Navigation toggle

Sandra Elkasević

 DAMIR KRAJAC Cropix
75. HANŽEKOVIĆEV MEMORIJAL

Sandra Elkasević i Marija Tolj pomele konkurenciju, Sara Kolak oduševila zagrebačku publiku

U subotu se na stadionu u Sportskom parku Mladost održava miting iz zlatne kategorije Continental Toura
Piše: Hina, SNObjavljeno: 24. svibanj 2025. 19:56

75. Hanžekovićev memorijal

Ženski disk

1. Sandra ELKASEVIĆ (Hrv) 65,03

2. Marija TOLJ (Hrv) 64,04

3. Denia Caballero (Kub) 62,47

4. Vanessa Kamga (Šve) 60,70

5. Aleksandra Emilianov (Mol) 60,35

6. Lisa Brix Pedersen (Dan) 58,68


Sandra Elkasević je u prvom hicu sa 65,03 metra ostvarila svoj najbolji ovosezonski rezultat i došla do 12. pobjede na Hanžekovićevom memorijalu, a za dvostruku hrvatsku pobjedu u natjecanju bacačica diska pobrinula se Marija Tolj, koja je sa 64,04 metra bila blizu osobnom rekordu.

"Znala sam da Marija može daleko bacati pa sam znala da moram dobro krenuti od prve serije. Šteta što nisam "položila" disk, jer bi letio još dalje. Ovo mi je 12. pobjeda i hvala svima koji su nas došli podržati. Ovo je prvi put da su na postolju dvije Hrvatice", rekla je Sandra Elkasević u programu Hrvatske televizije.

Iza hrvatskog dueta smjestila se iskusna Kubanka Denia Caballero sa 62,47 m.

Dvojicu atletičara na postolju imali smo i u skoku u dalj u kojem je sa skokom od točno osam metara slavio Japanac Yuki Hashioka. Samo dva centimetra kraći skok imao je Filip Pravdica, a Roko Farkaš je sa 7,83 m osvojio treće mjesto. Marko Čeko je sa 7,72 m završio na šestoj poziciji.

Medalju sa 75. Hanžekovićevog memorijala u svoju će vitrinu moći pospremiti i Marino Bloudek, koji je stigao treći na cilj utrke na 800 metara (1:45.52 minuta). Pobijedio je Britanac Justin Davies (1:44.87), a drugi je bio Alžirac Slimane Moula (1:45.05). Nino Jambrešić je sa 1:47.43 osvojio osmo mjesto u konkurenciji desetorice trkača.

Na 100 m za atletičare s osobnim rekordom od 9.94 sekundi slavio je Južnoafrikanac Bayanda Walaza, ispred Nijemca Owena Ansaha (10.20) i Šveđanina Henrika Larssona (10.20), a Karlo Marciuš je bio sedmi sa 10.66.

U završnici natjecanja na Mladosti, nakon sjajnih rezultata i rekorda mitinga u bacanju diska i bacanju kladiva za atletičare, postavljena su još dva rekorda mitinga u trkačkim disciplinama.

Kenijac Denis Kipkoech je na 5000 m postao novi zagrebački rekorder s 13:03.17 minuta, što mu je i osobni rekord, do kojeg je došao i njegov drugoplasirani sunarodnjak Andrew Kiptoo Alamisi (13:03.30). Treći je ciljem prošao Etiopljanin Biniam Mehary (13:03.57).

U posljednjoj disciplini, 1500 m za atletičarke, novi rekord mitinga je postavila Etiopljanka Gudaf Tsegay s 3:58.14 minuta, a pobijedila je sunarodnjakinju Birke Haylom (3:59.19). Na postolju im se pridružila Amerikanka Danielle Jones (4:05.04). U toj je utrci novi hrvatski rekord postavila Klara Andrijašević (4:12.69), a on joj je donio 10. mjesto.

Uživo

Sandra je 12. put pokorila najdraži miting, a njoj se pridružila i Marija Tolj. Više o tome pročitajte OVDJE.

image

Zagreb, 240525.
Mladost.
U sklopu 75. Boris Hanzekovic memorijala odrzano je bacanje diska za zene.
Na fotografiji: Sandra Elkasevic.
Foto: Josip Bandic/CROPIX

JOSIP BANDIC Cropix

Sandra je upravo bacila najbolji hitac sezone i sa 65,03 skočila na prvo mjesto!

Drugo mjesto drži naša Marija Tolj s također fantastičnih 64,04!

Treća je Denia Caballero koja je dobacila 62,47.

Kraljica sprinta uvjerljiva, ali bez rekorda mitinga

Utrka na 200 metara za atletičarke bila je posebna atrakcija ovogodišnjeg mitinga jer na startu je bila najbrža žena svijeta Julien Alfred iz male karipske države Svete Lucije. Aktualna olimpijska pobjednica na stotki i srebrna na 200 m bila je izrazita favoritkinja za pobjedu i potvrdila je taj status, projurivši ciljem u vremenu 22.15.

image

Julien Alfred

JOSIP BANDIC Cropix

Nadali smo se da bi mogao pasti i rekord mitinga (22.04) jer Alfred je prošli mjesec trčala 21.88, a osobni joj je rekord još dvije stotinke bolji, ali dugi let iz Teksasa i prohladno vrijeme spriječili su je da bude brža. No, velika je stvar da smo imali prilike vidjeti takvu atletičarku čije ime zasigurno ulazi na popis najvećih zvijezda koje su ikad nastupile u Zagrebu.

- Iskreno, očekivala sam malo bolji rezultat, ali bilo je jako hladno. Sitgla sam s vrućine u Teksasu i ovo mi je bio šok za tijelo. Ali, nema veze, nastavljam dalje - rekla je Alfred.

(Vedran Božičević)

Ove je subote Ludbrežanka Sara Kolak zauzela drugo mjesto, njezino je koplje poletjelo 61,20 metara, a bolja je bila samo Novozelanđanka Tori Moorby (61,96). Više o tome pročitajte OVDJE.

Pobjedu na 100 metara ugrabio je najmlađi atletičar na startnoj listi, aktualni svjetski juniorski prvaka na 100 i 200 m Bayanda Walaza (19). Južnoafrikanac je projurio ciljem u vremenu 9.94 i to uz blagi vjetar u prsa (-0,3), te za pet stotinki popravio osobni rekord i ostao samo tri stotinke od svjetskog juniorskog rekorda.

Daleko iza njega ostao je drugoplasirani Nijemac Owen Ansah (10.20), a naš Karlo Marciuš bio je sedmi s 10.66.

(Vedran Božičević)

Na startnoj je listi za bacanje diska i naša kraljica Sandra Elkasević.

image
MEMORIJAL BORIS HANžEKOVIć/SCREENSHOT

Objavljena je startna lista za bacanje koplja. Hrvatske će boje braniti Sara Kolak.

image
MEMORIJAL BORIS HANžEKOVIć/SCREENSHOT

Kristjan Čeh do rekorda mitinga u disku

Slovenski bacač diska Kristjan Čeh, bivši svjetski i aktualni europski prvak u toj disciplini, pobjednik je natjecanja na 75. memorijalu Borisa Hanžekovića, a hicem od 72,34 metra u posljednjoj seriji postavio je i novi rekord zagrebačkog mitinga.

image

Kristjan Čeh

BHM

Čeh je bio uvjerljivi pobjednik natjecanja diskaša u kojem je drugo mjesto osvojio Rumunj Alin Alexandru Firfirica sa 64,80 m, dok je treći bio Čeh Marek Barta (63,08 m). U konkurenciji osmorice bacača, hrvatski reprezentativac Martin Marković osvojio je posljednje mjesto hicem od 60,88 m, što mu je najbolji rezultat u ovoj sezoni.

U natjecanju troskokašica slavila je Jamajčanka Shanieka Ricketts sa svojim najboljim rezultatom u sezoni (14,54 m). Do osobnog rekorda je došla Slovenka Neja Filipič (14,42 m), što joj je donijelo drugo mjesto, a treća je bila Šveđanka Maja Askag (14,00 m).

U konkurenciji devet troskokašica hrvatska reprezentativka Paola Borović je osvojila sedmo mjesto sa svojim najboljim rezultatom u ovoj sezoni (13,36 m).

(Hina)

Francuz Yann Chaussinand je s hicem od 81,91 m bacio najbolji ovogodišnji rezultat u svijetu, više o tome pročitajte OVDJE.

Najavu piše: Vedran Božičević

Zvuči pomalo nevjerojatno, ali prošlo je već 19 godina otkad je Sandra Elkasević, tada pod prezimenom Perković, prvi put ušla u bacački krug na Hanžekovićevom memorijalu. Tada 16-godišnja klinka iz Dubrave bacila je disk 44,11 metara i napravila prvi korak u jednoj velikoj, spektakularnoj pustolovini. U pustolovini u kojoj će pokoriti svijet, u kojoj će postati najtrofejnija bacačica diska u atletskoj povijesti, u kojoj će joj osobni i hrvatski rekord biti više od 27 metara bolji od tog prvog rezultata na Hanžekovićevom memorijalu... U pustolovini koja traje i dalje.

Lov na 12. pobjedu

- Te 2006. godine sam bila na svom prvom Svjetskom juniorskom prvenstvu, premda sam po dobi još bila mlađa juniorka. Nakon toga sam dobila pozivnicu za sudjelovanje na najvećem sportskom i atletskom spektaklu u Hrvatskoj i završila sam na devetom mjestu. To je natjecanje na koje sam godinama prije toga dolazila navijati, skupljala sam novac da bih mogla kupiti kartu od 50 kuna za zapadnu tribinu. Išli smo na miting kao grupa bacača i sjećam se da sam navijala za Dwighta Phillipsa i sve ostale zvijezde koje su tada nastupale. Mislim da je to upravo ono što treba mladim atletičarima kako bi se do kraja zaljubili u svoj sport. Zato ih pozivam da i ove subote i svih sljedećih godina dođu na Hanžek jer to je jedna posebna energija. Atletika je sport u kojem sudac ne igra ulogu, tu ste samo ti i tvoja glava protiv cijelog svijeta, a to rijetko koji drugi sport može pružiti - poručila je najbolja hrvatska atletičarka na konferenciji za medije uoči subotnjeg glavnog dijela Hanžekovićeva memorijala na stadionu Mladost.

Da, neuništiva Sandra i dalje je tu, i dalje grize, i dalje je motivirana, i dalje osvaja velike medalje. Unatrag godinu dana u svoj je životopis upisala 14. i 15. u grandioznoj karijeri, ali na tome ne misli stati. Jest da je aktualnu sezonu svjesno i planirano otvorila malo sporije jer joj je na ulasku u peti olimpijski ciklus trebao nešto duži predah, ali to ne znači da neće dodati gas kako se bude bližio vrhunac sezone. A prije toga planira dodati gas i ove subote u lovu na 12. pobjedu na mitingu koji za nju uvijek ima posebno emocionalno značenje, jer u Zagrebu je rođena i tu je već desetljeće i pol prva zvijezda natjecanja.
Kako smo i spomenuli, u ovu je sezonu krenula malo lakše, šestim mjestom u Xiamenu i četvrtim u Keqiau, odnosno hicima od 63,55 i 62,68 metara.

- Da, ove godine smo otvorili sezonu Dijamantne lige sa šestim i četvrtim mjestom, što je za vas možda bilo iznenađenje, ali za mene je ovo lakša godina, smanjili smo intenzitet treninga, sve u svrhu dugoročnog cilja, a to su Olimpijske igre u Los Angelesu 2028. U subotu lovim 12. pobjedu na Hanžekovićevom memorijalu i voljela bih uz pomoć zagrebačke i hrvatske publike prebaciti 63,55 metara te doći do rezultata sezone - istaknula je najbolja hrvatska atletičarka

Dobre uspomene iz 2019.

Promjena termina mitinga, odnosno prebacivanje s rujna na svibanj, donekle je utjecala i na startnu listu diska. Nema ovaj put u Zagrebu aktualne olimpijske pobjednice Valarie Allman, ni nekih drugih bacačica iz svjetskog vrha, ali tu je bivša svjetska prvakinja, Kubanka Denia Caballero, pa sve bolja Šveđanka Vanessa Kamga, dakako i naša druga predstavnica Marija Tolj.

- Iskreno, kad sam na prvom natjecanju bacila 63,55, očekivala sam da ću na drugom ići preko 64 m, ali zbog nekih zdravstvenih i sportskih poteškoća, bila sam spriječena u tome. Međutim, skupili smo snage, vratili se u naš dragi Medulin, pripremili se i sad je vrijeme da bacim malo dalje - kaže Sandra.

Pogledala je potom i prema onome što je čeka nakon zagrebačkog nastupa.

- Željela bih ovu sezonu odraditi u miru, bez stresa i ozljeda, pa sljedeću dočekati na malo višoj razini. Nismo u pripreme krenuli u listopadu, kao što je to bilo uobičajeno, već krajem siječnja, tako da za tri mjeseca treninga 63 metra i ne zvuči loše. Svjetsko prvenstvo je u rujnu u Tokiju, to je ono što želimo i što očekujemo. Ništa, svakih mjesec dana po metar gore, pa će se do rujna nakupiti.

Mogla bi onda i vitrina s njezinim medaljama postati bogatija...

- Ako Bog da. Ako odem u Tokio, nadam se da ćemo proširiti kolekciju.

I ove subote na Hanžekovićevom memorijalu, kao i u rujnu u Tokiju, društvo će joj praviti naša druga atletska diva, naša druga olimpijska pobjednica Sara Kolak. Ludbrežanka koja je kreirala svjetsku senzaciju kada je prije devet godina u Riju osvojila zlato u bacanju koplja prolazila je posljednjih sezona kroz rezultatsku krizu, ali lani se na Igrama u Parizu četvrtim mjestom vratila u elitu.

Zanimljivo, ona je prvi put na zagrebačkom mitingu nastupila tek 2017. godine, kada je već bila olimpijska pobjednica.

- Da, Rio je bio iznenađenje svima, pa nisu stigli uvrstiti koplje te godine na miting, ali sjećam se da sam se provozala po stazi u onom autu. A inače mi je najviše u sjećanju ostala 2019. godina kada sam postavila rekord mitinga. Ja baš ne pamtim brojke kao Sandra, ni svoje ni tuđe, ali znam da sam bacila preko 66 metara.

Konkretno, bacila je 66,42 m što je i danas rekord mitinga, ali i treći rezultat Sarine karijere. Koliko bi daleko njezino koplje moglo poletjeti ove subote, nije htjela nagađati.

- Ne znam, ne vidim u budućnost. Bumo vidli.

Super osjećaj je imati normu

Činjenica da je već u nedjelju miting Dijamantne lige u Rabatu, koji u programu ima i žensko koplje, malo je “uzdrmala” startnu listu Zagreba, ali vrijedi izdvojiti Turkinju Edu Tugsuz koja ima osobni rekord preko 67 metara, a nas posebno veseli nastup jedne od najvećih nada hrvatske atletike, 17-godišnje Vite Barbić, aktualne europske mlađejuniorske prvakinje.

- Meni je OK bilo koji termin mitinga, ja ću se uvijek natjecati ovdje, a i ne zvuči mi loše otvoriti ljetni dio sezone na domaćem terenu. Doduše, mislila sam da će biti više mojih navijača, ali sezona je krizmi i drugih stvari, pa mi je bilo malo teže dovesti ekipu - kaže Sara.

I njoj je u fokusu ponajprije Svjetsko prvenstvo u Tokiju.

- Za razliku od prijašnjih nekoliko godina, sada imam normu i to je super osjećaj, lakše se pripremati i mirnija sam. Ima još puno natjecanja do Tokija, treba postupno dizati formu, a kad dođe SP, idem dati sve od sebe. Kako to uvijek govorim, cilj je finale, pa ćemo vidjeti.

05. srpanj 2025 12:21