Hrvatska slavi prolaz među četiri najbolja: Učenik svladao učitelja, Barakude bez milosti

Piše: Hrvoje SliškovićObjavljeno: 16. kolovoz 2016. 23:22

HRVATSKA: Bijač, Sukno, Burić, Garcia, Šetka, Joković, Lončar

BRAZIL: Soro, Perrone, da Costa, Guimaraes, Crivella, B. Gomes, Vrlić

--------------------------------------------------------------------------------

PRIJENOS

4. četvrtina

32' - Kraj utakmice, Hrvatska je pobijedila 10:6 i ide u polufinale

32' - ušli smo u posljednju minutu, Hrvatska u napadu

30' - minuta i 40 sekundi do kraja. Napad ima Hrvatska, već možemo slaviti prolaz u polufinale

28' - Joković vratio na četiri razlike!

27' - Garcia vraća na tri razlike! 9:6 za Hrvatsku

25' - ulazimo u završnih osam minuta, prvi napad Barakudama

3. četvrtina

24' - Brazil se primakao na dva razlike iz peterca

24' - Burić je zaradio izravno isključenje nakon nesportskog udaranja protivnika

23' - Gomes je smanjio na tri razlike

21' - Joković je poentirao s igračem više nakon kombinacije s Garcijom. Njegov prvi gol na utakmici

21' - Baches je zabio nakon odbijanca

19' - Hrvatska po prvi put ne koristi igrača više, Bušlji je ispala lopta s ruke

17' - Brazil ima prvi napad u trećoj četvrtini

2. četvrtina

Kraj prvog poluvremena odnosno prve dvije četvrtine. Hrvatska maksimalno koristi igrača više, 5/5, i ima vodstvo od 7:3

15' - tako je, pogodak Hrvatske. Garcia zabija svoj drugi gol večeras

15' - opet imamo igrača više...

13' - Brazil je smanjio, strijelac je Oneto Gomes

13' - Sukno je iskoristio peterac i povisio na 6:2. Velika prednost za Barakude

12' - Garcia zabija za 5:2, Hrvatska po prvi put ima tri pogotka prednosti. Pogađate, gol je pao s igračem više

10' - Bijač ponovno brani sedmerac, sada je pročitao Gomesa

9' - znamo zabiti i s jednako igrača u bazenu. Bukić je strijelac za 4:2

9' - prvi napad ide Hrvatskoj u drugoj četvrtini

1. četvrtina

Kraj prve četvrtine, Hrvatska je maksimalno koristila igrača više i vodi s 3:2 protiv domaćina

7' - Oneto Gomes je smanjio na 3:2

7' - Hrvatska koristi i trećeg igrača više, Burić nije imao milosti za Soroa

6' - Hrvatska koristi i drugog igrača više, Joković je zatresao mrežu za 2:1

5' - Bijač brani peterac Perroneu

3' - Andro Bušlje poravnava na 1:1, Garcia mu je sjajno dodao

2' - Brazil vodi 1:0, Silva je poentirao iz kontranapada

Počeo je dvoboj između Hrvatske i Brazila, prvi napad ima hrvatska reprezentacija

Upravo je završilo intoniranje himni, za nekoliko minuta počinje četvrtfinalni dvoboj Hrvatske i Brazila u Rio de Janieru!

Poznat je polufinalni protivnik pobjednika ovog ogleda. To je Crna Gora

Hrvatski vaterpolisti od 20.10 sati igraju najvažniju utakmicu na olimpijskom turniru, četvrtfinale protiv domaćina, protiv Rudićevog Brazila.

HRVATSKA 10
BRAZIL 6

(3:2, 4:1, 1:3, 2:0)

RIO DE JANEIRO - Plivalište Olimpijskog parka. Gledatelja 10.000. Suci: Alexandrescu (Rumunjska) i Mercier (Francuska).

HRVATSKA: Pavić, Burić 1, Petković, Lončar, Joković 3, Bukić 1, Macan, Bušlje 1, Sukno 1 (1), Krapić, Šetka, Garcia 3, Bijač (14+2 obrana). IZBORNIK: Ivica Tucak

BRAZIL: Soro (3 obrane), Crivella, Franco, Alonso, Salemi, Gomes 3, Baches 1, Silva 1, Rocha, Perrone (0), Guimaraes 1 (1), Vrlić, Antonelli (0 obrana). IZBORNIK: Ratko Rudić

PETERCI: Hrvatska, Brazil 0-2.
OSOBNE POGREŠKE: Hrvatska 11, Brazil 11. ISKLJUČENJE S PRAVOM ZAMJENE, BRUTALNOST: Burić (24). TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Silva (20). ŽUTI KARTON: izbornik Tucak (18)
REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 7-10 (70%), Brazil 3-8 (38%).

---------------------------------------------------------------

Vaterpolisti Hrvatske u utorak su u četvrtfinalu olimpijskog turnira pobijedili Brazil sa 10-6 (3-2, 4-1, 1-3, 2-0), te će u polufinalu igrati protiv Crne Gore.

Brazil je poveo sa 1-0, ali nakon toga Hrvatska je zagospodarila bazenom. Vratar Marko Bijač obranio je peterac najboljem brazilskom igraču Felipeu Perroneu, a Joković i Burić su iskoristili igrača više i nakon prve četvrtine imali smo vodstvo 3-2,

U drugoj četvrtini "barakude" su pojele Brazilce. Krenulo je odličnim golom Luke Bukića, pa je vratar Bijač ponovno obranio peterac, ovaj puta Onetu Gomesu.

Do kraja četvrtine dva puta je zabio Garcia i jednom Sukno, pa su Hrvati nakon pola utakmice imali uvjerljivo vodstvo 7-3.

U trećoj četvrtini sve smo imali pod kontrolom do šest sekundi prije kraja. Vodili smo 8-5, a onda je Damiru Buriću dosuđen brutalni prekršaj. To je značilo da su Brazilci dobili peterac, koji su iskoristili, te igrača više četiri minute.

Očekivalo se da će Brazilci doći do poravnanja sa igračem više, ali Bijač je radio čuda na golu. Također, Garcia i Joković zabijaju za vodstvo Hrvatske 10-6 tri minute prije kraja, a takav je rezultat ostao do konca susreta.

Kod Hrvatske najefikasniji su bili Maro Joković i Javier Garcia sa po 3 gola, a vratar Marko Bijač skupio je 15 obrana. U momčadi Brazila, koji vodi hrvatski trener Ratko Rudić, najbolji je bio Oneto Gomes sa 3 pogotka.

Vaterpolisti Crne Gore izborili su plasman u polufinale olimpijskih igara u Riju nakon što su boljim izvođenjem peteraca pobijedili Mađarsku 13-11, a pošto je susret završio 9-9 (2-1, 3-2, 3-3, 1-3, 4-2).

Protiv Crne Gore, koju smo u skupini pobijedili sa 8-7, igramo u četvrtak, 18. kolovoza, u 22.20 sati.

-----------------------------------------------------------------

PRIJENOS

32' - Kraj utakmice, Hrvatska je pobijedila 10:6 i ide u polufinale na Crnu Goru

Radi se o eliminacijskoj utakmici koja približava momčad na jednu pobjedu do medalje, ali i pokazuju je li se isplatila višednevna igra “kako izbjeći Srbiju”, barem u četvrtfinalu.

Sve reprezentacije iz naše skupine “tražile” su rezultate koji će ih gurnuti u takvu poziciju, a kako je Srbija otvorila turnir s dva remija i porazom od Brazila, manipulacija je postajala sve kompliciranija. Neki će govoriti o mudrosti, drugi o kukavičluku i izazivanju sportskih bogova, a neutralnim promatračima su događanja u olimpijskom bazenu bila sve smješnija. Ili gadljivija, ovisno kakav pogled imaju na život i sport.

Olimpijski duh odavno umire na svim razinama, mnogi će reći i da je iščeznuo, ali ovakvo ponašanje je uobičajeno u modernom sportu. Ima ga u nogometnoj Ligi prvaka, svjetskim i europskim prvenstvima, NBA-u, pa i na košarkaškim turnirima kad mnogi gađaju način kako izbjeći Amerikance. Događalo se to i na prethodnim vaterpolskim turnirima. Netko se manje trudi, drugi igraju s pričuvama, a razmišlja se samo kratkoročno i gleda osobna korist. Uglavnom nikoga nije briga za karmu ili moguću kasniju naplatu. Što će se dogoditi u trenutku u kojem će se zatvarati nečiji sportski krug ili životni vijek. Ako Hrvatska osvoji medalju, po mogućnosti zlatnu, samo će se rijetki sjećati i prigovarati kako se do nje došlo, kao što danas samo rijetki znaju što su španjolski košarkaši radili na putu prema olimpijskim srebrima 2008. i 2012. godine.

- Svašta se događalo na turniru, ali to je za nama. Mogli smo biti mirni jer smo uoči posljednjeg kola osigurali četvrtfinale. Odmarali smo neke igrače i sad smo pred najvažnijim dijelom natjecanja za koji se nismo spremali samo od kraja klupske sezone nego posljednjih nekoliko godina - prokomentirao je hrvatski izbornik Ivica Tucak.

Brazil je izazov zbog izbornika Ratka Rudića, glavnog i odgovornog autora zlatne medalje koju danas brane hrvatski vaterpolisti. U “hrvatskom” dijelu ždrijeba su Mađarska i Crna Gora. Budemo li uspješni, tek u finalu ili borbi za broncu ćemo na Srbiju ili Španjolsku, Italiju ili Grčku. No, prvo Brazil i Ratko Rudić.

- Ratko nije niti najmanje bitan, u ovom trenutku me uopće ne zanima. Interesira me samo da Hrvatska ovdje bude najbolja. Igrači i stožer rade sve kako bi to ostvarili.

Za početak Brazil. S glasovitim “brkom” na klupi, a u plivalištu s Felipeom Perroneom, bivšim vratarom Srbije Slobodanom Sorom, našim Josipom Vrlićem. Prije nekoliko dana Tucak je rekao da su na završnim pripremama u Salvadoru “razmontiravali” Brazilce.

- Opasni su i čvrsti. Ključno je zatvoriti Perronea. On je njihov trener u bazenu, bez njega su nižerazredna reprezentacija. Soro je pripadnik klasične srpske škole branjenja. Treći igrač koji čini razliku je centar Vrlić. Kvalitetniji smo od Brazila, ali bit će problema ako sva trojica odigraju vrhunski kao kad su dobili Srbiju - zaključio je izbornik Tucak.

16. travanj 2024 14:25