Hansle Parchment

GORAN MEHKEK/Cropix
MEMORIJALNA UTRKA

Olimpijski pobjednik osvojio Zagreb pa se naklonio Modriću: ‘Gledam ga u Realu, jedan je od najboljih‘

Jamajčanin Hansle Parchment slavio je u utrci na 110 metara s preponama uz vrijeme 13.13
Piše: Andro PolićObjavljeno: 10. rujan 2023. 20:30

Olimpijski pobjednik iz Tokija okusio je slad trijumfa i u Zagrebu. Memorijalna utrka na 110 metara s preponama tradicionalno je središnji događaj Boris Hanžeković memorijala, a najsjajnije reflektore u nedjeljnoj utrci u sebe je uperio Hansle Parchment osvojivši prvo mjesto uz vrijeme od 13.13 sekundi. Ujedno, Jamajčanin je ovim slavljem postao osmi olimpijski pobjednik koji je u ovoj disciplini slavio i na zagrebačkom mitingu.

- Bila je to dobra utrka. Nadam se da će iduća godina biti još i bolja, također, nadam se povratku u Zagreb i iduće godine uz još bolje brže vrijeme. Što ću pamtiti iz Zagreba? Ljudi vole atletiku, topli su, podržavaju svakog natjecatelja, a to nam treba - rekao je Parchment.

Iako je prije devet dana u kineskom Xiamenu, na mitingu Dijamantne lige, stigao do pobjede istrčavši 12.96 sekundi, u Zagrebu nije uspio srušiti gotovo četvrt stoljeća star rekord Marca Creara (12.98 sekundi iz 1999.). No, uzmemo li u obzir isključivo Hanžekovićev memorijal, Parchment je ipak napravio rezultatski iskorak. Prije dvije godine osvojio je treće mjesto, a tada je, zanimljivo, istrčao stotinku bolje vrijeme (13.12) negoli u pobjedničkoj epizodi.

Ujedno, zagrebačka publika uživo je mogla svjedočiti šou kakav je nedavno viđen i na svjetskoj smotri u Budimpešti. Osim etikete olimpijskog pobjednika, jamajčanski sprinter u Hrvatsku je stigao kao aktualni svjetski viceprvak, s obzirom na to da je na nedavnom Svjetskom prvenstvu u Budimpešti osvojio srebro. Treće mjesto tada je osvojio Daniel Roberts, koji je u nedjelju u Zagrebu bio drugi, odnosno ponovno prvi iza Parchmenta, praktički, dišući mu za vratom uz dvije stotinke tanje vrijeme (13.15). Na postolje se u Zagrebu popeo i Francuz Wilhem Belocian (13.30), a jedini hrvatski predstavnik, Lukas Cik, utrku je završio na osmom mjestu (14.34).

Inače, osim osvajanja zlata u Tokiju, Parchment je u fokus javnosti tih dana stigao i zbog bizarne priče koja se krila u pozadini tog uspjeha. Naime, prilikom odlaska na stadion, u Olimpijskom selu ušao je u krivi autobus, a kako nije imao novac za taksi, u pomoć mu je priskočila volonterka, financiravši njegov odlazak na stadion koji se, u konačnici, kristalizirao u najveći dan njegove karijere...

Nakon utrke u Zagrebu suočio se i s pitanjima o "najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu".

- Uh, nisam siguran je li atletika najpopularniji sport na Jamajci. Možda ljudi vole više nogomet, ali u tome nismo dobri (smijeh nap.a.). Rekao bih da je popularnost negdje 50-50. Modrić? Gledam ga u Realu, on je jedan od najboljih. Svugdje je poznat, ne samo na Jamajci - zaključio je simpatični sprinter.

01. svibanj 2024 20:53