JURIJ KODRUN/GETTY IMAGES FOR EUROPEAN ATHLETICS
NADA HRVATSKOG SPORTA

Jana Koščak: ‘Samo moram ostati zdrava, u tom slučaju ni svjetski rekord nije nedostižan‘

Svjetska juniorska prvakinja u sedmoboju otvorila je prošli vikend novu sezonu
Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 16. siječanj 2025. 11:54

Turbulentno je razdoblje iza Jane Koščak (18), jedne od najvećih nada hrvatskog sporta, razdoblje u kojem je uzletjela do svjetskog vrha, pa primila nekoliko udaraca koji su je dobro uzdrmali, pa onda opet pokazala da je najbolja na svijetu. Mlada varaždinska atletičarka prije dvije je godine srušila neslužbeni svjetski U-18 rekord u petoboju, te prvi seniorski sedmoboj u karijeri završila sa 6293 boda što je najbolji rezultat u povijesti jedne atletičarke mlađe od 18 godina. No, onda je uslijedila serija pehova - najprije je ozlijedila stražnju ložu na juniorskom EP-u u Jeruzalemu, a sličan se scenarij ponovio i prošle zime na dvoranskom SP-u u Glasgowu gdje je zadobila ozljedu stopala. Uslijed svega toga ni rezultati joj nisu mogli biti na razini kakvoj se nadala, pa je ostala i bez plasmana na Olimpijske igre u Parizu što joj je bila velika želja. No, onda je došlo Svjetsko juniorsko prvenstvo u Limi gdje je unatoč teškim okolnostima, virozi koju je pokupila uoči dolaska u Peru i vrlo niskoj temperaturi na kojoj se odvijalo natjecanje, potvrdila da je najbolja među svojim vršnjakinjama, trijumfiravši s 5807 bodova.

Trotjedne pripreme

Pred Janom je sada nova sezona u kojoj se prije svega nada da će je zaobići pehovi i da će se potpuno zdrava moći vratiti na razinu na kojoj je bila prije dvije godine. Natjecateljsku 2025. otvorila je prošli vikend na Dvoranskom prvenstvu Hrvatske za mlađe seniore, a za početak je odabrala bacanje kugle i utrku na 800 m, discipline koje joj inače spadaju među slabije unutar višeboja. Kao prava perfekcionistica, nije bila nimalo zadovoljna kuglom (11,42) jer ostala je metar ispod osobnog rekorda, ali došla je na natjecanje praktički “iz aviona”, nakon dugih priprema, i sigurno će biti vremena i prilika da se pokaže u punom svjetlu. Grupa koju trenira njezin tata Patrik, a u kojoj je i svjetski juniorski prvak u skoku u dalj Roko Farkaš, bila je više od tri tjedna na Tenerifeu.

- Bilo je top, vrijeme super, treninzi super, odradili smo sve bez ikakvih ozljeda - zadovoljno govori Jana.

image
JURIJ KODRUN/GETTY IMAGES FOR EUROPEAN ATHLETICS

Kad smo već spominjali silne pehove, lani je na Tenerifeu završila u bolnici zbog visoke temperature, a nesreća ju je pratila i u Peruu gdje se porezala na čavao sprinterice, nakon čega se rana inficirala pa je i tamo morala u bolnicu.

- Ovaj put nisam bila u bolnici, ha-ha. Iako, bila je blizu, tako da sam je i trebala, ne bi bilo problema. U Peruu je bila najljepša, premda nije ni ova bila loša, ali hvala Bogu nisam trebala ići ove godine - ubacuje malo crnog humora u priču, pa onda u ozbiljnijem tonu dodaje:

- Stvarno je bilo dobro, dobro sam trenirala i vjerujem da sam spremna za sezonu.

No, prije nego što se posvetimo novoj sezoni, okrenimo se malo onoj iza nas. Koju bi si ocjenu dala za prošlu godinu?

- Šest od deset. Da, zvuči malo nezahvalno, kao da svjetsko zlato nije dovoljno dobro, ali mislim da mi općenito rezultati baš i nisu bili na nivou. Nadam se ove godine boljim rezultatima u svim disciplinama jer dobro sam odradila pripreme i ne vidim razloga da ne bude bolje.

image
JOSIP BANDIC Cropix

Zlato u Peruu vratilo joj je vjeru u vlastite mogućnosti.

- Da ste me dva tjedna prije SP-a pitali koju bih si ocjenu dala, vjerojatno bi to bila dvojka, ali zlato mi je podiglo nadu. Znam da vrijedim, ta medalja je to i pokazala, ali trebaju se neke stvari poklopiti.

Voljela bih preko 4600 bodova

Lani nam je iskreno priznala da su joj ozljede stopala i stražnje lože počele stvarati i blokadu kod nastupa u skoku u vis i na preponama. Je li se u međuvremenu riješila tog straha?

- Rekla bih da jesam. U Peruu sam to i dalje osjećala, ali na Tenerifeu sam radila i vis i prepone i osjećala sam se puno bolje i sigurnije u sebe. Prošle godine kao da me kočio strah od ozljeda na svim natjecanjima, počela sam raditi i duža zagrijavanja, ali svejedno sam se bojala da se nešto ne dogodi. Prioritet mi je da ostanem zdrava jer ako budem zdrava i ako budem dobro trenirala, doći će i rezultati.

Iz prošle godine nosi još jedno važno iskustvo. Nastupila je na Europskom prvenstvu u Rimu, što joj je bilo prvo veliko seniorsko natjecanje na otvorenom u karijeri. Kao najmlađa sudionica završila je na vrlo dobrom 14. mjestu s 5977 bodova, a to je ujedno bio i najbolji juniorski rezultat prošle godine u svijetu.

- To mi je bilo super. Znala sam da nisam najspremnija jer je EP bilo jako rano u sezoni, ali drago mi je da sam bila tamo, da sam vidjela jedno tako veliko natjecanje, od call rooma, preko suđenja, do odnosa između višebojki. Sad kad sam to doživjela, mislim da ću biti spremnija i za druga velika natjecanja.

image
GORAN MEHKEK Cropix

Prvi petoboj ove zime čeka je 2. veljače u Tallinnu gdje je protekle dvije godine postavljala hrvatski rekord (4432, pa 4436 bodova).

- Voljela bih skupiti preko 4600 bodova. S time bih se plasirala na EP u Apeldoornu, a vjerojatno i na SP u Nanjingu. Ali, iskreno, ne želim uhvatiti te bodove zbog plasmana na velika seniorska natjecanja, jer ionako sam još uvijek juniorka, nego čisto sebi zbog gušta, zato što mislim da to mogu.

Tu zapravo govorimo i o napadu na svjetski juniorski rekord. Iako je formalno prva na ljestvici svih vremena Amerikanka Kendell Williams s 4635 bodova, taj rezultat nikad nije ratificiran kao svjetski rekord jer nije bilo odgovarajuće doping-kontrole na natjecanju. Službeni je svjetski rekord tako onaj koji je postavila Ukrajinka Alina Šuh prije osam godina upravo u Tallinnu (4542).

- Mislim da to mogu. Gledajući sve rezultate Williams, nije mi ni to nedostižno. Imam isti rezultat na preponama, a u visu, dalju i kugli i bolji od nje. Na 800 m sam dvije sekunde sporija, ali opet mislim da je izvedivo. Vidjet ćemo za 15-ak dana.

Naginje kineziologiji

A kad krene ljetna sezona, jedan od glavnih ciljeva bit će joj juniorsko EP u Tampereu. Ozljeda ju je prije dvije godine izbacila iz utrke za zlato, je li zato sada još više motivirana?

- Jesam jer to je jedina medalja koja mi nedostaje iz juniorskog staža, sve ostalo sam osvojila. Bila sam prva na EYOF-u, na EP U-18 i na SP U-20, jedino je ostalo još to juniorsko EP. Nadam se i medalji i nekom dobrom rezultatu iako neće biti lako jer pojavilo se puno dobrih cura i konkurencija će biti jaka. Uvijek se trudim postići i osobni rekord u svakoj disciplini, pa možda u tom slučaju u obzir dođe i nastup na seniorskom SP-u u Tokiju. Ali to je sve “ako”. Ako bih sad napravila 4600 bodova, to bi me dovelo na SP u dvorani, pa bi me nastup tamo možda doveo i do Tokija, ali to je niz rezultata koji se treba dogoditi.

Jana je maturantica prirodoslovno-matematičke gimnazije u Varaždinu i bliži se vrijeme kada će morati donijeti odluku o nastavku školovanja.

- U posljednje vrijeme sve više razmišljam o kineziologiji, da krenem sekinim i tatinim stopama. To mi je tu u Zagrebu, blizu stadiona, a to me zapravo i zanima, ne vidim se ni u čemu osim sporta. Čak nije u pitanju samo atletika, već me zanima svaki sport, sve pratim i vidim se u tome u budućnosti.

25. siječanj 2025 10:53