Etiopljanka Letesenbet Gidey pada i prepušta pobjedu Kenijki Beatrice Chebet

SAEED KHAN Afp
NA AUSTRALSKOJ VRUĆINI

Dramatične scene na SP-u u krosu: Prva favoritkinja kolabirala 30 metara prije cilja, zlata za Chebet i Kiplima

Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 18. veljača 2023. 11:56

Dramatična je bila završnica ženske utrke na Svjetskom prvenstvu u krosu koje je u subotu održano u australskom Bathurstu. Etiopljanka Letesenbet Gidey je kao svjetska rekorderka na 5000 m i 10.000 m te u polumaratonu stigla na SP kao prva favoritkinja i činilo se da grabi prema naslovu, a onda je svega 30 metara prije cilja, uslijed velike vrućine i vlage, kolabirala i prepustila pobjedu Kenijki Beatrice Chebet.

Svjetska doprvakinja na 5000 m svladala je dionicu od 10 km u vremenu 33:48 i osvojila zlato ispred Etiopljanke Tsigie Gebreselame (33:56) i sunarodnjakinje Agnes Jebet Ngetich (34:00). Gidey je na koncu diskvalificirana jer je jedan etiopski navijač preskočio ogradu i pomogao joj da ustane što je zabranjeno pravilima.

Zlato u muškoj utrci na 10 km osvojio je Uganđanin Jacob Kiplimo (29:17) koji je nadmašio slavnijeg sunarodnjaka Joshuu Cheptegeija. Svjetski rekorder na 5000 i 10.000 m završio je na trećem mjestu (29:37), a između dvojice atletičara iz Ugande smjestio se Etiopljanin Berihu Aregawi (29:26).

Juniorska zlata osvojili su Kenijac Ishmael Kipkurui i Etiopljanka Senayet Getachew, a Kenija je ugrabila i pobjedu u mješovitoj štafeti.

Sljedeće Svjetsko prvenstvo na rasporedu je u veljači sljedeće godine u Medulinu.

03. svibanj 2024 18:48