Navigation toggle

Aurel Benović

 IVAN PERIC Cropix
DOBRO WORLD CUP

Gimnastičarima u Osijeku 65.000 franaka! Benović: ‘Želim uživati u svakom elementu i trenutku, što u Parizu nisam uspio‘

U osam mjeseci nakon OI imao sam dosta prepreka, dvije prilično teške ozljede, ali sam ih relativno dobro sanirao
Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 09. travanj 2025. 16:12

Osječka priča ispisala je 15 velikih, blistavih poglavlja i sada je u "tinejdžerskim" godinama spremna za ulazak u novu eru. Od četvrtka do nedjelje održava se 16. izdanje DOBRO World Cupa, turnira Svjetskog kupa u gimnastici, koji je od ove godine dio najviše, elitne kategorije. Osijek je u društvu još pet turnira (Cottbus, Baku, Antalya, Kairo, Doha) koji će u ovom olimpijskom ciklusu donositi bodove za plasman na svjetska prvenstva, te kao šlag na torti, za Olimpijske igre u Los Angelesu 2028. godine.

To automatski znači još veći broj sudionika i još više zvijezda u Gradskom vrtu, ali ruku na srce, Osijek ionako nikad nije imao problema s tim. Sjajna organizacija, brojne inovacije i držanje sportaša kao kap vode na dlanu, i prijašnjih su godina dovodili u slavonsku ravnicu brojne olimpijske, svjetske i europske prvake i medaljaše, a ubuduće će ih biti još i više. Zanimljivo je da u postolimpijskim godinama mnogi gimnastičari nastupaju smanjenim intenzitetom ili kasnije kreću u sezonu, pa su Cottbus, Baku i Antalya imali puno poteškoća s popunjavanjem startnih lista i dovođenjem velikih imena. Ali, ne i Osijek.

image

Filip Ude

MARKO BANIć/REROOT Marko Banić/reroot

Pred nama je nesumnjivo najjači turnir u dosadašnjem kalendaru, a zasluge za to imaju i inovacije koje su organizatori uveli ove godine. Prvenstveno se to odnosi na dvostruki nagradni fond u odnosu na ostale turnire, konkretno iznosit će 65.000 švicarskih franaka, a tu je po prvi put i nagradni fond za trenere u iznosu od 12.000 franaka. Nisu to, naravno, neke basnoslovne cifre u usporedbi s drugim sportovima, ali za gimnastiku znače korak naprijed, a osječki šefovi time žele potaknuti i druge organizatore turnira, ali i velikih natjecanja, da počnu bolje tretirati sportaše i trenere.

U svakom slučaju, u Gradskom vrtu ćemo u sljedeća četiri dana gledati čak sedam medaljaša s posljednjih Olimpijskih igara u Parizu, ali i mnoga druga sjajna imena. Predvodi ih veliki Eleftherios Petrounias, olimpijski pobjednik iz Rija i brončani iz Tokija i Pariza na karikama, te trostruki svjetski i sedmerostruki europski prvak. Tu je i Artem Dolgopjat, zlatni olimpijac iz Tokija i srebrni iz Pariza na parteru, pa srebro i bronca s preskoka Artur Davtjan i Harry Hepworth, pa srebrni "konjaš" Nariman Kurbanov, pa još dvije pariške bronce, Jake Jarman (parter) i Chia-Hung Tang (preča)... A uz njih i nekadašnji svjetski prvaci Adem Asil (karike) i Nicola Bartolini (parter), bivša svjetska doprvakinja na preskoku Shallon Olsen i mnogi, mnogi drugi...

Naravno, ono što je posebno važno jest da i Hrvatska u ovakvom društvu ima jake adute jer veliki sportski događaj bez konkurentnih domaćih predstavnika nikad nije potpuna priča. Na žalost, dugogodišnji hrvatski broj 1 i četverostruki pobjednik Osijeka Tin Srbić je bio prisiljen otkazati nastup zbog ozljede ključne kosti, ali zato će u Gradskom vrtu biti drugi naš finalist iz Pariza, domaći dečko Aurel Benović. Podsjetit ćemo da je 24-godišnji Osječanin bio peti na preskoku u olimpijskom finalu, samo 0,049 udaljen od bronce. Otada nije nastupao, a u međuvremenu su ga pogodile i dvije komplicirane ozljede, što ga je dodatno usporilo, ali jasno je da je za Osijek uvijek posebno nadahnut. Upravo je pred domaćim navijačima lani osvojio prvo zlato na preskoku u Svjetskom kupu, najavivši sjajan olimpijski nastup, a sada to želi ponoviti u opako jakoj konkurenciji.

image
IVAN PERIC Cropix

- U ovih osam mjeseci nakon Olimpijskih igara sam imao dosta prepreka, dvije prilično teške ozljede, ali uspio sam ih relativno dobro sanirati. Iskreno, koliko očekujem, toliko i ne očekujem previše od sebe na ovom turniru. Pokušat ću samo što više uživati, budući da u Parizu nisam u tome uspio. Zapravo, najviše u svojoj daljnjoj karijeri želim maksimalno uživati u svakom elementu, svakom natjecanju i svakom trenutku - iskren je Aurel.

Osječanina ćemo gledati u oba kvalifikacijska dana, a bude li uspješan, i u oba finalna. Poznato je, naime, da nastupa i na parteru, štoviše ova mu je disciplina sve donedavno, mogli bismo reći do pariških Igara, zapravo bila glavna. Na parteru je bio europski doprvak 2020., osvojio je i zlato u Osijeku dvije godine kasnije, a onda je "eksplodirao" na preskoku i danas je svjetski vrh u toj disciplini.

- Na parteru se promijenio pravilnik, pa su i startne ocjene nešto manje nego ranije. U kvalifikacijama tako planiram ići s vježbom 5,5 i nadam se da ću uz malo sreće dohvatiti finale, a onda je cilj nastupiti s nešto težom vježbom. A na preskoku mi je cilj što je moguće bolje ponoviti dva skoka s Olimpijskih igara i boriti se za finale što neće biti lako jer konkurencija je strašna, polovica finala iz Pariza je ovdje.

Upravo zato Aurel spušta loptu na zemlju i ponavlja da ne očekuje neki preveliki rezultat.

- Cilj je uživati u nastupu, dati sve od sebe, odraditi najbolje izvedbe i boriti se za finala, a onda, nadajmo se, i za postolja.

Ude: Nadam se da ću preživjeti

Filip Ude: Krenuo sam u svoj sedmi olimpijski ciklus, ali ne mogu reći da sam 100 posto spreman jer vučem jednu ozljedu još od lani. Ona je sada djelomično sanirana, ali nisam nastupao gotovo godinu dana, a prva natjecanja su uvijek probna. Zato ću u kvalifikacijama ići s lakšom vježbom, jer najvažnije je biti spreman za EP idući mjesec. Nadam se da ću preživjeti, a kakav će biti rezultat, ne znam. Naravno, svi se nadamo finalima i medaljama, ali treba prvo odraditi vježbu.

Marko Sambolec: Nemam prevelika očekivanja. Bit ću najsretniji ako odradim vježbu od početka do kraja, mrvicu bolje nego prošle godine, pa kamo god me to odvede.

Marko Jovičić: Želim se pokazati u najboljem svjetlu i vidjeti gdje sam u odnosu na najbolje. Radujem se se natjecanju, nadam se da ću odraditi vježbu, a onda je sve na sucima.

Sara Šulekić: Lani sam prvi put u Osijeku bila u finalu i došla do medalje. Ove godine neću prognozirati, bit ću zadovoljna ako odradim vježbu kako sam zamislila, pa kakav god rezultat bio na kraju, Naravno, želja jest finale, ali vidjet ćemo jer konkurencija je strašna, puno jača nego ranije.

Tina Zelčić: Posljednjih šest mjeseci sam se borila s ozljedom leđa, ali uspjela sam se oporaviti i vratiti. Prošle dvije godine sam govorila da mi je želja i ući u finale, pa se onda boriti za medalju i uspjela sam u tome. Zato ću nastaviti s istim razmišljanjem - prvo finale, pa onda borba za medalju.

Tijana Korent: Nastupam ovdje od 2009. i drago mi je da sam imala priliku pratiti razvoj ovog Svjetskog kupa. Nisam planirala da mi Osijek bude prvo natjecanje ove godine, ali imala sam problema s ozljedom, tako da mi je cilj samo odraditi svoje skokove najbolje što mogu u jakoj konkurenciji.

Mila Prpić: Plan mi je bio nastupiti na tri sprave, ali u Antalyji mi se dogodio pad koji je doveo do ozljede, tako da ću se natjecati samo na gredi. U Osijek sam dugo dolazila kao gledateljica i i bit će mi čast sada i nastupiti pred domaćom publikom.

RASPORED

ČETVRTAK

Kvalifikacije (od 15.00)

Parter (M) - Aurel Benović, Marko Jovičić

Preskok (Ž) - Tijana Korent

Konj s hvataljkama (M) - Filip Ude, Marko Sambolec

Dvovisinske ruče (Ž) - Sara Šulekić

Karike (M)

PETAK

Kvalifikacije (od 15.00)

Preskok (M) - Aurel Benović

Greda (Ž) - Tina Zelčić, Mila Prpić

Preča (M)

Parter (Ž)

Ruče (M)

SUBOTA

Finala (od 15.00)

Parter (M)

Preskok (Ž)

Konj s hvataljkama (M)

Dvovisinske ruče (Ž)

Karike (M)

NEDJELJA

Finala (od 14.00)

Preskok (M)

Greda (Ž)

Preča (M)

Parter (Ž)

Ruče (M)

Gimnastički podij, predstavljanje parkoura i Kid‘s Corner

Po prvi put će u dvorani Gradski vrt biti postavljen gimnastički podij, odnosno povišenje od 80 centimetara na kojem će biti smještene sve sprave čime će publici biti omogućen još intenzivniji doživljaj gimnastike.

Kao i svake godine, organizatori su pripremili još niz popratnih događanja. Tako je za najmlađe posjetitelje ispred dvorane pripremljen Kid‘s Corner u kojem će trenerski tim voditi djecu kroz zabavne sportske aktivnosti, a bit će tu i raznih izazova, igara, te prigodnih poklona.

Gledatelji će imati priliku upoznati i najnoviju granu gimnastike - parkour. Ispred dvorane će, naime, biti postavljen veliki parkour poligon gdje će svi moći isprobati ovu adrenalinsku disciplinu te pratiti nastupe najboljih hrvatskih sportaša u ovoj disciplini.

- Uspijevamo podizati letvicu, izlaziti iz okvira i pružati gledateljima uvijek nešto zanimljivo i novo. Osijek je poseban i po popunjenim tribinama i publici koja daje dodatan šarm našem natjecanju o čemu se priča diljem svijeta. Upravo nas takvi detalji dijele od ostatka svijeta i zato nam se svi vraćaju i rastemo u jedan od najboljih gimnastičkih događaja na svijetu - poručuje direktor osječkog turnira Vladimir Mađarević.

Komentari (0)

Učitavanje komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
05. svibanj 2025 19:23