
Osječka priča ispisala je 15 velikih, blistavih poglavlja i sada je u "tinejdžerskim" godinama spremna za ulazak u novu eru. Od četvrtka do nedjelje održava se 16. izdanje DOBRO World Cupa, turnira Svjetskog kupa u gimnastici, koji je od ove godine dio najviše, elitne kategorije. Osijek je u društvu još pet turnira (Cottbus, Baku, Antalya, Kairo, Doha) koji će u ovom olimpijskom ciklusu donositi bodove za plasman na svjetska prvenstva, te kao šlag na torti, za Olimpijske igre u Los Angelesu 2028. godine.
To automatski znači još veći broj sudionika i još više zvijezda u Gradskom vrtu, ali ruku na srce, Osijek ionako nikad nije imao problema s tim. Sjajna organizacija, brojne inovacije i držanje sportaša kao kap vode na dlanu, i prijašnjih su godina dovodili u slavonsku ravnicu brojne olimpijske, svjetske i europske prvake i medaljaše, a ubuduće će ih biti još i više. Zanimljivo je da u postolimpijskim godinama mnogi gimnastičari nastupaju smanjenim intenzitetom ili kasnije kreću u sezonu, pa su Cottbus, Baku i Antalya imali puno poteškoća s popunjavanjem startnih lista i dovođenjem velikih imena. Ali, ne i Osijek.
Pred nama je nesumnjivo najjači turnir u dosadašnjem kalendaru, a zasluge za to imaju i inovacije koje su organizatori uveli ove godine. Prvenstveno se to odnosi na dvostruki nagradni fond u odnosu na ostale turnire, konkretno iznosit će 65.000 švicarskih franaka, a tu je po prvi put i nagradni fond za trenere u iznosu od 12.000 franaka. Nisu to, naravno, neke basnoslovne cifre u usporedbi s drugim sportovima, ali za gimnastiku znače korak naprijed, a osječki šefovi time žele potaknuti i druge organizatore turnira, ali i velikih natjecanja, da počnu bolje tretirati sportaše i trenere.
U svakom slučaju, u Gradskom vrtu ćemo u sljedeća četiri dana gledati čak sedam medaljaša s posljednjih Olimpijskih igara u Parizu, ali i mnoga druga sjajna imena. Predvodi ih veliki Eleftherios Petrounias, olimpijski pobjednik iz Rija i brončani iz Tokija i Pariza na karikama, te trostruki svjetski i sedmerostruki europski prvak. Tu je i Artem Dolgopjat, zlatni olimpijac iz Tokija i srebrni iz Pariza na parteru, pa srebro i bronca s preskoka Artur Davtjan i Harry Hepworth, pa srebrni "konjaš" Nariman Kurbanov, pa još dvije pariške bronce, Jake Jarman (parter) i Chia-Hung Tang (preča)... A uz njih i nekadašnji svjetski prvaci Adem Asil (karike) i Nicola Bartolini (parter), bivša svjetska doprvakinja na preskoku Shallon Olsen i mnogi, mnogi drugi...
Naravno, ono što je posebno važno jest da i Hrvatska u ovakvom društvu ima jake adute jer veliki sportski događaj bez konkurentnih domaćih predstavnika nikad nije potpuna priča. Na žalost, dugogodišnji hrvatski broj 1 i četverostruki pobjednik Osijeka Tin Srbić je bio prisiljen otkazati nastup zbog ozljede ključne kosti, ali zato će u Gradskom vrtu biti drugi naš finalist iz Pariza, domaći dečko Aurel Benović. Podsjetit ćemo da je 24-godišnji Osječanin bio peti na preskoku u olimpijskom finalu, samo 0,049 udaljen od bronce. Otada nije nastupao, a u međuvremenu su ga pogodile i dvije komplicirane ozljede, što ga je dodatno usporilo, ali jasno je da je za Osijek uvijek posebno nadahnut. Upravo je pred domaćim navijačima lani osvojio prvo zlato na preskoku u Svjetskom kupu, najavivši sjajan olimpijski nastup, a sada to želi ponoviti u opako jakoj konkurenciji.
- U ovih osam mjeseci nakon Olimpijskih igara sam imao dosta prepreka, dvije prilično teške ozljede, ali uspio sam ih relativno dobro sanirati. Iskreno, koliko očekujem, toliko i ne očekujem previše od sebe na ovom turniru. Pokušat ću samo što više uživati, budući da u Parizu nisam u tome uspio. Zapravo, najviše u svojoj daljnjoj karijeri želim maksimalno uživati u svakom elementu, svakom natjecanju i svakom trenutku - iskren je Aurel.
Osječanina ćemo gledati u oba kvalifikacijska dana, a bude li uspješan, i u oba finalna. Poznato je, naime, da nastupa i na parteru, štoviše ova mu je disciplina sve donedavno, mogli bismo reći do pariških Igara, zapravo bila glavna. Na parteru je bio europski doprvak 2020., osvojio je i zlato u Osijeku dvije godine kasnije, a onda je "eksplodirao" na preskoku i danas je svjetski vrh u toj disciplini.
- Na parteru se promijenio pravilnik, pa su i startne ocjene nešto manje nego ranije. U kvalifikacijama tako planiram ići s vježbom 5,5 i nadam se da ću uz malo sreće dohvatiti finale, a onda je cilj nastupiti s nešto težom vježbom. A na preskoku mi je cilj što je moguće bolje ponoviti dva skoka s Olimpijskih igara i boriti se za finale što neće biti lako jer konkurencija je strašna, polovica finala iz Pariza je ovdje.
Upravo zato Aurel spušta loptu na zemlju i ponavlja da ne očekuje neki preveliki rezultat.
- Cilj je uživati u nastupu, dati sve od sebe, odraditi najbolje izvedbe i boriti se za finala, a onda, nadajmo se, i za postolja.
Komentari (0)