Navigation toggle

Anna Hall

 JEWEL SAMAD Afp
SENZACIONALAN NASTUP

‘Čarobna sedmica‘ djevojke iz Colorada: Jedna je od najčvršćih sportašica svijeta, ako treba - proći će i kroz zid

Anna Hall prošli je vikend odradila sjajan sedmoboj i sa 7032 boda došla na drugo mjesto svih vremena
Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 03. lipanj 2025. 23:20

Uspoređujući sve vještine, ona je u ovom trenutku jedna od najboljih sportašica na Zemlji.

Tim velikim riječima jedan od najboljih desetobojaca svih vremena Ashton Eaton počastio je 24-godišnju Amerikanku Annu Hall nakon njezina senzacionalnog nastupa u austrijskom Götzisu proteklog vikenda. Na natjecanju koje u atletskom svijetu ima status “višebojskog Wimbledona” Hall je trijumfirala u sedmoboju skupivši u dva dana 7032 boda čime se na drugom mjestu svih vremena izjednačila sa Šveđankom Carolinom Klüft, a ispred nje je ostala samo nedodirljiva svjetska rekorderka Jackie Joyner-Kersee (7291).

Višebojci su uistinu posebni sportaši, ljudi koji su u u dva dana u stanju na visokoj razini odraditi sedam ili deset disciplina koje imaju malo ili nimalo toga zajedničkog. Od sprinta, prepona i srednjih pruga, preko različitih vrsta bacanja, do horizontalnih i vertikalnih skokova. Svjetska atletska federacija naziva ih najvećima među svim sportašima, pa u tom smislu ni ova izjava Ashtona Eatona o sjajnoj sunarodnjakinji nije pretjerana.

image
ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp

Anna Hall u Götzisu je odradila dva spektakularna dana u kojima je u četiri od sedam disciplina popravila osobne rekorde. Najprije je u visu preskočila 1,95 m što je, primjerice, rezultat koji je na lanjskim Olimpijskim igrama donosio broncu, potom je do najboljih rezultata karijere došla i u bacanju kugle (14,86) i koplja (46,16), da bi kao šlag na torti istrčala 800 metara za nevjerojatnih 2:01.23 što je najbolji rezultat ikad ostvaren u sklopu sedmoboja. Dakle, na kraju priče, nakon dva dana silnih napora u šest disciplina, Hall je smogla snage istrčati rezultat koji je respektabilan i za specijalizirane 800-metrašice.

- Toliko sam dugo sanjala o ovome. Imam istetoviran broj 7, nosim 7 i na ogrlici - rekla je puna emocija nakon natjecanja.

Ta čarobna “sedmica” sada je i prva znamenka njezina osobnog rekorda, što je postignuće rezervirano samo za odabrane. Više od 7000 bodova u povijesti su, uz spomenute Joyner-Kersee i Klüft, skupile još samo Nafissatou Thiam i Larisa Nikitina.

- Puno mi znači srušiti rekord mitinga na 50. godišnjicu ovog natjecanja. Brojne legende našeg sporta su bile prisutne ovdje, neki od njih su me i ohrabrili i to ovaj rezultat čini još posebnijim - rekla je Hall, pa dodala:

- Posljednji sedmoboj koji sam radila slomio mi je srce, ali ovaj ga je izliječio.

Taj posljednji sedmoboj na koji se osvrnula bio je onaj olimpijski u Parizu gdje je završila tek na petom mjestu iako se silno nadala postolju. No, ima cijela te njezina olimpijska priča i pozadinu. Još 2021. godine na američkim je “trialsima” za Igre u Tokiju zapela za preponu i u padu slomila stopalo i potrgala ligamente gležnja. Nakon dugog oporavka, godinu kasnije osvojila je svjetsku broncu, a 2023. postala i svjetska doprvakinja. Sve je bilo spremno da zablista i na najvećoj pozornici u Parizu, ali ozljeda koljena ponovno ju je vratila nekoliko koraka unatrag. Na početku olimpijske godine završila je na operaciji i premda se uspjela kvalificirati u Pariz, tamo se natjecala uz bolove i medalja je ostala samo san.

- Bilo je vrlo bolno, emocionalno i fizički. Puno sam dana na treninzima trpjela bolove.

Negdje u to vrijeme pronašla je i mentoricu, najbolju moguću - Jackie Joyner-Kersee. Svjetska rekorderka i dvostruka olimpijska pobjednica u sedmoboju otada joj je na brzom biranju.

- Anna je jedna od najčvršćih sportašica koje sam vidjela. Ako treba, proći će i kroz zid. Kod nje nikad nema povlačenja, uvijek će dati sve od sebe. Kad je gledate kako se natječe, vidljivo je da voli to što radi. Čak i kad se natječe uz bol. Uvijek ostavlja srce na borilištu, uvijek pokazuje odlučnost i hrabrost - kaže Joyner-Kersee o svojoj štićenici.

image
ANDREJ ISAKOVIC Afp

Hall je, inače, rođena u Coloradu, pa i ne čudi da se kao klinka bavila skijanjem, potom i plivanjem, lacrosseom i hokejem na travi. Ta svestranost joj je kasnije sigurno pomogla kad je prešla u atletiku i kad se odlučila za višeboj kojim ju je zarazio tata David, i sam nekadašnji desetobojac.

Anna danas trenira na Floridi, u sportskom centru u kojem se, uz brojne atletičare, redovito susreće i s ponajboljim svjetskim plivačima, uključujući neponovljivu Katie Ledecky.

- Viđam Katie nekoliko puta tjedno u teretani. Sjajno je biti u blizini takvih sportaša, svi ohrabrujemo jedni druge i šaljemo si poruke podrške.

Ledecky ima devet olimpijskih zlata, Hall se nada da će prvo dočekati na domaćem terenu u Los Angelesu 2028. Prvi korak u novom olimpijskom ciklusu je impresivan, ali tek treba vidjeti kakav će biti odgovor aktualne vladarice sedmoboja, trostruke olimpijske pobjednice Nafi Thiam. Za početak bi njihov okršaj na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu u Tokiju mogao biti jedan od vrhunaca natjecanja...

ANNA HALL U GÖTZISU

100 m prepone - 13.19

Skok u vis - 1,95 m

Bacanje kugle - 14,86 m

200 m - 23.37

Skok u dalj - 6,44 m

Bacanje koplja - 46,16 m

800 m - 2:01.23

UKUPNO: 7032 boda

TOP 10 SVIH VREMENA

1. Jackie Joyner-Kersee (SAD) 7291

2. Carolina Klüft (Šve) 7032

2. Anna Hall (SAD) 7032

4. Nafissatou Thiam (Bel) 7013

5. Larisa Nikitina 7007

6. Sabine Braun (Njem) 6985

7. Katarina Johnson-Thompson (VB) 6981

8. Jessica Ennis-Hill (VB) 6955

9. Sabine Paetz (DDR) 6946

10. Ghada Shouaa (Sir) 6942

06. prosinac 2025 16:22