VLADIMIR PESNYA Sputnik Via Afp
BEZ IKAKVOG PROBLEMA

Damir Martin pregazio konkurenciju i lakoćom izborio polufinale! Suveren nastup hrvatskog veslača

Damir Martin je uspješno preskočio i drugu stepenicu na OI u Tokiju i izborio polufinale
Piše: Renata BeluhanObjavljeno: 25. srpanj 2021. 05:17

Damir Martin je odradio prvu polovicu posla na Olimpijskim igrama u Tokiju točno onako kako je priželjkivao. Pobjeda u kvalifikacijskoj skupini i pobjeda u četvrtfinalnoj i siguran plasman u polufinale. Sad tek dolazi ono pravo, više nema "turista", ostalo je 12 najboljih samaca, ali ono što diže i njegovo samopouzdanje, ali i vjeru svih koji navijaju za njega je način na koji je odradio to "prvo poluvrijeme", kako ga je on nazvao. Sve više podsjeća na Damira Martina iz Rija prije pet godina.

U četvrtfinalu je "laganini" odradio posao. Točno to smo mu prvo rekli kad se javio nakon povratka u Olimpijsko selo i dobili zasluženi odgovor uz smijeh...

- Možete vi sljedeći put kad je tako lagano.

Ispravak, izgledalo je lagano, a kad tako izgleda onda to uglavnom znači da je sportaš spreman, siguran u sebe i ono što radi. S tom se primjedbom složio.

- Sveukupno je bilo odlično, zadovoljan sam. Plan trenera Srećka Šuka i mene bio je da drugih i trećih 500 metara staze vozim svoje bez obzira kakvo je stanje na terenu, jesu li suparnici blizu ili daleko.

Bili su daleko, već nakon prvih 500 metara Mađar Bendeguz Petervari-Molnar, koji je kroz cijelu utrku držao drugo mjesto, zaostajao je gotovo 2 sekunde (+1.85), na pola staze već skoro 5 sekundi (+4.75), a prije posljednjih 500 metara njegov je zaostatak otišao do 10 sekundi (+9.92). Objektivno, u ovoj skupini nije bio baš ni jedan veslač koji je mogao pritisnuti Martina, a u polufinale su uz njega prošli spomenuti Mađar i Japanac Ryuta Arakawa.

- Malo sam nezadovoljan samo početkom utrke, veslanje je bilo odlično, ritmično, ali sam krivo namjestio pravac pa me odnijelo u desne bove, pokupio sam ih nekoliko desnim veslom i tu sam sigurno izgubio neku sekundu. Ali sve iza toga je bilo odlično, dobra konstanta, a zadnjih 500 metara je bilo čisto kalkuliranje i čuvanje snage za dalje.

Nije znao da je u tu posljednju četvrtinu utrke ušao s čak deset sekundi prednosti, ali bilo mu je jasno da je debelo ispred svih.

- Srećko mi je kasnije rekao kolika je točno bila razlika, ja zapravo i nisam gledao puno druge, samo svoj zaveslaj. Željeli smo vidjeti kako funkcionira, mogu li i vidjeli smo da mogu.

Vidjeli su i svi ostali i sve se više ponovo priča o njemu.

- Nisam još pažljivo pogledao što se događalo u drugim skupinama, ali otprilike znam gdje smo i tko koliko vrijedi, ali se ne zamaram ni s kim. Moj cilj je u polufinalu odveslati svoju utrku, a čak ne gledam ni dan unaprijed, nego sam fokusiran isključivo na dan u kojem jesam i na trenutak u kojem jesam. Sad recimo samo gledam što bolje se najesti i onda se dobro odmoriti, to mi je trenutačni fokus.

Malo smo mu dogodili zasluženi obrok, ali nije zamjerio i ipak smo zajednički analizirali što se dogodilo u stalim skupinama. Osim njega, pobjede su upisali Kjetil Borch u prvoj skupini, Sverri Nielsen u drugoj i Oliver Zeidler u četvrtoj. Doduše, Grk Stafanos Ntouskos je malo pritisnuo Borcha, a Brazilac Lucas Verthein Ferreira se cijelu utrku dobro držao uz Zeidlera.

- Teško je sad tu reći koliko je Zeidler jako odradio utrku, ali i mene je Brazilac iznenadio. Njemu su najbolje od svih nas pasali uvjeti ovdje, rekao je da je vrlo slično kao u Brazilu i da se osjeća kao doma, ali za ulazak u finale će trebati malo više od klimatske prilagodbe.

O Grku Stefanosu Ntouskosu smo nekoliko puta pričali s Martinom ove godine, ovaj 24-godišnjak je novo lice među najboljim skifistima. U dobrom svjetlu predstavio se već na Europskom prvenstvu gdje je bio četvrti ispred Martina, a onda je "rasturio" na kvalifikacijskoj regati u Luzernu i pobjedom izborio Rio.

- Mali zna veslati. Kažem mali jer je mlađi od većine nas i građom je manji, ali nije manji veslač. Uvijek se pojavi netko tko grize kako god se utrka razvijala, neki mali terijer, kako ih ja zovem. U Riju je to bio Belgijanac Hannes Obreno, taj koji nikad nije puštao makar bilo sve riješeno. Ali ti "terijeri" su takvi, vuku te stalno za nogavicu, ali ne ugrizu. Barem se nadam da ne ugrizu.

Kad ste već spomenuli Rio, možete li se usporediti s Damirom Martinom koji je doslovno sve oduševio na Igrama 2016.

- Ipak je prošlo već pet godina od tada, ali da, upamtio sam dobro u kakvom sam stanju bio tada i rekao bih da sam sad tu negdje. Ali to je trenutačno, vjerojatno jesam u top formi, izvukao sam iz sebe najviše što sam mogao ove godine, a je li to ista razina snaga i izdržljivost kao u Riju vidjet ćemo, no rekao bih da sam na istom stupnju forme i utreniranosti.

A samopouzdanje raste, barem nama tako zvučite.

- Istina je, raste samopouzdanje jer sam se i u četvrtfinalnoj utrci tijekom cijele utrke odlično osjećao i glava je bila potpuno razumna, cijelo vrijeme sam uspio razmišljati o zaveslaju, gdje još bolje iskoristiti dužinu zaveslaja, vidjeti pogreške ako ih ima, "skenirati" se na pola utrke i vidjeti gdje smo i što smo.

Polufinala bi trebala biti u srijedu, ali to će ovisiti o tajfunu koji se očekuje i vremenskim (ne)prilikama. Može li vam biti problem ako ćete morati i duže čekati na tu utrku?

- Ne, čak i bolje jer ovo je sad kao neko poluvrijeme odrađeno, a sad kreće drugi dio priče. Zapravo se ne zna što nas točno čeka, po sadašnjim informacijama u ponedjeljak i utorak se sigurno neće veslati, a i u srijedu je najavljeno dosta vjetra, ali vidjet ćemo. Trener Srećko Šuk kao team manager svakih 6 sati dobiva nove informacije.

Obrok se hladio, bilo je vrijeme da se pozdravimo sa sjajno raspoloženim Damirom Martinom. O da, sve više nas Tokio podsjeća na Rio...

ČETVRTFINALE SAMACA

SKUPINA 1

1. KJETIL BORCH (Nor) 7:10.97

2. STEFANOS NTOUSKOS (Grč) 7:12.77

3. GENNARO DI MAURO (iTA) 7:26.25

4. Quentin Antognelli (Mon) 7:29.99

5. Abdelkhalek Elbana (Egi) 7:32.86

6. Husein Alireza (SAr) 8:35.05

SKUPINA 2

1. SVERRI NIELSEN (Dan) 7:10.52

2. TREVOR JONES (Kan) 7:17.65

3. ALEKSANDER VJAZOVKIN (Rus) 7:20.04

4. Onat Kazakli (Tur) 7:32.86

5. Dara Alizadeh (Ber) 7:35.73

6. Peter Purcell-Gilpin (Zim) 7:37.97

SKUPINA 3

1. DAMIR MARTIN (Hrv) 7:17.71

2. BENDEGUZ PETERVARI-MOLNAR (Mađ) 7:24.63

3. RYUTA ARAKAWA (Jap) 7:26.04

4. Alvaro Torres Masias (Per) 7:31.85

5. Jan Fleissner (Češ) 7:37.01

6. Vladislav Jakovljev (Kaz) 7:39.47

SKUPINA 4

1. OLIVER ZEIDLER (Njem) 7:12.75

2. LUCAS VERTHEIN FERREIRA (Bra) 7:14.26

3. MINDAUGAS GRIŠKONIS (Lit) 7:16.71

4. Jordan Parry (NZ) 7:18.48

5. Cris Nievarez (Fil) 7:50.74

6. Mohammed Al-Khafaji (Irk) 8:03.55

Novi Zeland i Češka nakon medalja u samcu u Pekingu, Londonu i Riju nemaju ni polufinaliste

U Pekingu, Londonu i Riju, odnosno na Igrama 2008., 2012. i 2016. godine, Novi Zeland i Češka imali su medaljaše u muškom samcu, a sad su ostali i bez polufinala.

U Pekingu 2008. Čeh Ondrej Synek je bio srebrni, a Novozelanđanin Mahe Drysdale brončani. U Londonu 2012. Drysdale je bio zlatni, a Synek srebrni. U Riju je Drysdale ponovo bio zlatni, a Synek brončani.

No, njih dvojice nema u Tokiju, a njihove zamjene nisu se pokazale kao dostojni nasljednici dvojice velikih skifista.

Mahe Drysdale (42) je silno želio u Tokio i ovdje se oprostiti od Igara i cijele karijere, ali je na novozelandskim kvalifikacijama Jordan Parry bio bolji i čovjek koji je "oteo" zlato našem Damiru Martinu u Riju završio je karijeru onog trenutka kad je bilo jasno da neće u Tokio. Inače, mjesto u Tokiju za Novi Zeland izborio je Robert Manson, ali on je neočekivano u listopadu 2020. objavio kraj karijere i posvetio se svojoj drugoj sportskoj ljubavi - konjičkom sportu.

Ondrej Synek (38) je planirao u Tokio u dvojcu na pariće, ali se češka kombinacija nije pokazala dovoljno brzom pa se početkom ove sezone vratio u samac u kojem je izborio olimpijski nastup na SP 2019. No, nije bio konkurentan najboljima na prva dva Svjetska kupa (5. na prvom i tek 12. na drugom), a već dugo ima problema s leđima pa je odustao od olimpijskog nastupa i mjesto prepustio mlađem sunarodnjaku Janu Fleissneru.

Novozelanđanin Parry nije uspio proći u polufinale u skupini u kojoj je slavio Zeidler, ali nije bio na kraju daleko od trećeg Griškonisa, dok je Čeh Fleissner veslao u skupini s našim Martinom i bio je daleko od prolaska među 12 najboljih.

Legendarni Olaf Tufte nije uspio nastaviti niz

Olaf Tufte (45) je veslačka legenda, jedan od najboljih svih vremena. Norvežanin je još prije 21 godinu u Sydneyju osvojio prvu olimpijsku medalju - srebro s Fredrikom Bekkenom u dvojcu na pariće. U Ateni 2004. i Pekingu 2008. bio je zlatni u samcu, a četvrto olimpijsko odličje osvojio je u Riju 2016., broncu u dvojcu na pariće s Kjetilom Borchom u utrci u kojoj su Valent i Martin Sinković postali olimpijski pobjednici.

Borch se nakon Rija preselio u samac, postao svjetski prvak 2018. i u Tokiju je jedan od favorita za odličja u ovoj disciplini, a Tufte je mimo svih prognoza još jednog odgodio odlazak u mirovinu.

Novi izazov je pronašao u četvercu na pariće u društvu dvojice veslača rođenih 1994. kad je on prvi put nastupio na Svjetskom juniorskom prvenstvu i jednog rođenog 1995. Ili drukčije, kad su se oni tek rješavali pelena on je 1996. već upisao prvi olimpijski nastup u Atlanti.

Tufte i njegovi "veslački sinovi" olimpijski nastup u Tokiju izborili su 1. mjestom u B finalu na SP 2019. U Japanu nisu uspjeli proći u A finale, u nedjeljnom repesažu trebali su biti na prva dva mjesta, ali su ona prigrabili četverci Velike Britanije (5:55.91) i Estonije (5:56.52), a Norvežani su bili četvrti (6:02.85) i veslat će u B finalu.

Linker
06. studeni 2024 03:57