Proteklog smo tjedna objavili informaciju da je mlada, 20-godišnja hrvatska karate reprezentativka Ema Sgardelli dobitnica godišnje nagrade za fair-play koju dodjeljuje Europski fair-play pokret. Informacija je bila točna, na mjestu, objavio ju je na svojim službenim mrežnim stranicama i Hrvatski karate savez. No, ovog tjedna to više ne vrijedi. Emi Sgardelli je oduzeta navedena nagrada, a sve zbog prigovora koji je s drugog kraja svijeta, iz SAD gdje živi uputila druga Hrvatica, bivša reprezentativka, Jelena Kovačević Herrera (39)!?
Neuobičajeno, bizarno i nesvakidašnji, pa i raritetan potez da sportašica (doduše bivša) tuži ili uputi služeni prigovor, u ovom slučaju Europskom fair-play pokretu, zbog svoje sunarodnjakinje. Ništa ne bi čak ni rekli da u Eminoj nagradi ima ikakvog spora, prijepora (po nama niti najmanje). Međutim, Ema Sgardelli se nije sama hvalila svojim potezom, pa kasnije ni nagradom. Nitko iz Hrvatske ju nije uostalom ni predložio za nagradu, već Turski karate savez. Naime, u polufinalu ovogodišnjeg turnira Premier lige u turskoj Antalyji, Ema Sgardelli se borila protiv Turkinje Yorgis Salazar, no tri sekunde prije kraja Ema je uočila da je njezina suparnica ozlijeđena, iako se, što je važno istaknuti - Turkinja nastavila boriti. Međutim, naša Ema je sportski i korektno stala na crtu i nije se željela boriti protiv ozlijeđene suparnice. Što je to ako ne potez uzornog i korektnog ponašanja u sportu i prema sportu. Nekima očito ne.
Iz SAD se prigovorom javila Jelena Kovačević Herrera navevši da je Turkinja ozlijeđena uslijed nedopuštenog udarca Eme Sgardelli, pa po njoj onda hrvatska sportašica ne zavrjeđuje nagradu. Zaboravlja pritom dvije važne činjenice koja bi trebala znati kao bivša sportašica. Prvo - ako je nedopuštenog udarca i bilo, to je pogreška suca ili sutkinje koji to nije vidio. Drugo - Yorgis Salazar nije odustala već se nastavila boriti. Mogli bi navesti i treće. Da je bilo ičeg spornog, pa zar netko misli da bi onda Turci sami predložili Emu Sgardelli, sportašicu koja je pobijedila njihovu reprezentativku za nagradu?
- Turci su ti koji su to potencirali, oni su to ocijenili prekrasnim potezom, napravili filmić i predložili za nagradu. Turci, nitko iz Hrvatske - napominje Davor Cipek, predsjednik Hrvatskog karate saveza i glavni tajnik Europskog karate saveza.
- Onda je došla prijava naše bivše reprezentativke Jelene Kovačević Herrera. Ja sam se tu morao i službeno očitovati. Ne zaboravimo da je sudac u konačnici taj koji je mogao zaustaviti borbu ili tražiti liječničku pomoć ako bi posumnjao u ozljedu. To nije učinio sudac nego naša sportašica. Jasno da je Ema dotad napadala, borila se, pa to je bit sporta, ali kada je vidjela da suparnica ne može stajati stala je i pružila joj ruku. I sad se nađe jedna reprezentativka koja je toliko toga dobrog napravila za naš savez i postigla sjajne rezultate, te ona piše prigovor s drugog kraja svijeta i napada u biti aktualnu prvakinju Europe, svoju sunarodnjakinju. Ne shvaćam. Ne znam što bih rekao.
Ema Sgardelli se inače trenutačno priprema za SP mlađih seniora u Veneciji, te joj ovakva priča u kojoj je ni krivi, ni dužna, jasno remeti koncentraciju. Vjerojatno i posao trenerici Ivani Bebek.
- Ima rečenica koju često govorim, a to je kako je najgora stvar kod uspjeha to što je vrlo teško naći ljude koji su stvarno sretni zbog tebe. Meni je ovaj slučaj više tužan, nego što me iznenadilo. Njezina suparnica se u toj borbi nastavila boriti, a ako se nastavite boriti u sportu što je pretpostavka? Pa valjda to da možete nastaviti borbu, meč, utakmicu. Ema je po meni jedna velika šampionka, a za ovo bi rekla da je možda više pokušaj umanjenja vrijednosti Eme Sgardelli. Je li to zavist, ljubomora, ne znam, a tu gospođu koja ju je prijavila ne želim uopće komentirati - veli trenerica Ivana Bebek Bašić.
Jedino nesportski po nama u ovom slučaju je potez Jelene Kovačević Herrera. Ne zato što je tužila svoju sunarodnjakinju, iako i o tomu imamo mišljenje, već zato što je to učinila potpuno neosnovano. Upravo je taj potez bio debelo "ispod pojasa", vrlo ružan i on zapravo govori sve o onom tko je podnio/podnijela ovakvu prijavu. Očito je da je u pozadini zavist i nekakva posvađanost oko nečega s nekim, a u čemu je jedna mlada sportašica ispala kolateralna žrtva.
Žalosno je onda da takvo što može učiniti sportašica sportašici. Tužno. No, ovaj novinar može učiniti nešto drugo. Predložit će unutar naše medijsku kuće, Emu Sgardelli za nagradu Sportskih novosti za fair-play. Pa nek‘ se netko iz SAD ljuti, grize i čupa kosu do preksutra.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....