SUDAR LJEPOTICA U JAPANU

Odbojkašice nisu samo lijepe: Senzacija na startu SP-a, Hrvatice svladale veliku Kubu

Hrvatske odbojkašice u prvom kolu Svjetskog prvenstva u Japanu priredile veliku senzaciju. Hrvatice su pobijedile Kubanke, ponajbolju svjetsku ekipu, s uvjerljivih 3-0 u setovima
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 29. listopad 2010. 16:13

Hrvatske su odbojkašice pobjedom započele natjecanje u skupini C na Svjetskom prvenstvu u Japanu. U Matsumotu su iznenadile Kubanke pobijedivši 3-0 (25-23, 34-32, 25-21)...

Presudilo je iskustvo hrvatskih igračica nad mladošću talentiranih Kubanki. Igračice Miroslava Aksentijevića djelovale su bolje i manje griješile tijekom cijelog meča, a posebice u trenucima kad se lomio rezultat u prilično izjednačenom dvoboju (84-76 ukupni omjer poena, 89 minuta igre).

Maja Poljak svojom je igrom u završnici obadvaju prvih setova izravno donijela pobjede suigračicama u svakoj od dotičnih dionica. Na kraju prvog zabila je za 25-23, da bi na kraju drugog, pri set-lopti Kubanki (32-31), inicirala preokret 3-0 serijom najprije zabivši smeč za izjednačenje, a potom s dva vezana dobitna servisa, koja je bodovno u napadačkim akcijama realizirala Senna Ušić-Jogunica, odvela ekipu do drugog seta pobjedom 34-32.

Nakon što su nakratko povele u trećem setu (5-4), Kubanke su konačno pale. Imale su Hrvatice i po šest bodova prednosti. Sanja Popović odsmečirala je za 25-21 u trećem setu i veliko slavlje hrvatskih odbojkašica na parketu.

U pobjedničkoj se momčadi najviše statistički istaknula Ušić-Jogunica s ukupno 15 poena (10 u napadu, 4 pri bloku), ispred Sanje Popović i Maje Poljak sa po 13 poena. Popović je bila najbolja hrvatska napadačica s 12 izravnih poena.

U dvoboju drugog kola Hrvatska sutra (subota) u šest sati ujutro po hrvatskom vremenu igra protiv Amerikanki, ekipe koja je favorit za zlato i koja je na Olimpijskim igrama u Pekingu uzela srebrnu medalju.

Već ovom pobjedom Hrvatska se jako približila nastavku natjecanja nakon prve runde po skupinama. Za to mora završiti među četiri vodeće ekipe nakon petog kola.

Amerikanke su u prvom kolu Skupine C nadigrale Tajlanđanke 3-1, dok su Njemice bile bolje od Kazahstanki 3-1.

Najveće iznenađenje priredile su u dvobojima prvog kola Turkinje, koje su u Osaki s 3-1 pobijedile Kineskinje, brončanu ekipu iz Pekinga. Na FIVB ljestvici Kineskinje se trenutačno treće, a Turkinje 22. svjetska ekipa.