AP
EUROPSKO PRVENSTVO

Duje Draganja ostao bez finala na 50 metara slobodno i neće moći braniti srebro

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 14. kolovoz 2010. 20:42

Hrvatski plivač Duje Draganja neće biti u mogućnosti braniti srebrnu medalju u finalu utrke na 50 metara slobodno na Europskom prvenstvu u Budimpešti.

Splićanin je ispao u polufinalu svoje najjače discipline, zauzevši ukupno 14. mjesto. U svojoj je polufinalnoj skupini bio pretposljednji s rezultatom 22.46, što je za 30 stotinki bolje vrijeme od onoga koje je ostvario u jutarnjim kvalifikacijama.

Brojni ovogodišnji zdravstveni problemi očito su ostavili traga na najboljem hrvatskom plivaču koji je ostao sekundu i 17 stotinki iza svoga i nacionalnog rekorda, istina isplivanog u danas zabranjenim odijelima.

Draganja je, podsjetimo, sretno ušao u polufinale budući da je u kvalifikacijama bio tek 20. No, zbog pravila da iz jedne države najviše dva plivača smiju u polufinale, hrvatski je rekorder ipak pronašao svoje mjesto među šesnaestoricom koja se borila za finale.

Draganja je prije dvije godine u Eindhovenu bio drugi u ovoj disciplini iza Francuza Alaina Bernarda koji je ispao u kvalifikacijama upravo zbog spomenutih pravila.

Pellegrini kompletirala naslove

Talijanska plivačica Federica Pellegrini u Budimpešti je osvojila posljednji veliki naslov koji joj je nedostajao na 200 metara slobodno.

Pellegrini je aktualna olimpijska pobjednica i svjetska prvakinja u toj disciplini, a u subotu je osvojila zlato i na Europskom prvenstvu. Pobijedila je s rekordom europskih prvenstava (1:55.45) ispred Njemice Silke Lippok (1:56.98) i Mađarice Agnes Mutina (1:57.12).

Drugo zlato dana Italiji je donio Fabio Scozzoli koji je iznenadio konkurenciju na 50 metara prsno. Slavio je u vremenu 27.38 sekundi, čime je za devet stotinki nadmašio Rumunja Dragosa Agachea, a za 13 Nizozemca Lennarta Stekelenburga.

Dankinja Lotte Friis stigla je do drugog zlata u Budimpešti. Nakon trijumfa na 800 metara slobodno, najbrža je bila i na 1500 metara (15:59.13).