Danska - Švedska
 Srdjan Vrancic / CROPIX / CROPIX
NEVJEROJATNA UTAKMICA

JOŠ JEDNA INFARKTNA ZAVRŠNICA! SPEKTAKULARAN OKRŠAJ SKANDINAVACA U ARENI Danci sekundu prije kraja izborili produžetak, ali Šveđani idu u finale!

U finalu Europskog prvenstva za rukometaše koje se igra u Hrvatskoj igrat će Španjolska i Švedska, Španjolci su u polufinalu svladali aktualne svjetske prvake Francuze sa 27-23 (15-9), dok su Šveđani nakon produžetka nadigrali aktualne olimpijske pobjednike Dance sa 35-34 (28-28; 16-14).
Piše: HinaObjavljeno: 26. siječanj 2018. 23:09

ŠVEDSKA - DANSKA 35:34 (28:28, 16:14)

ŠVEDSKA: Appelgren, Palicka (18); Hennigsson 2, Jeppsson, Darj, Tollbring, Ekberg 7 (3), Wanne 3, Pettersson, Gottfridsson, Arnesson 6, Cederholm, Ostlund 1, Zachrisson 8 (1), Nielsen 1, Nilsson. Izbornik: Kristjan Andersson

DANSKA: N. Landin (7), Green (6); M. Landin, Mortensen, Lauge 11, Zachariassen 2, Svan 5, Lindberg, R. Toft Hansen, Mollgaard, Mensah 1, H. Toft Hansen, M. Hansen 12 (8), Olsen 3, Damgaard, Balling. Izbornik Nikolaj Jacobsen.

Švedska je iznenađujuće uspjela nadvisiti Dansku, i to na način da niti u jednom trenutku susreta nije gubila. Najveća razlika između ove dvije momčadi bili su vratari. Kod Šveđana sjajan je bio Andreas Palicka koji je sakupio čak 20 obrana, dok su Landin i Green Krejberg na danskim vratima ukupno zaustavili 11 šutova.

Prvo veće odvajanje Švedska je ostvarila povevši sa 8-5 u 11. minuti, a pred kraj prvoga dijela stigli su i do pet golova "viška" - 15-10 i 16-11. Ipak, Danci su do poluvremena smanjili na 16-14 i zaprijetili da će u nastavku preokrenuti rezultat protiv oslabljene Švedske. Švedska je stigla i drugom dijelu na pet razlike (20-15 u 39. minuti), ali Danska je na krilima Mikkela Hansena stigla do poravnanja na 25-25 pet minuta prije kraja uz igrača više.

Ipak, Švedska je s dva gola Zachrissona i jednim Gottfridssona stigla do 28-25 dvije minute prije kraja. No, niti tada se Danska nije predala, u posljednjoj minuti je psotigla dva gola, a produžetak je izborila doslovno u posljednjoj sekundi preko Svana.

Takav završetak nije demoralizirao Šveđane koji su i u produžetku zadržali prednost koja je varirala od jednog do dva gola i na kraju su mogli proslaviti veliku pobjedu.

Matthias Zachrisson je s osam golova bio najefikasniji u švedskim redovima, po sedam golova su dodali Nicklas Ekberg i Jim Gottfridsson, dok su Mikkel Hansen sa 12 i Rasmus Lauge Schmidt sa 11 pogodaka bili najbolji kod Danske.

Švedska je dosada četiri puta bila europski prvak, 1994., 1998., 2000. i 2002. godine, ali baš od te 2002. nije stigla niti do polufinala. Jedan od ta četiri naslova, onaj 2000. osvojila je upravo u Zagrebu kada je u Domu sportova svladala Rusiju.

13. svibanj 2024 14:09