DAMIR KRAJAC Cropix
FINALE PH

Mursa samo korak od povijesne titule, na svom će parketu braniti golemu prednost

Mladost je bila ravnopravna sve do same završnice u kojoj su gosti pokazali više preciznosti i koncentracije
Piše: Ivan JelkićObjavljeno: 27. travanj 2023. 22:25

MLADOST - MURSA-OSIJEK 0:3
(22:25, 21:25, 23:25)
ZAGREB - Dom odbojke Bojan Stranić. Gledatelja 800. Suci: Ivković, Jurković.
MLADOST: Dolgopolov 2, Cvanciger 14, Zeljković 11, Ecker 4, Gajić 5, Stevanović 5, Pervan (L), Vlašić 0, Stanković 2, Jakopec 0, Repek, Jakoliš (L), Ivić, Vaško. TRENER: Ratko Peris.
MURSA-OSIJEK: Garchet 3, Vuković 14, Bogdanović 7, Lizanec 22, Da Silva Santos 4, Viloria 3, Busak-Vidaković (L), Verasto 0, Škugor, Kraljević (L), Dugandžić, Đirlić, Majer. TRENER: Mario Teppert.
POENI IZ NAPADA: Mladost 33, Mursa-Osijek 41.
POENI IZ SERVISA: Mladost 2, Mursa-Osijek 7.
POENI IZ BLOKA: Mladost 9, Mursa-Osijek 5.
POENI OD PROTIVNIČKIH GREŠAKA: Mladost 22, Mursa-Osijek 22.

Odbojkaši Murse-Osijeka pobjednički su prošli kroz Zagreb i širom si otvorili vrata na putu do titule prvaka Hrvatske. U drugoj utakmici finalne serije, koja se igra do tri pobjede, slavili su sa 3:0, odnosno još su uvijek bez izgubljenog seta protiv Mladosti, ali to nikako ne znači da su lako stigli do vodstva od 2-0.

Dvoboj u Domu odbojke uz Savu imao je sve što utakmica za prvaka države treba imati: kvalitetu, intenzitet, veliku borbu prije svega, odlične pojedinačne poteze, serije osvojenih poena, preokrete, ali kako je ulog velik bilo je tu i puno nervoze i tenzija, pa na koncu i crvenih kartona i udaljavanja s terena (pomoćni trener Mladosti, Toni Kovačević). I sudački par nije se proslavio ovog puta, malo su ispustili kontrolu nad utakmicom i zapravo “zakuhali” situaciju na terenu. Zbog neujednačenog kriterija obje su strane imale prigovora, mladostaši ipak nešto više, a žustra se rasprava za zapisničkim stolom nastavila i u minutama nakon utakmice.

No, to nikako nije alibi Mladosti za poraz jer gledano u cjelini, Osječani su i ovoga puta bili taman toliko bolji da sve neizvjesne situacije u završnicama setova riješe u svoju korist. Mladostašima je jako “škripalo” na prijemu servisa, što i nije novost u odnosu na prijašnje utakmice, ali sa svega 38% pozitivnog prijema, za razliku od 54% kod gostiju, teško je u finalu očekivati drugačiji ishod.

Nedostajao je uz standardno dobrog Ivana Zeljkovića, i jasno libera Hrvoja Pervana, drugi primač koji će unijeti mirnoću na prijemu, a tu je trener Ratko Peris rotirao trojicu igrača. Clemens Ecker bio je u startnoj postavi, probao je onda s mladim, a ispostavilo se i osjetno nesigurnim Rokom Vlašićem, da bi se u trećem setu okrenuo Stanku Stankoviću.

No, ništa nije uspijevalo, jer su u međuvremenu i Osječani preuzeli kontrolu i stalno držali domaćine pod pritiskom, odnosno silili ih da se iscrpljuju samo loveći zaostatak. A onda kada bi stigli, opet bi mursaši izvukli nešto iz svog puno šireg napadačkog arsenala i odvojili se na novu prednost. Uostalom, Mladost je uopće u cijeloj utakmici jedina dva trenutka kada su bili u vodstvu imala u prvom setu kod 13:12 i 14:13. Svo ostalo vrijeme Osječani su bili barem jedan korak ispred.

Prednjačio je kod gostiju opet Stanislav Lizanec sa 22 poena, te uz to bio odličan i na prijemu servisa, a kad je trebalo svoje je poene ubacio i Da Silva Santos. Njegova simultanka u finišu prvog seta - kada je osvojio tri od svoja ukupno četiri poena u meču - donijela je početnu prednost, ali i omogućila Osječanima da još više prodišu i rasterećenije nastave dvoboj.

- Očekivali smo veliki otpor Mladosti, i bez obzira što je završilo 3:0, nije bilo lagano. Kontrolirali smo susret, nismo imali previše padova, što nam je i bio cilj. Ali, još nas čeka treći susret u Osijeku, gdje znamo da neće biti lako i da se Mladost neće predati već da ćemo se morati svojski potruditi za pobjedu i taj naslov koji željno čekamo - rekao je poslije utakmice Mario Teppert, trener Murse-Osijek.

- Događalo se svašta tijekom utakmice, stizali smo rezultrat stalno, a onda pred kraj seta, kada se lomi rezultat neke sudačke odluke su nas izbacile iz ritma. Htjeli smo, ali Osijek je i ovoga puta bio mirniji. U ovakvim utakmicama jedan do dva poena rade razliku. Ali, ništa još nije gotovo - rezimirao je trener Mladosti, Ratko Peris.

U nedjelju se igra treća utakmica i bit će to prva meč-lopta za Slavonce. Bilo je i ovoga puta dosta njihovih grlenih navijača u Zagrebu, a nema sumnje da će za nedjelju pripremiti posebnu koreografiju...