezone

7. minuta - Gužva u 16-tercu Barcelone. Matuidi je puaco, a lopta je na putu prema vratima napucala Rakitić

6. minuta - Prvi prijeti PSG, no udarac Motte sa 20 metara odlazi iznad vratnice

UTAKMICA JE POČELA

Ivan Rakitić je u prvoj postavi Barcelone

PSG: Sirigu, Marquinhos, Maxwell, Van der Wiel, David Luiz, Lucas, Thiago Motta, Matuidi, Verratti, Pastore, Cavani

BARCELONA: Ter Stegen, Mascherano, Jordi Alba, Dani Alves, Mathieu, Rakitić, Busquets, Iniesta, Pedro, Messi, Neymar

Apoel - Ajax 1-1 (Manduca 32/ Andersen 28)

APOEL: Pardo, Guilherme, Carlão, Antoniades, Mário Sérgio, Tiago Gomes, Vinicius, Manduca, Nuno Morais, Aloneftis, Sheridan

AJAX: Cillessen, Van Rhijn, Veltman, Moisander, Boilesen, Viergever, Klaassen, Schöne, Serero, Sigthórsson, Andersen

SKUPINA E

Manchester City - Roma 1-1 (Aguero 4-11m/ Nainggolan 23)

GOOOL 23. MINUTA - Totti je zabio na asistenciju Belgijca Nainggolana. Prvi gol Tottija na Otoku

GOOOL 4. MINUTA - Maicon je u kaznenom prostoru srušio Aguera. Sudac je opravdano pokazao na bijelu točku, a Argentinac je bio precizan

M. CITY: Hart, Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy, Navas, Fernandinho, Yaya Toure, Silva, Aguero, Džeko.

ROMA: Skorupski, Maicon, Manolas, Mapou, Cole; Pjanić, Keita, Nainggolan, Florenzi, Totti, Gervinho

CSKA - BAYERN 0-1 (Muller 22-11m)

SKUPINA G

Schalke - Maribor 1-1 (Huntelaar 56/ Bohar 38)

GOOOL 38. MINUTA - Huntelaar je fantastičnim pogotkom izjednačio

GOOOL 38. MINUTA - Boahar zabija za senzaciju u Gelsenkirchenu. Slovenci su odigrali filigranski točan kontranapad, a Bohar je golom okončao lijepu akciju

SCHALKE: Fährmann, Aogo, Fuchs, Matip, Boateng, Draxler, Ayhan, Barnetta, Neustädter, Choupo-Moting, Huntelaar

MARIBOR: Handanovič, Šuler, Mejač, Rajčevič, Viler, Filipović, Ibraimi, Vršič, Bohar, Mertelj, Tavares

Sporting - Chelsea 0-1 (Matić 34)

SPORTING: Rui Patrício, Cédric, Maurício, Sarr, Jonathan Silva, Carvalho, Adrien Silva, João Mário, Carrillo, Nani, Slimani

CHELSEA: Courtois, Ivanović, Terry, Cahill, Luis, Matić, Fàbregas, Oscar, Hazard, Schürrle, Costa