Lando Norris novi je prvak Formule 1. Englez u momčadi McLaren izašao je kao pobjednik iz cijelogodišnje rovovske bitke s, prije svega, momčadskim kolegom Oscarom Piastrijem, te Maxom Verstappenom, koji je uskrsnuo u drugoj polovici sezone i predstavljao silnu prijetnju uoči posljednje utrke sezone.
Nizozemac je, uostalom, pobijedio i u grandioznom finalu u Abu Dhabiju, bila je to njegova treća uzastopna pobjeda, ali u kontekstu borbe za titulu, ispala je jalova i beskorisna. Norris je uoči utrke imao 12 bodova viška, pa mu je i treće mjesto bilo dovoljno za osvajanje titule, a upravo je na toj poziciji 26-godišnjak iz Bristola i prošao ciljem na trkalištu Yas Marina. Ostala su mu tako dva boda viška u odnosu na Verstappena, koji je napravio sve što je mogao, ali nije pomoglo.
Imao je, doduše, u nedjeljnoj utrci u jednom trenutku i pokušaj pomoći momčadskog kolege Yukija Tsunode, koji se zbog različitih strategija sa zamjenom guma našao ispred Norrisa u 23. krugu. Norris je bio evidentno brži, ali Japanac u Red Bullu bio je odlučan otežati mu posao.
- Znam što mi je činiti, ostavite to meni - poručio je Tsunoda radio-vezom svojoj momčadi.
Kad mu se Norris maksimalno približio, Tsunoda je na dugačkoj ravnini počeo plesati, odnosno vijugati lijevo-desno u pokušaju da blokira Norrisa. Englez se, pak, sjurio na lijevu stranu, a zbog Tsunodinih manevara morao je izaći i izvan staze, odnosno sa sva četiri kotača "prekoračiti" preko bijelih linija koje označavaju granice staze. Osim što je izgledalo opasno, to je i zabranjeno, ali suci su procijenili da je Tsunoda pretjerao u svom pokušaju obrane i da je natjerao Norrisa na takav opasan potez. Norris je tako izbjegao kaznu, već je ona udijeljena Tsunodi...
Bio je to zapravo i najrizičniji trenutak za Norrisa u cijeloj utrci, sve prije toga i poslije toga bilo je zapravo dosta monotono. Bez obzira što je u jednom trenutku Norris, zbog odlaska u boks po nove gume, pao na deveto mjesto i trebao se probijati kroz promet prema vrhu poretka. Kako je u tom trenutku vodeći bio Max Verstappen, koji je "obranio" na startu svoj "pole position", u tom je kratkom intervalu Nizozemac provizorno "držao" titulu prvaka u svom vlasništvu. Međutim, Norris je vrlo elegantno redao pretjecanje za pretjecanjem, uključujuči i spomenuto nad Tsunodom, te se brzo opet vratio na poziciju koja mu je garantirala naslov prvaka.
- Dugo nisam plakao, i nisam mislio da ću sada plakati, ali... - bio je prvi komentar novog prvaka Formule 1.
- Sad znam kako se Max osjećao, barem u manjoj mjeri. Velika je borba bila s njim i s Piastrijem kroz ovu godinu, dugačka sezona, ali uspio sam na kraju. Malo je onih koji mogu ovu doživjeti i zato sam jednostavno ludo sretan. Hvala svima u McLarenu, te mojim roditeljima, oni su me podupirali od početka i omogućili da lovim svoj san, koji sam sada i ostvario.
Norris je cijelu svoju karijeru u momčadi McLarena, ovo mu je sedma puna sezona u Formuli 1, a nakon što je prošle sezone donekle priprijetio Verstappenovoj dominaciji, u ovu godinu ušao je kao favorit broj 1. Prije svega zbog kvalitete bolida McLarena, što se potvrdilo ispravnim razmišljanjem, samo što se u prvi mah bolje snašao momčadski mu kolega Oscar Piastri. Australac je dobar dio sezone bio lider na prvenstvenoj tablici, no posrnuo kada je bilo najvažnije, u završnoj trećini sezone.
Norris je tada, nakon što je prolazio neke vlastite turbulencije zbog kojih je jedno vrijeme djelovalo kao da su mu usahnule sve nade za naslovom, preuzeo uzde u svoje ruke, a makar se paralelno u jednadžbu ubacio i Verstappen, Englez se ipak uspio othrvati njegovu naletu u završnici sezone.
Konac u Abu Dhabiju čekao se s velikim nestrpljenjem jer prvi puta poslije 15 godina tri su vozača imala šansu osvojiti titulu u posljednjoj utrci. Cijela sezona svela se na nedjeljnih 58 krugova, no izostao je ipak u većoj mjeri onaj završni krešendo, završna dramatika jer utrka je prošla bez komplikacija, bez iznenadnih obrata, bez incidenata, bez sigurnosnog automobila... Upravo ono što je Norris samo mogao zaželjeti pa je u kontroliranim uvjetima odradio rutinski posao, sasvim dovoljan za treće mjesto, koje je ovog puta vrijedilo puno, puno više.
- Jesam li razmišljao o tituli? Pa, ne možeš ne misliti o tome tijekom utrke, bez obzira koliko se koncentriraš. No, ovo je sport u kojem se doista svašta može dogoditi i promijeniti za čas, tako da sve do dva-tri kruga prije cilja nisam popuštao. Nisam imao ni pojma da su suci razmatrali kaznu za mene zbog pretjecanja Tsunode... Makar, sve sam napravio kako treba, tako da nisam bio zabrinut.
Oscar Piastri pretekao je Norrisa u prvom krugu za drugo mjesto, djelomično i zato što je Norris izbjegavao bilo kakav rizik, ali Australac nije mogao zaprijetiti Verstappenu, što je bio jedan od temeljnih preduvjeta u kalkulacijama za eventualno Piastrijevo osvajanje titule. Male je realne šanse Australac imao u Abu Dhabiju, on je potencijalni naslov ispustio u prethodnih šest-sedam utrka, u kojima nije bio ni sjena vozača koji je u prvom dijelu sezone nudio šampionske izvedbe na stazama. Dapače, sve do konca kolovoza bio je najbolja oklada za prvaka. A onda se neobjašnjivo "raspao".
Verstappen je, pak, u Abu Dhabiju, u posljednjoj bitci ovogodišnjeg F1 rata, malo mogao utjecati na zbivanja iza svojih leđa. Nadao se da Charles Leclerc (Ferrari) može uloviti Norrisa i oduzeti mu treće mjesto, ali kako je utrka odmicala bilo je sve jasnije da je to nemoguće.
Verstappen je tako nakon četiri godine vladavine Formulom 1 morao prepustiti žezlo u ruke nekom drugom. Lando Norris postao je 35. različiti prvak u 76-godišnjoj povijesti Formule 1, donio je Velikoj Britaniji 21. titulu kao 11. vozač s Otoka koji se okitio najprestižnijim trofejom u autosportu.
On je i osmi različiti vozač koji je do svetog grala Formule 1 došao kao član McLarena, legendarne momčad koja je 16 godina čekala na novog prvaka iz svojih redova. Posljednji je bio Lewis Hamilton 2008. godine. Svi Landovi prethodnici u tom "hall of fameu" momčadi iz Wokinga su, kronološki, Emerson Fittipaldi, James Hunt, Niki Lauda, Alain Prost, Ayrton Senna, Mika Häkkinen i Lewis Hamilton. Elitno, ugledno društvo kojem sada pripada i Lando Norris, prvak Formule 1 za 2025.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....