Fabio Quartararo

LLUIS GENE Afp
MOTOCIKLIZAM

Quartararo najbrži u Kataloniji, nevjerojatna pogreška Espargara, slavlje Viettija i Guevare

Deseta utrka sezone na rasporedu je 19. lipnja, a motociklisti će se boriti za VN Njemačke
Piše: HinaObjavljeno: 05. lipanj 2022. 15:33

Aktualni svjetski motociklistički prvak u klasi MotoGP, 23-godišnji Francuz Fabio Quartararo (Yamaha), pobjednik je ovogodišnjeg izdanja Velike nagrade Katalonije, čime je povećao svoju prednost u ukupnom redoslijedu Svjetskog prvenstva.

Najveći dio zasluga za to ima Quartararo koji je bio klasa za sebe, ali pravi tragičar utrke je domaći vozač Aleix Espargaro (Aprilia) koji je krug prije kraja počeo slaviti drugo mjesto misleći da je utrka gotova, čime je izgubio mjesto na postolju i završio tek na petoj poziciji.

PAU BARRENA Afp

Quartararo je u svojoj desetoj pobjedi u karijeri drugoplasiranog Španjolca Jorgea Martina (Ducati) ostavio iza sebe za više od šest sekundi, dok je trećeplasirani Francuz Johann Zarco (Ducati) zaostao za sunarodnjakom više od osam sekundi.

Nakon devet od 20 utrka u kalendaru Svjetskog prvenstva Quartararo ima 147 bodova, 22 više od Espargara. Trećeplasirani Enea Bastianini (Ducati) za vodećim zaostaje već 53 boda.

Deseta utrka sezone na rasporedu je 19. lipnja, a motociklisti će se boriti za Veliku nagradu Njemačke na Sachsenringu.

Moto2: Viettijevo slavlje u Kataloniji

Talijanski vozač Celestino Vietti (Kalex) u nedjelju je slavio na Velikoj nagradi Katalonije i trećom pobjedom u ovoj sezoni povećao svoju prednost u ukupnom redoslijedu vozača u klasi Moto2 Svjetskog prvenstva u motociklizmu.

Vietti je preciznom vožnjom u zadnjim krugovima ostavio konkurente iza sebe i iskoristio pad Amerikanca Joea Robertsa (Kalex) koji imao uvjerljivu prednost u trenutku kad je završio uz stazu.

U vrlo izjednačenoj utrci s manje od desetinke zaostatka za Viettijem ciljem je prošao Španjolac Aron Canet (Kalex), a pola sekunde je zaostao Augusto Fernandez (Kalex).

Vietti nakon devet od 20 utrka ima 133 boda, 16 više od Japanca Aija Ogure koji je u utrci završio na sedmom mjestu. Trećeplasirani Canet za vodećim zaostaje 24 boda.

Moto3: Izan Guevara osvojio VN Katalonije

Španjolski 17-godišnji motociklist Izan Guevara (GasGas) ostvario je svoju drugu ovosezonsku pobjedu, a treću u karijeri u natjecanjima za Svjetsko prvenstvo u Moto3 klasi, osvojivši u nedjelju Veliku nagradu Katalonije na stazi u Montmelu.

Guevara je slavio s gotovo dvije sekunde prednosti ispred sunarodnjaka Davida Munoza (KTM) i Japanca Tatsukija Suzukija (Honda), čime je smanjio zaostatak u ukupnom redoslijedu SP-a za vodećim Sergiom Garcijom (GasGas) koji je na stazi Barcelona-Catalunya bio četvrti.

Garcia nakon devet od 20 utrka ima 150 bodova, 16 više od Guevare. Trećeplasirano Jaume Masia (KTM) za vodećim zaostaje već 47 bodova.