Kada pitate Patrika Koščaka zna li napamet koliko su hrvatskih rekorda srušili njegovi atletičari u sezoni koja je iza nas, odgovorit će nesigurno:
- Uf, teško mi je reći koliko ih je bilo u ovoj godini, mislim preko 25. A sveukupno ih je 106 ili 107. U različitim kategorijama, od juniorskih, seniorskih, mlađejuniorskih, pa u različitim disciplinama, od prepona, višeboja, 100 i 200 metara, štafeta... Puno toga ima.
Nagrada D. Petrović
Da, doista se nakupilo puno toga, pa mu i nije za zamjeriti što ne zna iz glave točnu brojku. Nećemo ni mi ovdje nabrajati sve jer rušili su ih i po nekoliko puta u ponekim disciplinama, tako da ćemo se zadržati samo na onim “konačnim” koje možete vidjeti u tablici. I doista je taj popis impresivan, toliko da možemo reći da se u Varaždinu stvara nešto lijepo.
Koščak u tamošnjem Atletskom klubu Sloboda trenira svoj poker asova, četvero tinejdžera koji spadaju među najveće nade hrvatske atletike, ali i sporta uopće. U toj malenoj grupi su njegove kćeri Klara (17) i Jana (16), te Roko Farkaš (17) i Janko Kišak (16). Svi su ove sezone rušili nacionalne juniorske i(li) mlađejuniorske rekorde u svojim disciplinama, najviše ih je skupio Roko, ali to je samo dio priče.
Jana Koščak je na Europskom mlađejuniorskom prvenstvu (U-18) u Jeruzalemu osvojila zlato i to u sedmoboju, što samo po sebi zvuči fascinantno jer ta iznimno teška disciplina dosad nije bila posebno razvijena u Hrvatskoj. Osim toga, završila je sezonu i na uvjerljivo prvom mjestu svjetske ljestvice, dodala je tome i zlato u skoku u vis na Europskom olimpijskom festivalu mladih (EYOF) u Banskoj Bystrici, a u toj je disciplini ove sezone skočila, za svoje godine, fantastičnih 1,87. Sve joj je to nedavno donijelo i nagradu Dražen Petrović za najveću nadu hrvatskog sporta.
Njezina sestra Klara privremeno je, zbog ozljede, ove godine ostavila sedmoboj i okušala se na 400 m prepone, te odmah srušila hrvatski juniorski rekord, došla na treće mjesto svih vremena u Hrvatskoj i izborila nastup na juniorskom SP-u u Caliju gdje je završila na 11. mjestu.
Na istom je natjecanju Farkaš u konkurenciji starijih dečki zauzeo 21. mjesto na 200 m, prije toga je bio peti na stotki i 11. u desetoboju na mlađejuniorskom EP-u, a Janko Kišak je na EYOF-u osvojio srebro na 110 m prepone.
Višestrana priprema
Sve u svemu, sjajna je sezona iza ove varaždinske četvorke. Istina je da su još uvijek klinci i tko zna kako će završiti njihova priča, ali ogromni su potencijali i baš zato treba napraviti sve da im se omogući da uspiju.
- Nisam uopće iznenađen njihovim rezultatima. Čak i oni koji nisu toliko unutra očekivali su od glavnine ekipe takve rezultate. Možda je manji broj ljudi to očekivao od Roka, ali to je zbog toga što je lani imao ozljedu tetive. Bio je on i prošle sezone na visokoj razini, ali nije to mogao pokazati. Čim se oporavio, počeli smo dalje raditi, tako da me njegovih 10.44 i 21.08 ne iznenađuju. A i svi ostali su odradili ono što se očekivalo. Jana je tu možda malo odskočila zbog tih zlata, tu je i Jankova medalja na EYOF-u, a kod Klare smo imali slučaj da se ozlijedila, riječ je o skakačkom koljenu, zbog čega jednostavno nismo mogli odraditi kvalitetan višeboj. U travnju kad smo to shvatili, sjeli smo i razgovarali, a s obzirom na višestranu pripremu svih mojih sportaša, možemo si dozvoliti da se odlučimo za jednu disciplinu u kojoj možda nije takvo opterećenje na koljenu. U svakom slučaju, bila je ovo jako, jako uspješna sezona. Kad imate Janu koja je proglašena za najveću nadu hrvatskog sporta i prva je na svjetskoj ljestvici u sedmoboju, pa Roka koji je treći u Europi na 100 metara, Janka i Klaru koji su u vrhu na preponama, to je strašno - zadovoljno govori Patrik Koščak.
Je li ga koji od ovogodišnjih rezultata njegovih klinaca posebno iznenadio?
- Ugodno me iznenadila Klara s tom vrlo brzom i dobrom prilagodbom na 400 m prepone. To me stvarno razveselilo. Svi smo znali da je brza, tehnički dobra na preponama i skočna, ali za tu disciplinu ipak treba imati iskustvo, a ona je već prvu utrku istrčala za 59 sekundi i to nakon što smo svega nekoliko puta to probali na treningu. Ona jest takva da vrlo brzo usvaja motoričko znanje kad joj se sve lijepo objasni, ali to mi je ipak bilo ugodno iznenađenje. Nije lako donijeti odluku kad imate sportaša koji je ozlijeđen, a ipak može nešto odraditi. Odlučili smo se možda za najtežu varijantu, ali ispalo je super. Žao mi je što nije ušla u finale na juniorskom SP-u, još bi je malo podiglo da je bila među osam, ali dobro, bit će sljedeće godine, ima vremena.
Trčkaranje i zezancija
Klara je briljirala prošle godine kad je sa 16 godina porušila brojne rekorde, uključujući i seniorski u sedmoboju i završila na drugom mjestu svjetske U-18 ljestvice. Je li plan da se nakon ove sezone vrati u višeboj ili će se orijentirati na jednu disciplinu?
- Definitivno povratak u sedmoboj. Odradila je rehabilitaciju, ima još nešto malo bolova, ali to je i normalno jer ne može proći preko noći. Krenuli smo ovaj tjedan s uvodnim treninzima za novu sezonu, malo trčkaranja u šumi i zezancija i Klara je dobro. Višebojci su sportaši koji moraju biti možda i malo otporniji od drugih, jer nemate vremena cijelo tijelo pripremiti za apsolutno sve discipline, od diska, motke, prepona, skoka u dalj, vis... Čovjek mora na sve dijelove tijela paziti, svaki mišić aktivirati, mi to i pokušavamo kroz tu višestranu pripremu, ali to mora biti i čovjek koji je malo otporniji. Klara očito tu ima malih problema jer lani je imala ozljedu lože, sad je to koljeno, ali možda se to ustabili. Kaže se da mora proći neko vrijeme s ozljedama i onda se to iskristalizira. Puno je primjera i u hrvatskoj i u svjetskoj atletici da su sportaši prošli krizno razdoblje, godinu, dvije ili tri, i kad se sve to primirilo, onda je krenulo nabolje. Nadam se tome i kod Klare. Plan nam je u svakom slučaju višeboj, međutim ako se dogodi neka situacija da ne ide, imamo i druge opcije.
Jana je ove godine bila apsolutni hit. Na impresivan je način osvojila europski U-18 naslov, a njezinih 6106 bodova je i peti sedmobojski rezultat svih u tom uzrastu. Kakvi su planovi za sljedeću godinu u kojoj će Jana po dobi još uvijek biti mlađa juniorka?
Sve je dobro posloženo
- Vrlo jednostavno. Sljedeće sezone je Europsko juniorsko prvenstvo (U-20), to je glavni cilj, to želimo odraditi kvalitetno i dobro, a to se odnosi i na ostatak grupe. Idemo tamo probati ganjati nekakav rezultat i medalju. A drugi motiv koji se nameće je polako probati izboriti Olimpijske igre u Parizu. Voljeli bismo možda izboriti sudjelovanje u Götzisu, na najprestižnijem višebojskom mitingu, i tamo se polako probati boriti za bodove, a možda za i normu za Pariz.
Pariz je za manje od dvije godine, je li doista realno da već tamo gledamo Janu u sedmoboju?
- Naravno, kako ne! Vjerujete mi da jest. Poznajem ju jako dobro, tako da sam siguran da jest. Ona vam je jedan veliki kapacitet. I ne samo ona, nego svi, nikoga neću izdvajati iz te grupe. Svi četvero su veliki kapaciteti, to je sve što ću reći.
Imaju li on kao trener i njegovi atletičari sve što im je potrebno, jesu li zadovoljni uvjetima?
- Imamo sjajne uvjete koje smo si sami stvorili. U Varaždinu postoji jako velika podrška cijelom klubom, imamo fenomenalnu infrastrukturu za vanjske treninge. Dvorana nije baš sjajna, ali nije nam ni Zagreb na kraju svijeta, pa odemo dvaput tjedno, a imamo sada i mogućnost da u jednom prostoru instaliramo opremu koja je bila na Hanžekovićevom memorijalu tijekom natjecanja na Trgu bana Jelačića. S HOO-om također imamo odličnu suradnju, svi su korisnici Programa hrvatske olimpijske nade i nemaju problema s opremom. Podrška u gradu je velika, sve je posloženo, imamo i polikliniku Cerebellum koja nas prati i moram im zahvaliti jer su nam puno puta uskočili. Stvarno je sve dobro posloženo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....