ENGLESKA - HRVATSKA 2-1

Raspad Hrvatske u drugom poluvremenu, Livajin pogodak ostavio nadu u prolaz

Uzvratna utakkmica doigravanja za Euro na rasporedu je u utorak u Vinkovcima
Piše: Alen LesičkiObjavljeno: 10. listopad 2014. 20:02

Mlada reprezentacija Hrvatske poražena je od Engleske u prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija za plasman na Euro 2015. u Češkoj. Iako su imali vodstvo iz 13. minute pogotkom Marka Livaje, u nastavku su izabranici Nenada Gračana pokleknuli i porazom 2-1 napustili stadion u Wolverhamptonu.

Pomalo sramežljiv uvod koji su obje reprezentacije iskoristile za međusobno ispitivanje prekinuo je Marko Livaja. Ta čuvena obrana Engleske koja je u deset kvalifikacijskih utakmica primila tek dva gola probijena je nakon kornera Bradarića.

Slijedilo je razdoblje Engleza koji ne koriste najbolju priliku prvoga djela kada je Luke Shaw pogodio vratnicu. Obranom udarca Redmondu istaknuo se vratar Livaković dok je Moore bio neprecizan nakon što je nadskočio Datkovića. Do odmora je dva puta pokušao Ćorić no njegovi udarci nisu bili dovoljno precizni.

U nastavku su domaćini pojačali tempo a obrana Hrvatske kapitulirala je u 68. minuti. Berahino je ubacio s lijeve strane a Kane pogodio glavom između dva stopera. Nade Hrvata da mogu do pozitivnog rezultata pokopao je Berahino iz jedanaesterca u 85. minuti nakon što je Livaković srušio Kanea u kaznenom prostoru.

Uzvratna utakmica igra se u utorak na stadionu u Vinkovcima a izbornik Nenad Gračan računa da bi mu Niko Kovač mogao proslijediti nekog od seniorskih reprezentativaca. Uz rezultat iz Wolverhamptona te sa Kovačićem, Halilovićem i Brozovićem, mladi Hrvati definitivno nisu bez izgleda da odu na smotru najboljih mladih reprezentacija Europe koja se slijedeće godine igra u Češkoj.

Engleska - Hrvatska 2-1

Poluvrijeme: 0-1. Sudac: Javier Estrada; pomoćnici: Jose Miranda, Francisco Martin (svi Španjolska)

Strijelci: 0-1 Livaja (as. Datković), 1-1 Kane (58. Berahino), 2-1 Berahino (85. - 11 m.)

Žuti kartoni: Dier, Moore (Engleska); Župarić, Pavičić, Pašalić (Hrvatska).

Igrač utakmice: Berahino

Stadion Molineux, Wolverhampton.

Engleska: Butland – Keane (od 46. Dier), Moore, Gibson, Shaw – Hughes (od 56. Ince), Caskey, Carroll – Redmond, Kane, Berahino

Hrvatska: Livaković – Župarić, Datković, Mitrović, Milić (od 89. Miloš) – Ćorić (od 63. Pašalić), Bradarić, Pavičić – Pjaca, Livaja (od 70. Bagarić), Rebić

Nizozemska - Portugal 0-2

Uzvratni susreti su 14. kolovoza, a pobjednici će se plasirati na EP.

ENGLESKA - HRVATSKA 2-1 (Kane 58, Berahino 85 / Livaja 13)

KRAJ UTAKMICE

GOOOOL 85. MINUTA - Berahino se sjurio u kazneni prostor, a Livaković ga je srušio. Sudac je opravdano pokazao na bijelu točku, a Berahino je zabio za preokret Engleza

84. minuta - Redmond je fantastično primio dijagonalu preko pola terena, fintom izbacio Župarića, ali njegov udarac nije pogodio mrežu Livakovića. Sreća za Hrvatsku

78. minuta - Hrvatska je zaprijetila nakon kornera. Mitrovićev udarac glavom fijuknuo je pokraj vratnice

74. minuta - Ponovno panika ispred Livakovića. Redmond je uabcio, a strijelac Kane nije uspio zahvatiti loptu

70. minuta - Konačno je Hrvatska uspijela ukrasti jednu loptu na sredini terena, no Rebić je loše iskoristio poklon engelskih veznjaka. Pucao je iznad gola

GOOOOL 58. MINUTA - Hrvatska je kapitulirala nakon konstantnog pritiska Engleza u nastavku. Berahino je ubacio, a Kane između dva naša stopera mirno pogodio glavom za 1-1

55. minuta - Englezi ponovno dominiraju, no Gračanova momčad se zasad vrlo organizirano brani

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

42. minuta - Kane iz okreta puca preko gola

36. minuta - Bomba Ćorića sa 25 metara ponovno ne pogađa cilj

31. minuta - Konačno su i Vatreni zaprijetili. Kontru Hrvatske poveo je Rebić koji je nesebično uposlio Ćorića čiji udarac sa 15-metara odlazi tik uz desnu vratnicu

27. minuta - Moore je nakon kornera nadskočio Datkovića, no na sreću i njegov pokušaj glavom odlazi iznad vratiju. Englezi sve više pritišču...

26. minuta - Livaković sjajno brani pokušaj Redmonda

21. minuta - Luke Shaw protutnjao je lijevom stranom i pogodio vratnicu. Hrvatska se sve više povlači

18. minuta - Kane je neprecizan iz slobodnog udaraca sa 20 metara

15. minuta - Hrvatska je najopasnija iz najjačeg oružja Engleza - kornera

GOOOL 13. minuta - Hrvatska brzo uzvraća. Nakon dva uzastopna kornera Livaja je pogodio. Bradarić je ubacio, Englezi očajno reagirali na prvoj stativi i prebacili loptu do Liovaje koji na drugoj vratnici mirno zabija glavom

England U21 - Croatia U21, Livaja (0-1), 10.10. HD by dm_525b2245553f8

12. minuta - Englezi su izigrali zadnju liniju Hrvatske i gurnuli Berahina u veliku priliku koju napadač West Broma nije znao iskoristiti. Pucao je iznad vratiju

10. minuta - Niti jedna reprezentacija nije u uvodnih deset minuta napravila apsolutno ništa. Englezi imaju posjed, a naši su se uglavnom orijentirali na obranu

ENGLESKA: Butland, Keane, Shaw, Gibson, Moore, Caskey, Carroll, Redmond, Hughes, Kane, Berahino

HRVATSKA: Livaković, Župarić, Datković, Milić, Bradarić, Pavičić, Pjaca, Ćorić, Rebić, Livaja.

Sve je razriješio još u srijedu navečer, u buzinskom hotelu Aristos:

- Na vrata će Livaković, na desni bok Miloš, na ofenzivnog veznog Ćorić, a na lažnog fora Pašalić!

Prema tome, otpadaju Delač, Župarić, Caktaš te Livaja/Perica.

Izbornik Nenad Gračan pojašnjava:

- Delač je odličan, no takav je i Livaković koji dobiva prednost zbog kontinuiteta. Miloš je za nijansu pogodniji od Župarića, ali više odgovara jer je mobilniji, življi i lakše će se suprotstavljati isto takvom ljevaku domaćih, Redmondu. Budući da Caktaš hvata pravo izdanje poslije dužeg izbivanja, odlučio sam se za Ćorića, tehnički izvrsnog i relativno oslobođenog standardnih obveza kako bi prionuo kreiranju, od njega tražim proigravanje krilnih napadača Pjace i Rebića kao i dolazak u zonu šuta. Pašalić je logičan odgovor zato što Livaja nije sto posto spreman niti ima naviku vraćati se, a i Perica je klasična špica, valja uzeti u obzir i da Rebić nije u idealnom fizičkom statusu.

Predmnijeva se da će Engleska navaliti, pa nije loše postaviti brojne aktere nasred igrališta kako bi se ti pokušaji što prije i što lakše otupili. Makar se nećemo jedino braniti:

- Ni slučajno. Računamo na Pjacine i Rebićeve prodore i prijetnje. Zna zabiti i Pašalić. Naprijed će, dok mu Bradarić čuva leđa, i Pavičić.

Partner je jak, opasan?

- Zaista kvalitetan. Većina tih igrača zajedno je godinama. Vješti nogometaški, ne samo trkački. I dosta prepotentni, toliko sigurni u sebe da se rado upuštaju u akcije “jedan na jedan”. Nadam se da ćemo ih bar ponekad majstorski iskontrirati!

08. svibanj 2024 15:41