USA TODAY Sports
NBA

SJAJNA VEČER MLADIH HRVATA: ANTE ŽIŽIĆ ODIGRAO UTAKMICU KARIJERE! Briljirao i Zubac, Bogdanoviću skroman učinak u pobjedi Indiane

Piše: HinaObjavljeno: 20. siječanj 2019. 09:32

Los Angeles Lakersi su u noći sa subote na nedjelju bili na pragu pobjede u Houstonu, ali su poraženi u produžetku sa 138-134, iako domaća momčad u osnovnom dijelu utakmice nijednom nije bila u vodstvu, a bili su u zaostatku i od 21 koša tijekom druge četvrtine.

U 28. minuti dvoboja gosti su imali još uvijek velikih 18 koševa prednosti (72-54), ali su ostali bez prvog razigravača Lonza Balla, koji je zbog ozljede skočnog zgloba morao napustiti igru. Samo dvije minute poslije ostali su i bez glavnog trenera Lukea Waltona koji je dobio dvije tehničke pogreške zato što se izvikao na suce koji su ga isključili.

Houston je do 32. minute svoj zaostatak sveo na samo dva koša (74-72) serijom 15-0, ali domaći nikako nisu uspijevali slomiti Lakerse, za što je velike zasluge imao i hrvatski reprezentativni centar Ivica Zubac. Zahvaljujući njegovom polaganju gosti su 40 sekundi prije kraja poveli sa 118-112, a pet sekundi prije kraja pogodio je oba slobodna bacanja za vodstvo 120-117.

Ipak, Lakersi se nisu uspjeli obraniti od trice Erica Gordona koji je pogodio težak šut za izjednačenje i produžetak. U posljednjoj minuti osnovnog dijela utakmice i prvoj minuti produžetka James Harden je pogodio tri, a Eric Gordon dvije trice, čemu Rocketsi mogu zahvaliti što su na kraju izašli kao pobjednici.

Harden je nastavio svoj rekordni niz te 19. utakmicu zaredom ubacio 30 ili više koševa. Protiv Lakersa je završio sa 48 poena, osam skokova i šest asistencija, a pogodio je osam trica. Gordon je ubacio 30 koševa, a pogodio je pet trica, dok je cijela momčad imala 25 ubačaja iza crte 7,24 m.

Kyle Kuzma je 20 koševa ubacio u prvoj četvrtini, a utakmicu završio sa 32. Brandon Ingram je bio najbolji igrač Lakersa u produžetku, a utakmicu je završio sa 21 košem. Ivica Zubac je odigrao još jednu odličnu utakmicu koju je završio nakon što je napravio šestu osobnu pogrešku u završnici produžetka, a do tada je sakupio 17 koševa uz šut 4/6 iz igre i 9/9 iz slobodnih bacanja, čemu je dodao sedam skokova te po jednu asistenciju, osvojenu loptu i blokadu.

Utakmicu karijere odigrao je i drugi hrvatski centar Ante Žižić, ali njegova momčad nije bila ni blizu pobjedi u Denveru. Nuggetsi su svladali Cleveland sa 124-102, a Žižić je bio u početnoj postavi te sa 23 koša i šest skokova bio najbolji strijelac i skakač svoje momčadi za koju je Rodney Hood dodao 18, a Cedi Osman 17 poena. Domaću momčad je novim 'triple-double' učinkom predvodio Nikola Jokić koji je spojio 19 koševa, 12 asistencija i 11 skokova, dok je Jamal Murray bio najbolji strijelac sa 26 poena.

Indiana je pred svojim navijačima svladala Dallas sa 111-99, a Bojan Bogdanović je uz loš šut (2/10) postigao devet koševa te imao sedam skokova i jednu asistenciju. No, pomogli su igrači s klupe. Tyreke Evans je ubacio 19 koševa, a Domantas Sabonis je imao 16 poena i 11 skokova. Strijelce Dallasa je sa 20 koševa predvodio Harrison Barnes, a DeAndre Jorda je spojio 15 poena i 16 skokova.

Mavericksima je na ovoj utakmici odmogla i činjenica da su završnih 15 minuta morali igrati bez Luke Dončića, koji je zaradio drugu tehničku pogrešku zbog udaranja lopte nogom i bio isključen. Mladi Slovenac do tada nije bio u dobrom izdanju. Ubacio je osam koševa uz šut 3/14, ali s njim u igri Indiana bi zasigurno teže došla do pobjede.

Dvije sinoćnje utakmice odlučene su koševima u posljednjim sekundama dvoboja. Buddy Hield je donio pobjedu Sacramentu na gostovanju u Detroitu, gdje su Kingsi slavili sa 103-101 zahvaljujući trici Hielda koji je utakmicu završio sa 35 koševa i sedam pogođenih trica. Pistonse je sa 38 koševa predvodio Blake Griffin.

Oklahoma City je do pobjede 117-115 došla zahvaljujući trici Paula Georgea i pogođenom dodatnom slobodnom bacanju pet sekundi prije isteka vremena. George je sa 31 košem bio najbolji strijelac Thundera, a Russell Westbrook je uz 21 koš imao 10 skokova i šest asistencija. Sixerse je sa 31 košem, osam skokova i šest asistencija predvodio Joel Embiid, a Ben Simmons je bio nadomak 'triple-doubleu' sa 20 poena, 15 skokova i devet asistencija.