Uobičajena je i raširena pojava sportašica i sportaša koji su izborili nastup na OI, nastupili na njima, “pohvaliti” se tim uspjehom, na način da si tetoviraju olimpijski znamen, 5 olimpijskih krugova na tijelu. Ramenu, ruci, nozi, vratu, nebitno gdje. Nitko u tomu ne vidi problem, osim u... Međunarodnom paraolimpijskom odboru!.
Paraolimpijci naime riskiraju diskvalifikaciju zbog tetovaže olimpijskih krugova, a sve zbog pravila Međunarodnog paraolimpijskog odbora koje zabranjuje “reklamiranje tijela”, zahtijevajući od sportaša da ih prekriju. Za koji dan, 28. kolovoza u Parizu počinju Paraolimpijske igre, a ovo neobično pravilo spriječit će sportaše da na svojim tijelima pokažu tetovaže olimpijskih krugova. Ova situacija proizlazi iz čudnog pravila koje provodi Međunarodni paraolimpijski odbor.
Prema tim pravilima, tetovaže olimpijskih krugova klasificiraju se kao oglašavanje tijela, zahtijevajući od sportaša da ih pokriju kako bi se natjecali bez suočavanja s kaznama. Ovo je bila lekcija koju je na teži način naučio već britanski paraolimpijski plivač Josef Craig prije POI u Riju 2016. kada je kažnjen jer nije prekrio tetovažu olimpijskih krugova na prsima.
Incident se dogodio na paraplivačkom EP u Portugalu, gdje je Craig, koji ima cerebralnu paralizu, bio diskvalificiran iz natjecanja S8 100 slobodno. Inače, u utrci u kojoj je i pobijedio. Međunarodni paraolimpijski odbor je branio svoju odluku, ističući da su sportaši unaprijed upoznati s pravilom.
Glasnogovornik MPO je to tada objasnio riječima.
- Oglašavanje tijela nije dopušteno ni na koji način, to uključuje i olimpijske krugove. Sportaš nije nosio pokrivalo i stoga je diskvalificiran. Sve ekipe su izviještene o politici oglašavanja na tehničkom sastanku prije natjecanja.
Međunarodni paraolimpijski odbor istina ima svoj znak koji nije istovjetan onom MOO-a, ali ni njega sportaši ne smiju tetovirati. U redu, pravilo je, ali je isto tako - besmisleno!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....