Hrvatski olimpijski odbor prije okvirno godinu dana pokrenuo je inicijativu za rješavanje financijskog statusa naših trenera čiji su sportaši/sportašice osvojili olimpijske medalje. Ideja je osigurati im povlaštene mirovine, na razini akademika HAZU (od 7 do 9 tisuća kuna mirovine). Središnji državni ured za šport (SDUŠ) višekratno je od HOO-a tražio dostavu popisa tih zaslužnih trenera, što je prvotno Zlatko Mateša, predsjednik HOO-a, prokomentirao u SN-u riječima kako je “zabrinjavajuće za SDUŠ da oni ne znaju taj podatak”. Istodobno je Mateša obećao kako će u SDUŠ odmah poslati dopis.
Stoga smo se nakon 48 sati obratili Krešimiru Šamiji, zamjeniku državne tajnice za šport, da bismo provjerili jesu li konačno dobili dopis od HOO-a i sada konačno nešto i doznali?
- Središnji državni ured za šport zna tko su bili naši izbornici i treneri zaslužni za olimpijske medalje naših sportaša. Međutim, posebno u slučaju pojedinačnih medalja morali smo dobiti službeni stav Hrvatskog olimpijskog odbora tko je kao trener bio akreditiran na pojedinim olimpijskim igrama za pojedini rezultat kako bismo imali i službenu podlogu HOO-a koji je financiran od Središnjeg državnog ureda za šport za provedbu olimpijskog programa i niza drugih aktivnosti - kaže Krešimir Šamija i nastavlja:
HOO je u dilemama
- HOO je u utorak dostavio taj popis i, kad me već pitate, a kažete da je gospodin Mateša zaključio da je zabrinjavajuće da mi ne znamo tko su tih 20 trenera koji su osvojili olimpijske medalje, sad se moram malo našaliti i reći da smo s tim popisom i naučili nešto novo. Naime, po tom popisu, recimo Petar Skansi nije bio izbornik naših košarkaša u povijesnoj utakmici finala OI u Barceloni 1992., nego Mirko Novosel. Isto tako, s obzirom na to da za neke pojedinačne medalje nije naveden trener, očito je da postoje određene dileme i da stvar nije baš toliko jasna u pojedinačnim sportovima kako se navodi. Popis će se sigurno morati revidirati i definirati jasan i nedvosmislen kriterij, no prije svega, mislim da su ovakve polemike stvarno suvišne i nisu način rješavanja stvari. Neovisno o popisu, SDUŠ je već i prije pokrenuo proces rješavanja problema mirovina zaslužnim hrvatskim trenerima, jer su uz HOO i neki drugi sportski uglednici te neki članovi Nacionalnog vijeća za sport otvorili to pitanje.
Tko bi sve, prema zamislima iz inicijative HOO-a, imao pravo na takvu povlaštenu mirovinu? Ujedno, i govorimo li samo o olimpijskim medaljama od 1992. i samostalne Hrvatske ili i o onima ranije?
Specifičnost posla
- Prema dostavljenim podacima HOO-a, naknadu bi imali treneri i izbornici sportaša osvajača medalja od 1992. na dalje, međutim Središnji državni ured za šport će u skladu sa svojim ovlastima razmotriti uvođenje naknade i jasno definirati korisnike i početak korištenja navedenog prava u odnosu na specifičnost trenerskog posla koji ipak traje znatno duže od sportske karijere. Mislim da valja, kao i u slučaju sportaša, razmotriti i izbornike prije ‘92., u koju ulaze hrvatski trenerski velikani poput gospodina Novosela i Stenzela. Naravno da će i stručnjaci zaslužni za najsjajnija odličja u sportu osoba s invaliditetom i gluhih biti uključeni u ovu inicijativu - napominje Šamija.
Hrvatski olimpijski odbor se ovom inicijativom navodno bori za vrhunske trenere, međutim to prema HOO-u više nije Ante Kostelić. On je po kriterijima HOO-a izgubio taj status. Kako to komentirate?
Kriteriji nisu dobri
- Iznenađen sam da trener koji je zaslužan za 10 zimskih olimpijskih medalja u državi koja ima nekoliko žičara, odnosno koji je zaslužan za gotovo svaku četvrtu hrvatsku olimpijsku medalju, nije u najvišoj kategoriji trenera ako je i dalje aktivan na reprezentativnoj razini. Kriteriji da se gleda samo aktualno stanje medalja sportaša s kojima u ovom trenutku trener radi, a da se ne vrednuju i prethodna postignuća trenera, sa stručne strane vjerojatno i nije najsretnije rješenje, pogotovo ako se radi o treneru koji se dokazao, a i dalje radi s iznimno perspektivnim športašima. No to su kriteriji HOO-a, za koje su odgovorna njihova tijela i mi u to u ovome trenutku ne možemo ulaziti. Mogu reći da sredstva za plaće navedenih trenera osigurava SDUŠ, koji je u mandatu ove Vlade u odnosu na 2016. godinu povećao ukupna sredstva namijenjena HOO-u za oko 30 milijuna kuna u okviru ukupnog rasta sredstava za sport koji je veći od 100 milijuna kuna. Mi ćemo i dalje nastaviti raditi za dobrobit sustava športa, i to u svim segmentima, pa ćemo tako, uz pronalaženje rješenja za ovaj aktualni problem, pokušati pronaći i najbolje rješenje za još mnoge aktualne probleme. Nacionalni program športa, koji će uskoro biti i usvojen, predvidio je mnogo pozitivnih rješenja i za sportaše, poput jedinstvene stipendije, mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, ulaganje u manju sportsku infrastrukturu te mnoge druge, i vjerujem da smo na pravom putu kako bi se mnogi problemi u našem sportu počeli sustavno rješavati - zaključio je zamjenik državne tajnice za šport Krešimir Šamija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....