I dok se rukometna Europa, barem ono najbolje od nje, sredinom i krajem siječnja stacionirala u Hrvatskoj na europskoj smotri 16 najboljih kontinentalnih ekipa, ostatak Europe igrao je početnu fazu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo sljedeće godine, kojemu će domaćini biti Njemačka i Danska.
Već je napravljen i ždrijeb dodatnih kvalifikacija, u kojemu će Hrvatska na noge Crnoj Gori, a Bosna i Hercegovina, koja je, iznenađujuće, u četiri utakmice u skupini osvojila šest bodova i ostvarila plasman u dodatne kvalifikacije, trebala je na noge svjetskom viceprvaku Norveškoj.
Čiji je propust
Odakle u cijeloj priči BiH, vjerojatno se pitate. Upravo zato što je u petak ujutro u Sarajevo iz Europske rukometne federacije (EHF) stigla bolna vijest za naše istočne susjede.
“Potpisom zapisnika s utakmice Rukometni savez BiH odgovoran je za propust i zbog toga je utakmica registrirana u korist Švicarske, a na temelju uložene žalbe Švicarskog rukometnog saveza”, stajalo je u obrazloženju odluke EHF-a.
U prijevodu, propust je napravila BiH kada u zapisnik za posljednju utakmicu skupine protiv Švicarske 13. siječnja nije stavila Tomislava Nuića, lijevo krilo Bešiktaša i bivšeg rukometaša Nexea, Siscije i Izviđača iz Ljubuškog.
Crveni karton
Nuić, 29-godišnjak rođen u Čapljini, uredno je ušao u igru i zabio, a kada ga delegat iz Slovenije Darko Repenšek nije našao na popisu, dobio je crveni karton, a Švicarski se savez žalio te podnio zahtjev za registracijom utakmice s rezultatom 10:0 u svoju korist.
EHF je tu odluku i donio, pobjeda BiH od 21:15 promijenjena je u pobjedu Švicarske od 10:0, a Švicarci su skupinu završili sa šest bodova ispred BiH, koja je za zelenim stolom skupila četiri.
Oglasili su se ubrzo i iz Rukometnog saveza BiH, a predsjednik Amir Zahirović lopticu odgovornosti prebacio je na već spomenutog delegata koji pri popisivanju igrača nije uvrstio Nuića.
- Naravno da ćemo se žaliti, jer oni naše argumente nisu uzeli u obzir. Delegat je priznao pogrešku, istaknuo je svoju krivicu, ali očito je da to iz EHF-a nisu uzeli u obzir. Nadam se da ćemo u drugostupanjskom postupku imati razloga za zadovoljstvo, odnosno da će odluka postati nevažeća - konstatirao je Zahirović, koji se žaliti može do 21. veljače u 11 sati.
Tomislav Nuić medijima se nije obratio, uostalom, propust ni nije njegov, ali su zato potrebu porazgovarati s medijima osjetili Vladimir Vranješ, pivot mađarske Tatabanye, te bivši izbornik BiH Vojislav Rađa.
- Previše sam razočaran, dolazimo na okupljanje, ne viđamo svoje obitelji, žrtvujemo se u lošim uvjetima, borimo se, dajemo svoj maksimum, pobijedimo i na kraju nam se ovo dogodi. Stvarno nemam komentara, ali znam da mi igrači ovo nismo zaslužili i suvišno je da sada ja ili bilo tko od nas igrača analiziramo čija je pogreška, a najveće ćemo posljedice snositi upravo mi, koji smo na terenu izborili dodatne kvalifikacije - rekao je vidno razočaran Vranješ, dok je Rađa ovaj propust iskoristio da bi uputio otrovne strelice prema Savezu.
Nesposobnost Saveza
- Neka se nose iz Saveza da ih više ne gledamo - kazao je za početak Rađa pa pojasnio na koga točno misli.
- Na sve ljude u vrhu Saveza i oko reprezentacije. Svi zajedno neka pokupe svoje stvari, pokazali su svoju sposobnost - sarkastičnim je tonom završio čovjek koji je BiH vodio u dva navrata, prvi put pet mjeseci na prijelazu iz 2005. u 2006. godinu, a zatim u drugom mandatu od 2009. do 2011.
Da nije izbačena, BiH bi se u lipanjskim dodatnim kvalifikacijama borila za drugi nastup na velikom natjecanju u svojoj povijesti. Debi su imali prije tri godine na Mundijalu u Kataru, gdje su u skupini s Kaubojima zauzeli peto mjesto uz jednu pobjedu i četiri poraza.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....