Sljedećeg se vikenda odlučuje svjetski prvak u reliju, posljednja utrka WRC sezone vozi se u Japanu i jasno da će tamo biti sve najvažnije “face” ovog sporta, uključujući i Simona Larkina, jednog od glavnih ljudi WRC Promotera, inače tvrtke odgovorne za sve komercijalne aspekte WRC-a. No, na proputovanju iz Londona prema Japanu, Larkin je “skočio” do Zagreba kako bi riješio bitno pitanje za budućnost hrvatskog automobilizma.
Turbulentno razdoblje
Potpisao je, naime, ugovor s organizatorima, koje predstavlja Daniel Šaškin, o povratku WRC utrka u Hrvatsku. Znano je, naime, kako nakon uzastopne četiri godine (2021. - 2024.) sljedeće sezone Hrvatska neće biti jedna od postaja u kalendaru WRC utrka, međutim ekspresno je dogovoren povratak, odnosno već sada je Hrvatskoj zagarantirano mjesto u WRC-u za 2026. i 2027., što je svakako lijepa sponzaja. U međuvremenu će 2025. biti prijelazna godina za Hrvatsku, pa će sljedećeg listopada organizirati utrku Europskog reli prvenstva (ERC).
Larkin i WRC Promoter ovime su pokazali značajnu podršku organizatorima hrvatske utrke kroz turbulentno razdoblje jer nakon što je ljetos otkazan WRC za 2025., a zbog nedostatka jamstva države, zapravo bi bilo relativno lagano dignuti ruke od Hrvatske zauvijek. Naime, WRC Promoter u čekaonici ima i više nego dovoljno kandidata koji bi rado uskočili i zauzeli slobodno mjesto, nije da im je Hrvatska nasušno potrebna. Prije će biti obrnuto, puno je više Hrvatskoj potrebniji WRC.
- Da, bilo bi lako odustati potpuno, ali mislim da bi tako zapravo i cijeli WRC bio na gubitku - u startu će Larkin u ekskluzivnom razgovoru za SN.
- Zato i jesmo pristali na ovaj vremenski slijed za razdoblje od tri godine, odnosno da 2025. WRC utrka ovdje neće biti moguća jer se situacija otela malo kontroli s više strana, što se zna dogoditi, pogotovo kad su u igri državne garancije. No, našli smo najdinamičnije moguće rješenje, a to je da se Croatia Rally nastavi održavati i u 2025., pri čemu je ERC alternativa relativno visoke razine. Tako smo organizaciju relija održali u pogonu, da utrka ima i dalje međunarodni karakter te da sve bude spremno za 2026. kada se WRC opet vrati. Dakle, sveukupno nije zapravo bilo teško ostati uz Croatia Rally, već je samo bilo pitanje da sve strane pristanu na kompromis, a da glavni cilj bude ispunjen, a to je da WRC i dalje bude prisutan u Hrvatskoj.
Imali su, inače, organizatori saveznika u Larkinu zbog još jedne, posve nevezane činjenice. Čovjek se, naime, zaljubio u Hrvatsku još godinama ranije na - jedrenju.
- Bio sam prije pandemije na jedrenju na ruti od Dubrovnika do Splita i bio sam oduševljen, kao i cijela moja grupa prijatelja. More, otoci, klima... uživali smo - otkrio je ovaj Australac.
Brzo prihvaćena kod navijača
Spomenuo je, pak, kako bi bez Hrvatske WRC bio na gubitku. Kako, po čemu, što to Croatia Rally donosi globalnom proizvodu kao što je WRC, a da nije samo jedna od utrka u kalendaru?
- Prije svega to je asfaltni reli, a mi ne skrivamo želju za povećanjem broja asfaltnih relija u WRC-u. Vrsta podloge koju ovdje imamo nešto je što aktualna generacija vozača nikad nije iskusila, nikad se nije natjecala na takvoj podlozi. Vidjelo se to odmah 2021. u prvom izdanju. Takav izlomljeni asfalt dugo nismo imali na našim utrkama i s time smo u prvom redu dobili zanimljiv sportski izazov.
Na lijep je način Larkin zapravo opisao sve uobičajene nedostatke i nedosljednosti hrvatskih cesta koje su svaka priča za sebe. Otuda i onih “50 nijansi hrvatskog asfalta” jer u razmaku od samo par kilometara naići ćete na različite vrste asfalta, različite tvrdoća, karakteristike, razliku u njihovoj starosti, pa krpe, zakrpe, popucani dijelovi... Sve ono zbog čega ih mi smatramo lošima, paradoksalno se pokazalo kao zanimljiv materijal za WRC.
- Drugo, hrvatska je utrka brzo prihvaćena kod navijača, o čemu svjedoči ogroman broj gledatelja već na prvom izdanju, a onda i povećanje broja svakom sljedećom godinom - nastavio je Larkin.
- I na koncu, tu je i vizualni element, odnosno krajolik jer ovdje smo dobili neke ikonske prizore s automobilima koji jure pored dvorca, ili preko mosta pred desecima tisuća ljudi. To je imidž kakav želimo za naš sport, a pri tome želimo i da svaka od naših 14 utrka u godini bude jedinstvena, da svaka ima svoju priču, a to smo svakako dobili s Hrvatskom i zato smo je htjeli zadržati.
Larkin je u jednom ranijem intervjuu rekao kako zapravo ima najlakši posao na svijetu jer kandidata je toliko da on samo treba izabrati koga želi u kalendar.
- To je svakako slatka briga, ali istovremeno i to može biti kompliment Hrvatskoj jer smo i pored silnih konkurenata inzistirali da s Vladom RH nađemo kompromis i novi model po kojem će Hrvatska ostati dio WRC-a. Jer potražnja je doista velika i ako budemo mogli nastaviti rast ove utrke kroz sljedeće tri godine, mislim da možemo kreirati dugačku zajedničku povijest.
Inače, nije neuobičajeno da utrke prođu test kroz ERC, pa se onda dignu na WRC razinu. Croatia Rally je, doduše, preskočio tu stepenicu, pa odmah uletio u elitu, a sad ide obrnutim putem, no svejedno spuštanje na ERC razinu ne treba gledati kao kaznu. Uostalom, gotovo identično se dogodilo i Estoniji, koja je bila u WRC-u četiri godine, pa je ovu godinu bila u ERC-u, a sljedeće se opet vraća u WRC.
Dvije utrke u Južnoj Americi
- Proteklih smo godina imali nekoliko slučajeva da smo utrke iz ERC kalendara uveli u WRC. Bilo je tako s Latvijom, Poljskom, a najnoviji je primjer i reli na Kanarskim otocima, koji je ušao u WRC za sljedeću sezonu nakon godina u ERC-u. Dakle, održavanje ERC utrke sasvim je pogodan put za reli, za njegov kontinuitet, a da pri tome bude na razini koju mi zahtijevamo.
Jedna od želja WRC-a je širenje na sve strane svijeta, a u tom se kontekstu sve više spominje i WRC reli u SAD-u. Posljednjih je godina tamo procvjetala Formula 1, a na valu tog uspjeha i WRC bi mogao potražiti svoje mjesto pod američkim suncem?
- Djelomično i zbog F1, da, ali jednostavno došli smo do trenutka gdje želimo biti reprezentirani na svim kontinentima. Od sljedeće godine imamo dvije utrke u Južnoj Americi, gdje smo bili nekoć, a sad se vraćamo. Dolazimo na Bliski Istok s prvom utrkom u Saudijskoj Arabiji, s Japanom imamo ostatak Azije, imamo Safari u Africi, donedavno smo imali Novi Zeland i Australiju... Sjevernu Ameriku, dakle, još nismo dotaknuli, odnosno nije nas tamo bilo dugo, dugo vremena (od 1988. godine, op.a.), a to je regija gdje svakako želimo biti prisutni. Jer činjenica je da je to najveće potrošačko tržište, pa je time važno mjesto za nas kako bismo i tamo plasirali proizvođače automobila koji se natječu u WRC-u, sponzore, dali im medijsku eksponiranost. Naše statistike s društvenih mreža i platforme Rally TV ukazuju da u SAD-u postoji veliki interes za reli, pogotovo za WRC, i to nam govori da bismo trebali tamo imati utrku. Uvjeren sam i da hoćemo već od 2026.
Za nas je, pak, puno važnije da za tu godinu WRC Croatia Rally već ima zagarantirano mjesto...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....