BOZO RADIC/CROPIX Cropix
DERBI U FINALU

Mladost i Jug u novoj borbi za Kup Hrvatske, Splićani i Riječani nisu se lako predavali

Mladost i Jug sučelit će svoje snage u bazenu na Kantridi, slijedi borba za prvi trofej u godini.
Piše: Dean BauerObjavljeno: 23. siječanj 2021. 21:30

Treću godinu uzastopno Hrvatski vaterpolski kup ima iste finaliste. Mladost protiv Juga AO. Posljedica je to načelno i očekivanih ishoda polufinalnog, prvog dana završnog turnira koji je počeo u Rijeci. Daleko od toga da pobjede Mladosti i Juga AO nisu čiste i zaslužene, ali u prvom redu Jadran, a djelomice i pojedinci Primorja EB su iskazali svoje kvalitete. U biti, temeljna boljka Jadrana je definitivno "kratka" klupa, pa kada onda još kao sada na ovom turniru ne mogu računati i na ozlijeđenog reprezentativca Zvonimira Butića, tako je jasno da im se teško nositi sa sastavom klase Juga. Primorje EB je pak naglašeno mlada i nedovoljno iskusna momčad, ali vođena vrlo umješnom rukom trenera Hinića, te uz nekoliko nadarenih klinaca (Paparić, Vrbnjak, Brubnjak), riječki je sastav i više no solidna momčad protiv koje se ne možete baš opustiti, te tako igrati.

U prvom je polufinalu Jadran u početku malo iznenadio jugaše igrajući bez klasičnog centra. Opcija kojom su dodatno "stisnuli" obrambene redove, a još više minimalizirali opasnost od kontre jugaša kao jednog od njihovih najjačih oružja.

- Nisu nas oni toliko tim dijelom igre iznenadili, čak smo i računali da bi to Jadran mogao napraviti, jedino nismo očekivali toliko dugo koliko su oni to odigrali - nakon utakmice će trener jugaša Vjekoslav Kobešćak, te dodaje.

- Problem je samo što takva igra može dati nekog određenog rezultata, ali ne može se tako odigrati cijelu utakmicu.

Za Splićane apsolutno bolna istina, ali i jedini mogući način pariranja objektivno jačem sastavu. Jadran je poveo 2:0, iskoristio početno razdoblje napisali bi zbunjenosti u igri Gospara. Prvu četvrtinu i pol značajno određuje i gotovo pa fanatična obrana jadranaša kojima smo izbrojili u cijeloj utakmici čak 8 blokova a do sredine druge četvrtine već 5 blokada. A onda... Onda je Jug upalio sve svoje motore. U drugoj četvrtini su zaredali golovima Papanastasiou, Žuvela, Garcia i Fatović, te u tren preokrenuli rezultat iz vodstva Jadrana 3:2 u prednost jugaša 6:3.

- Mi jesmo dobro krenuli, ali smo opet imali i neke padove u igri. To je ono što sam i prije govorio. Mi imamo problem 'kratke' klupe. Pokriveni smo dobro po svim pozicijama, ali nemamo dovoljno igrača, pa onda ni dovoljno snage. Mislim da smo dobro parirali Jugu, ali više nismo mogli - priznao je nakon utakmice i Mile Smodlaka, trener Jadrana.

Početkom treće četvrtine slijedi još jedan torpedo Fatovića, pa onda kontra Merkulova za vodstvo jugaša 8:4. Tu je načelno stavljena točka na i ove utakmice jer su Dubrovčani prednost od 3-4 gola razlike održavali sve do kraja. Tek u posljednjim minutama zadnje četvrtine, pri već manje-više osiguranoj pobjedi, dolazi do manje koncentracije kod Gospara što jadranaši koriste za ublažavanje poraza.

Drugo polufinale je bilo daleko više "jednosmjernija" utakmica. Mladost je s vidljivo pola snage svladala Primorje EB koje je svoj drugi gol postiglo tek sredinom treće četvrtine. Žapci istini za volju nisu briljirali, realizacija igraća više nije bila na pohvalnoj razini, ali vjerojatno nije baš ni stimulirajuće igrati protiv suparnika od kojeg ste bolji za "2-3 koplja".

- Pobjeda zaslužena. Od samog smo početka diktirali ritam, samim smo time zaslužili pobjedu. Ciljano smo u zadnjoj četvrtini odmarali neke naše stožerne igrače, ne bi li se još bolje pripremili i potpuno okrenuli finalu protiv Juga - spomenuo je trener mladostaša Zoran Bajić.

Strateg Riječana Igor Hinić bio je vrlo kratak.

- Moji dečki su se trudili, dali smo sve od sebe.

MLADOST - PRIMORJE EB 11:6 (2.1, 2:0, 6:2, 1:3)

RIJEKA - Plivalište Zdravko Ćiro Kovačić. Bez gledatelja. Suci: Savinović (Dubrovnik) i Bura (Šibenik). Opunomoćenik: Curić (Dubrovnik).

MLADOST: Marcelić (9 obrana), Radu, Miloš 2, Biljaka, Lazić 1, Dašić 1, Bukić 2, Bušlje 1, Visković 1, L. Bajić, Brnetić, Harkov 3 (1), Jurlina (2 obrane). J. Vrlić. TRENER: Zoran Bajić

PRIMORJE EB: F. Čubranić (8 obrana), Burburan, Vuković, Letica, Brubnjak 3, Blažić, Vrbnjak, Rakovac 1, Augusti, Jurišić 1, Babić, Paparić 1, M. Čubranić (obrana), Car. TRENER: Igor Hinić.

PETERCI: Mladost 1-1, Primorje EB -.

OSOBNE POGREŠKE: Mladost 8, Primorje EB 10.

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Mladost 3-9 (33%), Primorje EB 2-8 (25%)

JUG AO - JADRAN 11:9 (2:3, 4:1, 3:1, 2:4)

RIJEKA - Plivalište Zdravko Ćiro Kovačić. Bez gledatelja. Suci: Franulović (Rijeka) i Matijević (Zagreb). Opunomoćenik: Jambrović (Zagreb).

JUG AO: Popadić (7 obrana), Obert 1, Fatović 2, Lončar 1, Kržić, Garcia 2, Tomasović, Merkulov 1, Papanastasiou 1, Žuvela 1, Benić 1, Obradović 1, A. Vukojević, I. Vukojević. TRENER: Vjekoslav Kobešćak.

JADRAN: L. Podrug (6 obrana), Burić 1, Marinić Kragić 3 (1), Bego, Radan, Pejković, Milardović 1, Stojanac 1, Bušelić, Delić, Šetka 1, Dužević 1, Đula, Zović 1. TRENER: Mile Smodlaka.

PETERCI: Jug AO -, Jadran 1-1. OSOBNE POGREŠKE: Jug AO 10, Jadran 8.

ŽUTI KARTON: trener Smodlaka (15).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Jug AO 1-8, Jadran 3-9 (33%).

05. svibanj 2024 17:28