Hrvatski sport na pragu je dobivanja spektakularnog pojačanja. Jedan od najboljih svjetskih gimnastičara, Ukrajinac Ilja Kovtun (21) koji već tri godine živi i trenira u Osijeku, zatražio je hrvatsko državljanstvo i spreman je u nastavku karijere nastupati za našu zemlju. Državljanstvo je zatražila i njegova trenerica Irina Gorbačeva Nadjuk što će također biti ogromno pojačanje za našu gimnastiku. Hrvatski gimnastički savez reagirao je promptno i upalio zeleno svjetlo, a sada je na nadležnim institucijama da odrade posao i omoguće Kovtunu i Gorbačevoj da postanu hrvatski državljani.
O kako velikoj stvari se radi? Kovtun spada u sam gimnastički vrh, jedan je od najboljih višebojaca svijeta, briljantan na više sprava. Aktualni je svjetski doprvak u višeboju, europski prvak na ručama i preči, a na lanjskim Olimpijskim igrama u Parizu osvojio je srebro na ručama, te bio četvrti u višeboju i na parteru. Još kao 18-godišnji klinac osvojio je svjetsku broncu u višeboju, a do danas u svome životopisu ima upisano već osam medalja s europskih prvenstava. U perspektivi, ovaj bi nam mladić s Olimpijskih igara u Los Angelesu mogao donijeti više medalja. Naravno, dalek je put do toga i štošta se može dogoditi do 2028. godine, ali potencijal za to svakako ima.
Kako je uopće krenula priča o Kovtunu i Hrvatskoj? Kad je prije tri godine počela ruska agresija na Ukrajinu, predsjednik Tehničkog odbora sportske gimnastike HGS-a, a danas i hrvatski izbornik Vladimir Mađarević, povukao je plemenit potez i pozvao gimnastičare iz ratom zahvaćene zemlje da dođu u Osijek i da se u vrhunski uređenom Sokol Centru pripremaju za Europsko prvenstvo. Ideja je bila da ostanu dva mjeseca i većina se doista zadržala kratko, ali Kovtunu i Gorbačevoj se toliko svidjelo u Gradu na Dravi gdje imaju savršene uvjete za treninge da su ostali, eto, gotovo tri godine.
Mladi Ilja i dalje u srcu nosi svoj rodni Čerkasi, grad u središnjoj Ukrajini, redovito je na liniji s obitelji i prijateljima, ali u međuvremenu je prigrlio Osijek i Hrvatsku kao svoj novi dom. Iz Hrvatske je odlazio na velika natjecanja, tu se i vraćao nakon njih, a bilo je tako i poslije Igara u Parizu kada je u Osijeku dočekan zajedno s hrvatskim olimpijcima. U Vukovaru je pak prije Olimpijskih igara podvrgnut i operaciji, čime je također pokazao da ima puno povjerenje u zemlju koja ga je ugostila. Sve ga je to pomalo guralo prema ideji o nastupu za Hrvatsku premda su, treba i to reći, u velikoj mjeri tome pridonijele i nesuglasice njegove trenerice s određenim ljudima iz vrha ukrajinske gimnastike.
Za ljude koji pomnije prate gimnastiku Kovtunova odluka i nije preveliko iznenađenje jer još u listopadu 2023., tijekom SP-a u Antwerpenu, dao je vrlo znakovit odgovor na pitanje o mogućem prelasku pod hrvatsku zastavu:
- Ne mogu sad reći ništa o tome, ali ne znam što će biti za godinu dana, vidjet ćemo tada.
Godina dana je prošla i Kovtunov zahtjev za državljanstvo je stigao na stol.
- Uskoro ćemo zatvoriti tri pune godine kako je u Hrvatskoj. Naučio je naš jezik, ima i djevojku u Osijeku i već ga naša lokalna sportska zajednica i grad Osijek doživljavaju kao svoga. Nakon tri godine života kod nas, treninga, spavanja, hrane i svega što smo im osigurali nekako je i logično da su odlučili ići u ovom smjeru, a osim toga, u Ukrajini baš i nema neke perspektive. U njihovom se savezu događaju turbulentne stvari, optužuju jedni druge za malverzacije, puno je loše energije, tako da su Ilja i Irina definitivno podvukli crtu i donijeli s nama odluku o traženju državljanstva. Kao prvi korak, stavili smo to pred naš Savez i Izvršni odbor je jednoglasno prihvatio zahtjev, smatrajući da će Kovtun biti dobar dodatak našoj reprezentaciji. Unatoč fantastičnim rezultatima naših dečki, nije nam klupa predugačka, tako da Ilja neće nikome ništa oduzeti svojim dolaskom. Dapače, nadopunit će našu priču jer je višebojac i može se pronaći u svim disciplinama - govori nam izbornik Vladimir Mađarević koji je i najzaslužniji za Kovtunov dolazak u Osijek.
Sada slijedi formalni dio priče...
- Predali smo dokumentaciju na MUP i sada bi se to trebalo odvijati po ubrzanoj proceduri. Postoje dvije opcije, jedna je da dobije državljanstvo kao vrhunski sportaš koji je potreban hrvatskom sportu, a druga da idemo preko ‘brze trake’ za Ukrajince koji u Hrvatskoj i cijeloj EU imaju posebne uvjete za stjecanje državljanstva. Nadamo se da ćemo to uspjeti riješiti po ubrzanom postupku, a onda nam slijedi novi korak, a to je prijava promjene državljanstva u Svjetskoj gimnastičkoj federaciji (FIG). Tu očekujemo problem jer Ukrajina ga sigurno neće dragovoljno pustiti. Ima tu različitih opcija, a najgora koja se po našim spoznajama može dogoditi jest godina dana karantene, odnosno pauze od velikih natjecanja.
Je li Kovtun spreman i na takvu varijantu?
- Na sve smo spremni. On se natječe paralelno u francuskoj, talijanskoj i njemačkoj ligi gdje nije vezan ni uz kakvo državljanstvo, tako da će sigurno imati dovoljnu količinu natjecanja, jedino neće moći na ova velika, EP i SP. Ali ako i bude karantene, najbolje da ona dođe sada u prvoj godini nakon Olimpijskih igara.
Jasno je da se Ukrajinci ne mire lako s gubitkom jednog od svojih najboljih sportaša, uključio se u priču i predsjednik tamošnjeg Olimpijskog odbora. Mogu li na koncu ipak zaustaviti Kovtuna ili mu dati ponudu koju ne može odbiti?
- Ilja i Irina sumnjaju u cijelu tu priču oko ukrajinske ponude i nekakve refundacije troškova za tri godine koliko su ovdje bili smješteni. Kažu, pa niste nas pitali tri godine ništa, niste pitali Hrvate odakle nas oni financiraju, a sad kad je došlo do ovoga, navući ćete nas pa će nakon godinu dana sve biti po starom, a mi ćemo biti u škripcu, zarobljeni u priči kojoj ne vjerujemo. Takvi su sad otprilike razgovori. Ukrajinci se razmeću obećanjima da će im podići plaće i slično, a dosad su ih tretirali na neodgovarajući način. Koliko sam upoznat, Ukrajina ne dopušta mogućnost dvojnog državljanstva, pa kad postane hrvatski državljanin, po automatizmu više neće biti ukrajinski. Mi smo papire predali u MUP i ne mislim da ćemo napraviti korak unatrag. Cjelokupnoj hrvatskoj sportskoj javnosti, HOO-u, HGS-u, Ministarstvu, Vijeću za sport, drago je što dobivamo takvog super sportaša. U biti je opći cilj da se Hrvatska naseli kvalitetnim ljudima i stručnjacima kao što je njegova trenerica, to će sigurno biti doprinos svima nama.
Postoji li možda strah od negativne reakcije dijela hrvatskih gimnastičara jer jasno je da će svestrani Kovtun kandidirati za nastupe na svim spravama i da će samim time možda nekome i uzeti mjesto na natjecanjima?
- Bilo je već malo negativnih reakcija. Napravili smo jedan širi sastanak na kojem su neki neki naši, nazovimo ih B kandidati, jedan ili dvojica, imali dosta prigovora. Baš u smislu da će im Ilja zasmetati u lovu na mjesta na budućim natjecanjima. Ali generalni zaključak Komisije sportaša je da podržavaju prijedlog, a oni najbolji, poput Udea, Srbića, Žugeca koji su dokazani, nemaju ništa protiv. Dapače, već su ga i zavoljeli jer Ilja je takav lik da je drag svima, jako je pozitivan i dobronamjeran. A što se tiče drugih, Kovtun nije gladan rezultata na Challenge kupovima na koje ovi dečki pretendiraju, tako da će se rado izmaknuti ako bude nekome smetao. Njegovi su sportski ciljevi na puno višoj razini, odnose se na EP, SP i OI, na koje se ovi dečki na žalost ne mogu kvalificirati, a ako i uspiju, sigurno će onda biti mjesta i za njih.
Što se tiče trenera mlađih kategorija, Mađarević ističe da među njima vlada potpuni konsenzus.
- Svi misle da je to super stvar jer vide Kovtuna kao uzor mladima, kao nekoga tko ih može povući u discipline u kojima mi nemamo tradiciju i iskustvo, pogotovo na ruče i karike. Tu se naši dečki nisu nikada isprofilirali, niti naši treneri imaju neka specifična znanja za te discipline koje nisu “hrvatske”. Mi smo se usredotočili na parter, preču, konja i po novome s Aurelom Benovićem i preskok, a sada s Kovtunom dobivamo i dodatak. Imamo i novu strategiju da se u mlađim kategorijama obavezno radi višeboj do 15. godine i tu će puno značiti prisustvo trenerice koja nosi u sebi i ostavštinu SSSR-a gdje je gimnastika bila nacionalni sport. U Rusiji i Ukrajini kao ostacima tog giganta gimnastika je zadržala veliku važnost, i gimnastičari su se tamo puno temeljitije i šire razvijali nego kod nas u Hrvatskoj u zadnjih 25-30 godina.
Za kraj, dogodi li se eventualno da Ukrajinci ne budu radili probleme, možemo li Kovtuna očekivati pod hrvatskom zastavom već na EP-u u Leipzigu u svibnju?
- Ne znam kako će teći procedura, međutim već do 28. veljače moraju ići prve prijave za EP, a nominativne idu do 28. travnja. Teoretski bi se možda nešto i moglo napraviti, ali mislim da je to dosta usko grlo, a i ne znam kojom će se brzinom odvijati administracija koja prethodi - zaključuje Mađarević.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....