Igor Omrčen ostavio Split u Superligi, spasio se i Sisak, Medicinar Trnje ispao

Odigrane utakmice posljednjeg, 22. kola ligaškog dijela natjecanja odbojkaša
Piše: Ivan JelkićObjavljeno: 17. ožujak 2024. 13:41

Odbojkaši Splita i Siska i sljedeće sezone će igrati Superligu, dok će se Medicinar Trnje spustiti u rang niže, u Prvu ligu, koja će se inače tek prvi put formirati od sljedeće sezone.

Epilog je to utakmica posljednjeg, 22. kola ligaškog dijela Prvenstva Hrvatske u koji su tri spomenuta kluba ušla potpuno bodovno izjednačena u borbi za spasonosne pozicije.

Split je kao gost svladao Medicinar Trnje u tri seta i tako izbjegao eliminaciju, dok je zagrebački klub ostao čekati rasplet utakmice Rovinja i Siska, koja je startala sat vremena kasnije, nadajući se pobjedi Rovinja, koja bi Siščane poslala u niži razred hrvatske odbojke. Međutim, pozitivan ishod nisu dočekali budući da je u rovinjskoj sportskoj dvorani Gimnasium dva boda uzeo Sisak, također u tri seta.

Medicinar je tako ostao na nesretnom 11. mjestu, drugom koje je vodilo u Prvu ligu, dok je već od ranije bilo poznato kako je jedan od onih koji ispadaju Zadar.

Imamo ono što nitko nema

U dvorani u Trnskom opet je Split na svoja leđa uprtio Igor Omrčen i odveo svoju momčad do dragocjene pobjede. Legenda hrvatske odbojke, najbolji igrač što smo ga ikada imali, i sa 43 godine prosuo je djelić svoje odbojkaške čarolije te osigurao da njegova momčad i sljedeće godine prebiva u eliti. Kad god je trebalo lopta je išla na njega i u većini situacija bi Omrčen isporučio poen. Medicinari su ga sasvim solidno "čuvali", ali nedovoljno da bi ga i zaustavili.

- Sami smo si krivi što smo se doveli u situaciju da se čupamo u posljednjoj utakmice sezone. No, srećom imamo ono što nitko nema, a to je Igor Omrčen, koji nas je izvukao zadnjih pet utakmica - rekao je trener Splita Fabijan Ćosić.

- Medicinar nas je također iznenadio jer bez nekih svojih ponajboljih igrača odigrao je vrhunsku utakmicu. Stisnuli su nas dobro, prva dva seta su uostalom riješena na razliku.

Prvi set je bio i najveća prilika domaćina, imali su kroz tu početnu dionicu i po pet poena prednosti, posljednjih put kod 17:12, ali uslijedilo je krizno razdoblje, pa je Split u svoje prvo vodstvo stigao na 18:19. Ipak, Medicinar Trnje prvi je stigao do set-lopte, štoviše imao ih je tri (od 24:23 do 26:25), no tu je u prvi plan iskočilo iskustvo. Jer osim Omrčena momčad s Poljuda u rosteru ima i Ivana Ćosića (40), Nikšu Dell’Orca (32), Matu Glaurdića (32), a sve to zajedno bilo je previše za mlade i poletne Trnjane, kojima je najstariji igrač u postavi bio Dominik Brčić (26), a svi ostali su zapravo ili ispod 20 ili u ranim 20-ima.

Na koncu, i Split je propustio jednu set-loptu prije nego je, a tko drugi nego Igor Omrčen donio presudni poen za 29:27. Takav rasplet bio je dovoljan da se uvuče nesigurnost u redove Medicinara, koji su se i dalje hrabro borili u nastavku meča, ali svejedno nisu više mogli preuzeti inicijativu nad tijekom zbivanja na terenu.

U ostalim utakmicama 22. kola vrlo je uzbudljivo bilo u Varaždinu, gdje je Riboli Kaštela trebala pobjeda za potvrdu drugog mjesta. I skoro su izvisili jer domaći je Cratis dva puta imao set viška (1:0, 2:1), ali ipak su na kraju Kaštelani dobili meč, a time i izravan plasman u polufinale, gdje također ide i odavno prvoplasirana Mladost.

U “lažnom” četvrtfinalu doigravanja, pak, igrat će Mursa-Osijek (3) protiv Cratis Varaždina (6) te Centrometal (4) protiv Marsonie (5).

22. KOLO: Medicinar Trnje - Split 0:3 (27:29, 23:25, 19:15), Rovinj - Sisak (25:27, 22:25, 19:25), Cratis Varaždin - Ribola Kaštela 2:3 (25:21, 18:25, 25:20, 22:25, 13:15), Marsonia - Mladost 0:3 (22:25, 23:25, 23:25), Rijeka - Centrometal 1:3 (24:26, 25:19, 23:25, 15:25), Zadar - Mursa Osijek 0:3 (17:25, 12:25, 17:25).

26. travanj 2024 10:42