Paško Božić

Privatna arhiva
ŠESTA KOLAJNA U BAKUU

Novi veliki uspjeh za hrvatski taekwondo, Paško Božić osvojio brončanu medalju u teškoj kategoriji

Medalja je osigurana slavljem u četvrtfinalu nad Britancem Cadenom Cunninghamom
Piše: Dean BauerObjavljeno: 04. lipanj 2023. 18:00

Od sedam dana koliko je trajalo seniorsko Svjetsko prvenstvo u taekwondou u Bakuu, samo su dva protekla bez medalja za Hrvatsku. Nedjelja nije bila jedan od ta dva. Pobrinuo se za to Paško Božić iz splitskog Marjana u najtežoj kategoriji, iznad 87 kg osvajanjem brončane kolajne. Dodatak njegovoj već ionako solidnoj riznici medalja u kojoj ima broncu i s EP prošle godine u Manchesteru, zlato s multi europskih igara u Sofiji, ali i naslov europskog prvaka do 21 godine osvojen u Tirani, također lani.

Paško je put prema medalji krenuo preko Moldavca Dragosa Marinescua 2-0 (4:0, 5:2). U drugom je nastupu istim rezultatom slavio protiv Korejca Yoon min-Baea 2-0 (13:12, 2:1). Medalja je osigurana slavljem u četvrtfinalu nad Britancem Cadenom Cunninghamom 2-0 (4:2, 7:6).

Bjelokošćanin Cheick Sallah Cisse se pokazao jačim u polufinalu, slaveći pobjedu 2-0 (8:6, 5:1).

Na tatami je posljednjeg dana SP izašla i vrlo mlada, 16-godišnja Nika Karabatić (Marjan Split), u kategoriji do 53 kg. Mlada Nika koja je u rujnu prošle godine osvojila naslov prvakinje Europe do 21 godine (dakle u konkurenciji djevojaka pet godina od nje starijih i iskusnijih), silno je velika nada splitskog kluba i hrvatskog taekwondoa. Neki joj čak promiču i najveće uspjehe u povijesti tog kluba, iako budući da se radi o vrlo mladoj sportašici, doista je ne treba time opterećivati. Nika je u Bakuu skrenula pozornost na sebe, na natjecanju s najboljim seniorkama, iako je još kadetkinja.

Svladala je Karabatić Australku Molly Park 2-0 (15:3, 15:8), pa Tunižanku Chaimu Toumi 2-1 (6:0, 6:9, 7:5), u 3. kolu i Meksikanku Fabiolu Guadaluipe Villegas Machorro 2-0 (10:9, 14:10). Zaustavljena je tek u četvrtfinalu od Iranke Nahid Kiyanichandeh 0-2 (13:13, 6:19).

14. travanj 2024 18:38