Getty
NHL LIGA

Chicago poravnao uz sudačku pomoć

Piše: HinaObjavljeno: 16. travanj 2016. 11:30

Branitelji naslova NHL prvaka, hokejaši Chicago Blackhawksa poravnali su omjer u pobjedama protiv Saint Louis Bluesa na 1-1 u prvom krugu ovogodišnjeg doigravanja zahvaljujući 3-2 pobjedi u drugoj utakmici igranoj u Saint Louisu.

Utakmicu je ka pobjedi Chicaga usmjerena s dvije kontroverzne odluke sudaca u samoj završnici pri rezultatu 1-1. Prvo je domaćima poništen pogodak nešto manje od osam minuta prije kraja nakon što je trener gostiju Joel Quenneville zatražio provjeru situacije smatravši kako je domaći napadač Jori Lehtela prilikom ulaska u napadačku trećinu bio u zaleđu. Uslijedila je dugačka stanka, a suci su dali za pravo Quennevilleu i poništili gol Bluesa iako snimka ne pokazuje nepobitni dokaz kako je Lehtela ušao u trećinu prije pločice. Oko tri i pol minute kasnije Chicago je pogodio za 2-1 u situaciji s igračem više na ledu, no trener Saint Louisa Ken Hitchcock smatrao je kako je strijelac Andrew Shaw nepropisno zasmetao njegovu vrataru Brianu Elliottu. Suci su provjerili i tu situaciju, te ponovno presudili u korist gostiju koji su tako stekli ključnu prednost.

Inače, Blues je poveo pred kraj druge trećine lijepim golom Vladimira Tarasenka (35:20), te se činilo kako će u posljednjih 20 minuta ući s prednosti. No, snažan udarac braniča Blackhawksa Duncana Keitha (39:55) samo pet sekundi prije isteka trećine prošao je kroz veliku gužvu i završio iza leđa Elliotta. Nakon što je priznat pogodak Andrewa Shawa (55:41) za 2-1 Chicaga, domaći su u završnici povukli vratara i s dodatnim napadačem pokušali poravnati. No, Artemi Panarin (58:34) je u pokušaju izbijanja pločice iz svoje trećine pogodio praznu mrežu za 3-1, da bi Kevin Shattenkirk (59:58) dvije sekunde prije kraja uspio tek ublažiti poraz.

Prošlogodišnji finalisti Tampa Bay Lightning poveli su sa 2-0 protiv Detroit Red Wingsa 5-2 pobjedom u drugom susretu na Floridi. Domaći su vodili 1-0 i 2-1 golovima Nikite Kučerova (15:17) i Briana Boylea (26:46), no gosti su uspijevali poravnati preko "rookiea" Dylana Larkina (23:30) i veterana Brada Richardsa (44:27), a tada je na scenu stupio Tyler Johnson (46:32, 54:48) i s dva gola odveo Tampu do opipljivije prednosti od 4-2. Gostima nije preostalo nego riskirati bez vratara, a to je vrlo brzo golom u praznu mrežu za konačnih 5-2 kaznio Alex Killorn (57:16).

Florida Panthersi poravnali su omjer u pobjedama protiv New York Islandersa na 1-1 domaćim uspjehom od 3-1 za koji je najzaslužniji bio vratar Roberto Luongo koji je sakupio čak 41 obranu. Pogotke za 2-0 postigli su Reilly Smith (4:32) i Nick Bjugstad (26:17) prije no što je kapetan gostiju John Tavares (56:27) napokon svladao Luonga, da bi konačnih 3-1 postavio Dmitrij Kulikov (59:50) pogodivši prazna vrata 10 sekundi prije kraja.

Posljednja dva sastava koja su krenula u posezonu su Anaheim Ducksi i Nashville Predatorsi koji su u petak odigrali svoju prvu utakmicu, a sa 3-2 su uspješniji bili gosti iz Tennesseeja. Nashville je poveo već u prvoj minuti golom Jamesa Neala (0:35), Anaheim je preokrenuo preko Ryana Getzlafa (17:39) i Ryana Keslera (20:48) da bi Colin Wilson (27:55) poravnao na 2-2 i s tim se rezultatom ušlo u posljednju trećinu. Sredinom posljednjeg dijela igre sreća je pomazila goste, njihov najbolji strijelac Filip Forsberg (50:25) osvojio je pak u svojoj trećini i krenuo prema suparničkom golu, njegovo dodavanje za Craiga Smitha pogodilo je braniča domaćih Sheau Theodorea u klizaljku i skrenulo u mrežu, a to se pokazalo kao pobjednički pogodak.