Liston, Ali, Frazier, Foreman, Spinks, Tyson, Douglas, Holyfield, Bowe, Lewis... Tko će nastaviti niz, ujediniti sve titule i ustoličiti se na tronu neprikosnovenog vladara teške kategorije boksa? Odgovor na predmetno pitanje ćemo - nakon gotovo 25 godina čekanja - doznati večeras. Igra prijestolja, naime, stigla je do bitke svih bitaka, one između dvojice najboljih teškaša današnjice, dvojice neporaženih prvaka, Oleksandra Usika (21-0) i Tysona Furyja (34-0-1). Na koncu će biti podignuta ruka samo jednog od njih, a taj će iz Kingdom Arene u saudijsku noć trijumfalno odjahati sa žezlom apsolutnog kralja "heavyweighta" i monumentalnom ostavštinom.
Pribrojimo li računici sve sportske uloge koji se nalaze na stolu, kao i medijsko-komercijalnu dimenziju cijele priče, neprijeporan je zaključak da je okršaj Furyja, WBC-ovog prvaka, i Usika (prijenos na servisu DAZN), vlasnika titula WBA, WBO i IBF, najznačajniji teškaški meč 21., ali i svih ranijih stoljeća.
Povijesno ujedinjenje
Pobjednik večerašnje borbe ujedinit će sve relevantne pojaseve i biti inauguriran kao prvi apsolutni prvak kraljevske divizije boksa nakon Lennoxa Lewisa, koji je u studenom 1999. jednoglasnom sudačkom odlukom pobijedio Evandera Holyfielda i ujedinio naslove po verzijama WBA, WBC i IBF. Ako imamo u vidu da je 2004. godine, verifikacijom WBO-a, započela era četiriju pojaseva - a da do današnjeg dana nijedan teškaš nije uspio ostvariti vlasništvo nad sve četiri velike titule - kristalno je jasno da će bolji iz obračuna Furyja i Usika imati zacementirano posebno mjesto u boksačkom panteonu.
O kvalitativnim i izvedbenim razlikama naraštaja koji predvode Fury i Usik u odnosu na neke prethodne generacije legitimno je raspravljati. Za potrebe takvih rasprava mnogi će, uključujući i autora ovog teksta, putem zamišljenog stroja otputovati u sedamdesete te se prisjetiti teškaških klasika kao što su Thrilla in Manilla i Rumble in the Jungle ili, pak, u nešto bližu prošlost i diviti se "zlatnim" devedesetima, mečevima Iron Mikea te, primjerice, "blockbusterima" iz trilogije Holyfielda i Bowea.
Najbolje, najuzbudljivije i najsadržajnije "heavyweight" okršaje, dakle, velika većina boksačkih sladokusaca vjerojatno će potražiti u navedenom popisu mečeva, što je sasvim opravdano, poglavito s obzirom na vrhunske boksačke kvalitete, karizmu i beskompromisne stilove glavnih junaka toga vremena, no to ne umanjuje činjenicu da je obračun Furyja i Usika najznačajniji u pogledu titula koje će pobjednik, kao prvi teškaš ikada, pohraniti u svoju vitrinu s trofejima. Pored povijesnog (rezultatskog) aspekta večerašnje borbe, na težini joj svakako višestruko pridodaju i goleme vreće novca koje su iskrcane na isti stol kao i sportski ulozi.
Ogroman novac u igri
Britanski The Independent izvijestio je da će Furyju, sukladno potpisanom ugovoru, pripasti 70 posto novčane mase koja se (trenutno) procjenjuje na 150 milijuna dolara što bi, dakle, iznosilo 105 milijuna. Usik je, s druge strane, nakon brojnih peripetija režiranih od strane Gypsy Kinga i njegova tima, u želji da se borba što prije realizira, prihvatio da na njegov račun sjedne ostatak, odnosno preostalih 45 milijuna dolara, s tim da je zahtijevao da se u ugovor ugradi i klauzula prema kojoj Fury mora donirati 1,27 milijuna ratom pogođenoj Ukrajini.
Valja također naglasiti da navedeni iznosi nisu konačni, budući da će ukupna zarada ovisiti o konačnom broju prodanih "pay-per-view" prijenosa, a s obzirom na to da se očekuje golema prodaja PPV-a, jasno je da će oba boksača u konačnici zaraditi daleko više.
- Da kažete Furyju da će zaraditi 100 milijuna, zaista bi se naljutio. Zato što on misli, a mislim i ja, da će zaraditi puno više od toga - rekao je za TalkSPORT Furyjev promotor i čelni čovjek Top Ranka Bob Arum.
Hrgović prati situaciju
Povijesni obračun 35-godišnjeg Britanca i 37-godišnjeg Ukrajinca mogli bismo okarakterizirati kao svojevrsni sudar svjetova. Fury je osebujna i nepredvidiva ličnost sklona raznovrsnim, nerijetko uvredljivim komunikacijskim eskapadama te kontroverzama kojima puni novinske stupce, dok je Usyk prototip vrhunskog sportaša kojem su svojstveni vojnička disciplina, maksimalan fokus na ring te staloženost u javnim istupima.
Najrecentnija potvrda navedene teze datira od četvrtka, kada je Gypsy King na sebi svojstven način izveo novi show po završetku medijske konferencije. Tijekom sučeljavanja, Fury se smijao, napinjao mišiće, pa i pjevao. no ni u jednom se trenutku nije okrenuo prema Usyku i pogledao ga u oči. Iako je nastojao izgledati opušteno i neopterećeno svojim protivnikom, u njegovom se govoru tijela ipak moglo iščitati ponešto nervoze, dok je Usik djelovao potpuno hladnokrvno i fokusirano.
Unatoč, dakle, Furyjevim mentalnim igricama, dojam je kako je Usik psihološki spremniji. Što se, pak, tiče tjelesne pripremljenosti, ne treba sumnjati da su obojica na vrhunskoj razini, što potvrđuju i brojne fotografije i videozapisi snimljeni u pripremnim kampovima. Ključno će, najzad, biti tko će uspjeti nametnuti svoj stil, odnosno taktički "game-plan". Obojica, u boksačkom smislu, imaju izuzetno jake adute. Fizičke predispozicije, u vidu 206 centimetara visine i preko 120 kilograma mase, definitivno idu na Furyjevu stranu. S obzirom na takve gabarite, on je istodobno vrlo vješt i pokretljiv teškaš, no boksačko umijeće i rad nogu ipak su prvenstveno forte ukrajinskog virtuoza.
Ishod glavne borbe priredbe Ring of Fire (počinje u 18 sati, "main event" oko ponoći) s osobitim će zanimanjem pratiti i naš Filip Hrgović. Već je ranije potvrđeno da će, sukladno ugovornoj klauzuli, Fury i Usik odraditi revanš. S druge je strane IBF, čiji je Hrgović obvezni izazivač, najavio da će u slučaju uzvrata oduzeti pojas pobjedniku i organizirati meč za upražnjeni naslov. Šanse da se za "vacant" titulu bore Hrgović i Dubois 1. lipnja poprilično su nevelike, no pobjednik tog meča, kao što je potvrdio Turki Alalshikh, boksat će s Anthonyjem Joshuom na Wembleyju 21. rujna - a tada će IBF-ov pojas zasigurno biti na liniji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....