Svi sudionici diplomatskog turnira

 JERKO GRUBISIC/AGRAM CLUB
PREDBOŽIĆNO DRUŽENJE

Diplomatski turnir u Agram Clubu u Zagrebu ukazao na čari olimpijskog sporta badmintona

‘Badminton omogućuje natjecanje mješovitih timova te je jedan od najpopularnijih sportova‘
Piše: SNObjavljeno: 23. prosinac 2022. 19:13

Veleposlanstvo Republike Češke u Zagrebu, Hrvatski badmintonski savez uz podršku HOO-a, Agram Cluba te American Academy, organizirali su božićni Diplomatski badmintonski turnir u Zagrebu s ciljem dodatne promocije ovog atraktivnog olimpijskog sporta. Stoga su rezultati ostali u drugom planu.

Budući da je prosinac mjesec u kojem Republika Češka završava s predsjedanjem Europskom Unijom, jedna od aktivnosti koju je podržala, osim kulturnih i političkih, odnosila se i na sportski događaj.

- Sport koji je bio odabran za turnir je badminton, jer omogućuje natjecanje u mješovitim timovima, te je, poslije nogometa koji je trenutačno u Hrvatskoj zbog uspjeha Vatrenih apsolutni broj 1, jedan od najpopularnijih sportova. Isto tako, malo više kretanja nama diplomatima ne škodi, pogotovo jer se bliže blagdani te će svi, prema običaju, više biti s obiteljima, dok će sportske aktivnosti biti prebačene u novu godinu. Također smo željeli doprinijeti popularizaciji badmintona u Hrvatskoj te kroz diplomatski turnir ukazati na čari tog sporta - izjavio je Milan Hovorka, veleposlanik Republike Češke u Hrvatskoj.

image

Milan Hovorka, češki veleposlanik

JERKO GRUBISIC/AGRAM CLUB

Direktorica HOO-ova Ureda za međunarodnu suradnju i korporativno komuniciranje Mia Baćić nadovezala se na veleposlanikove riječi te istaknula kako badminton kao olimpijski sport ima rastući trend u Europi po broju natjecatelja te da europski natjecatelji polako ruše dominaciju Azijaca. Dodala je kako bi primjer da diplomati igraju badminton trebao biti motivacija i djeci te izrazila nadu da će Hrvatska aktualne badmintonske nade u skoromj budućnosti ispraćati na svjetska prvenstva i olimpijske igre.

Na turniru se natjecalo 11 timova iz 13 veleposlanstava te konzularnih predstavništava akreditiranih u Zagrebu.

- Vrlo smo ponosni što su badminton i hrvatska badmintonska zajednica prepoznati kroz rad saveza i što je savez partner ovog događaja. Suorganizacijom turnira ukazujemo predstavnicima drugih država na sposobnosti Hrvatske, doprinosimo brendiranju Hrvatske kao sportske nacije te pokazujemo kako i manji savezi znaju organizirati sportska događanja na visokoj razini. Nadamo se da će turnir postati tradicija te da će i druga mjesta u Lijepoj našoj biti promovirana kroz naš lijepi sport. Isto tako želimo djeci u Hrvatskoj pokazati da je važno kretati se, te da će uz bilo koji sport koji odaberu biti zadovoljni. U badmintonu imamo visoki postotak visokoobrazovanih sportaša koji su završili zahtjevne škole i to što su diplomati odabrali badmintonski sport za svoj turnir, također je jedan od pokazatelja njegove popularnosti u široj javnosti - poruka je predsjednika Hrvatskog badmintonskog saveza Ratka Galjera.

image

Hrvatski badmintonaši i gosti

JERKO GRUBISIC/AGRAM CLUB

Rezultati hrvatskih sportaša u različitim sportovima usmjerili su javna tijela da u nadolazećem razdoblju povećaju financijska sredstva za izgradnju infrastrukture za dvoranske i izvandvoranske sportove. Vrstan primjer kako bi trebala izgledati moderna dvorana sa svim sadržajima je zagrebački Agram Club. Ovaj jedinstveni multifunkcionalni sportski kompleks obuhvaća vrhunske sportske dvorane, teretanu, bazen, wellness i beauty sadržaje, gdje uz profesionalno osoblje svaki član na jednom mjestu može pronaći sve potrebno.

Predstavnica suorganizatora turnira Yamini Singh, direktorica Privatne srednje škole AMAC (međunarodna škole iz mreže American Academy) također se nadovezala na govornike te istaknula da američki obrazovni sustav omogućuje studentima da se bave natjecateljskim sportom te da budu dobri studenti s uspjehom u novoj karijeri nakon završetka karijere aktivnih sportaša:

- U našim školama omogućujemo natjecateljima individualni program. Svakako u našoj mreži škola imamo aktivne sportaše, natjecatelje ili rekreativce, a među njima su i badmintonaši. Ondřej Kania, direktor i vlasnik mreže American Academy, studirao je u Americi, igrao košarku i nakon studija otvorio tvrtku koja je slala studente na srednje i visoke škole te sveučilišta diljem svijeta, a poslije je osnovao međunarodne škole. Osim znanja, sport također utječe na prijem na željene škole te dobivanje stipendija. Za škole je iznimno važno da budući student, osim svladavanja gradiva, razvija i druge sposobnosti - kroz sport, rad, planiranje vremena, suočavanje s uspjesima i neuspjesima te doprinos društvu u kojem živi. Budući da je Ondřej Kania sportaš, te se u njegovoj obitelji također bave sportom, odlučio je poduprijeti Diplomatski turnir u badmintonu, jer kvalitetno obrazovanje je dobra kombinacija za kvalitetan sport, a to badminton uistinu jest.

image

Aria Dinata Daniel, Indonežanin koji želi nastupati za Hrvatsku

JERKO GRUBISIC/AGRAM CLUB

Zimsko razdoblje godine upravo je idealno vrijeme za badminton u dvorani. Zato svima toplo preporučujemo da s djecom - u gradu u kojem živite - potražite klub/udrugu ili školsku dvoranu te zaigrate badminton i doživite Borbenost, Ambiciju, Druženje, Maksimum, Individualnost, Nadmudrivanje, Tempo, Oduševljenje, Napetost.

O BADMINTONU

Badmintonom se profesionalno u svijetu bavi preko 200 milijuna registriranih igrača, a rekreativno bavi više od milijarde ljudi te se prema popularnosti nalazi odmah nakon nogometa. Zahvaljujući tomu badminton je na ljetnim olimpijskim igrama 1992. u Barceloni uvršten u službeni olimpijski program, a na ljetnim igrama 2020. u Tokiju uvršten je i parabadminton u Paraolimpijske igre.

Badminton je najbrži sport koji se igra reketima - najveća službeno izmjerena brzina loptice iznosila je čak 493 km/h. U jednom poenu najviše je bilo izmijenjeno 192 udaraca.

Samo tijekom jednog meča igrač može prijeći više od 6 km. Badminton je vrlo zahtjevan sport i riječ je o najbržem sportu na svijetu.

Poznati ljubitelji badmintona su: Bill Gates, Gari Kasparov, Boris Becker, Leonardo di Caprio, Tim Henman... Svjetske velesile u badmintonu pretežno su azijske države, poput Kine, Indonezije, Južne Koreje, Japana i Malezije, dok u Europi dominiraju Danska, Engleska, Španjolska, Francuska i Njemačka. Hrvatski badmintonski savez ulaže velike napore da se hrvatski predstavnici iz ovog sporta kvalificiraju na olimpijske igre.

Zašto badminton?

Badminton je obiteljski sport koji jednako dopire do žena i muškaraca, ima status globalnog sporta, s velikim fokusom na Aziju, posebice Indiju i Kinu; na posljednjim Olimpijskim igrama badminton je proglašen najvećim svjetskim sportom.

Hrvatski badmintonski savez (HBS) krovna je organizacija badmintonskog sporta u Republici Hrvatskoj. Osnovan je 1991. godine i punopravni je član Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO). HBS je član i najvažnijih međunarodnih organizacija: Svjetske badmintonske udruge (Badminton World Federation - BWF), Europske badmintonske udruge (Badminton Europe - BE), Badmintonske udruge mediteranskih zemalja (Confederation of Mediterranean Badminton - COMEBA) i Badmintonske asocijacije balkanskih država (Balkan Badminton Association - BBA).

Badminton kao sportska aktivnost ravnomjerno je proširen u cijeloj Hrvatskoj, a glavni centri su: Zagreb, Velika Gorica, Čakovec, Koprivnica, Novska, Bjelovar, Varaždin, Osijek, Zadar, Split i Dubrovnik.

HBS je organizator glavnih natjecanja u Republici Hrvatskoj: Prvenstvo Hrvatske te Hrvatski Kup 4 puta godišnje. Natjecanja se organiziraju u svim dobnim skupinama, od U-11, U-13, U-15, U-17, U-19 do seniora i veterana.

HBS aktivno sudjeluje i na međunarodnim sportskim natjecanjima koja se organiziraju u Hrvatskoj, a uvrštena su i u europski i svjetski kalendar: Victor Croatian International u Zagrebu, Croatia Open u Dubrovniku, Croatia Valamar Junior Open (U-19) u Dubrovniku te Adria Youth International u Opatiji i Zagreb Youth Open (za uzraste U-17 i U-15).

Najveći dosadašnji uspjesi hrvatskih badmintonaš(ic)a:

- prvo mjesto - Europski juniorski kup, mješoviti par Rihtar/Šavor (1994.)

- prvo mjesto - Mediteranske igre u Mersinu, muški par Đurkinjak/Hoelbling (2013.)

- europske prvakinje u kategoriji mlađih juniora U-17, ženski par Galenić/ Pavlinić (2014.)

- prvo mjesto - Bulgarian Open, muški singl, Luka Ban (2020.)

- srebrna medalja - svjetsko veteransko prvenstvo, muški par- Sandi Šaban (2021.)

- prvo mjesto - Yonex Polish International U-17, ženski singl, Jelena Buchberger (2022.)

- organizacija sjednice europske federacije

- sudjelovanje hrvatskih sudaca na najznačajnijim natjecanjima, uključujući Olimpijske igre.

HBS aktivno sudjeluje na projektima: BEC, BWF, EU, Shuttle Time, Summer School, Badminton Exelence Center, Erasmus +, BeCroative, Hrvatski sportski savez. Partner je županijama, gradovima, institucijama. Ciljevi Hrvatskog badmintonskog saveza su: plasman na olimpijske igre, plasman na svjetska i europska prvenstva, odlazak na svjetska natjecanja Super Series i Grand Prix, povećanje broja klubova i badmintonskih središta, obrazovanje trenera, povećanje stručnog kadra (sudaca, voditelja natjecanja), parabadminton, uspostava Nacionalnog centra izvrsnosti, razvoj i suradnja s partnerima te sponzorima HBS-a.

Linker
08. svibanj 2024 15:42