
Veliki Luciano Sušanj prije 51 je godinu u Rimu postao europski prvak i pritom s 1:44.07 postavio hrvatski rekord koji je trajao sve do ovog utorka kada je fantastični Marino Bloudek na mitingu u Ostravi osvojio drugo mjesto i pritom s 1:44.02 došao na prvo mjesto hrvatske vječne ljestvice! Rekao nam je u nedavnom intervjuu da se ne opterećuje rekordom jer je siguran da će doći utrka u kojoj će mu se sve poklopiti. Došla je, eto, već ovog utorka kao kruna sjajnih rezultata 25-godišnjeg člana Dinamo-Zrinjevca posljednjih tjedana.
Nekadašnji europski juniorski prvak je, podsjetimo, tijekom zime srušio hrvatski dvoranski rekord (1:46.15) koji je trajao 37 godina, a novi je veliki iskorak napravio čim su krenula natjecanja na otvorenom. Dvaput je posljednjih tjedana popravljao osobni rekord, te pritom postao tek drugi Hrvat koji se spustio ispod 1:45. Najprije je u poljskom Bydgoszczu ušao u cilj u vremenu 1:44.74, da bi desetak dana kasnije u francuskom Montreuilu bio još brži s 1:44.56. Prije toga je na Hanžekovićevom memorijalu bio treći s 1:45.52 i pobijedio na Dinamovom mitingu, tako da cijele sezone drži visoku razinu i bilo je zapravo samo pitanje vremena kada će “pasti” i Sušanj. A sada možemo reći da je pitanje vremena kada će se Marino spustiti i ispod 1:44.
Učenik trenera Mladena Kršeka odradio je još jednu iznimno pametnu utrku. Nakon prvog je kruga bio samo iza “zeca” Benmahdija i Marokanca Abdelatija el Guessea. Potom je nakratko skliznuo na četvrto mjesto i držao se tu do finiša utrke kada je dodao gas, prestigao El Guessea i Kenijca Nicholasa Kebeneija, te ušao u cilj samo iza Australca Petera Bola (1:43.80). Hvatanje za glavu kad je izašao rezultat na semaforu pokazalo je s koliko je emocija Marino doživio ovaj pothvat.
I ne samo da je srušio hrvatski rekord, već je ovime ispunio i normu (1:44.50) za rujansko Svjetsko prvenstvo u Tokiju. Pridružio se time Sandri Elkasević i Sari Kolak koje su dosad jedine imale normu za svjetsku smotru.
Spomenuta Sara Kolak, nekadašnja olimpijska pobjednica i četvrta lani iz Pariza, također je u utorak nastupila u Ostravi i zauzela šesto mjesto u bacanju koplja (57,01). Redovito je Ludbrežanka posljednjih godina na startnoj listi ovog mitinga, pamti tu i sjajne i manje lijepe nastupe. Onaj najupečatljiviji je svakako bio 2019. kada je upravo Ostravu odabrala za povratnički miting nakon jednogodišnje stanke zbog operacije lakta. Podsjetila je tada na svoja najbolja izdanja, pobijedila sa 64,45 m i odmah ispunila normu za Svjetsko prvenstvo koje se te godine održavalo u Dohi.
Kako su joj idućih sezona, sve do lani, rezultati bili u padu, tako ni u Ostravi više nije briljirala, a tako se nastavilo i ovom prilikom. U ovu je proljetno-ljetnu sezonu krenula s vrlo dobrih 61,20 na Hanžekovićevom memorijalu, ali na sljedeća dva natjecanja, u Santa Cruzu i Oslu, ipak je ostala ispod te razine (58,78 i 55,49). Nadala se da će je Češka vratiti na pravi put, ali očito je još uvijek u potrazi za onom formom s prošlogodišnjih Igara na kojima je zablistala nakon dugotrajne krize.
Pobjedu je u Ostravi odnijela Srpkinja Adriana Vilagoš, dvostruka europska doprvakinja, koja je sa 64,87 m nadmašila aktualnu olimpijsku pobjednicu Haruku Kitaguchi (63,88).
Ostrava, inače, već dugo ima značajno mjesto na atletskoj karti svijeta, tu se već više od šest desetljeća održava miting koji po snazi nerijetko ne zaostaje ni za Dijamantnom ligom, premda je formalno u zlatnoj kategoriji Continental Toura, baš kao i zagrebački Hanžekovićev memorijal. Na Gradskom stadionu u četvrti Vitkovice redovito se okuplja atletska elita, a dovoljno će reći podatak da je najbrži čovjek svih vremena Usain Bolt ovdje nastupio u čak devet navrata. Zlata tretra, odnosno Zlatna sprinterica ovog je utorka održana 64. put i ponovno je bila na visokoj razini, a glavna je zvijezda ovaj put bio švedski dominator u skoku s motkom Armand Duplantis.
Popularni Mondo nije ovaj put bio raspoložen za svjetski rekord, kao prije desetak dana u Stockholmu kada je preskočio 6,28, ali ugrabio je, dakako, još jednu pobjedu te sa 6,13 popravio rekord mitinga. Kiksao je Šveđanin već na 5,62, pa još jednom na 5,92. U tom je trenutku vodstvo preuzeo Grk Manolo Karalis, pa je Duplantis odmah krenuo na 5,97, riješio tu visinu iz prvog pokušaja, potom isto napravio i na 6,02 i više nije bilo dvojbi oko pobjednika. Svladao je i spomenutih 6,13 isprve, pa potom postavio letvicu na 6,29, ali ovaj put nije bio uspješan.
Komentari (0)