Nakon što je u karijeri nekoliko puta na velikim natjecanjima u zadnjim sekundama ostajala bez medalja, hrvatska tekvondašica Matea Jelić sve je naplatila osvojivši zlatnu medalju na olimpijskim igrama u Tokiju.
Jelić je do najvećeg uspjeha u povijesti hrvatskog tekvandoa stigla pobjedivši u kategorijo do 67 kg Britanku Lauren Williams sa 25-21 premda je 15 sekundi prije kraja gubila sa 15-21.
U neizvjesnom finalu rezultat je na ulasku u posljednju minutu bio 13-13, no tada je Williams s dva udarca nogom u tijelo stigla do prednosti 17-13. Sve do 15 sekundi prije kraja bilo je 21-15 za Williams, a onda je Jelić s tri udarca nogom u glavu uspjela doći do preokreta i kolosalnog uspjeha.
Bio je to dvoboj dviju posljednjih europskih prvakinja u ovoj kategoriji, aktualne Jelić iz Sofije u travnju ove godine i Williams iz Kazana 2018.
Ovo je peta medalja za Hrvatsku u tekvondou i prvo zlato nakon bronci Sandre Šarić i Martine Zubčić u Pekingu (2008), Lucije Zaninović u Londonu (2012), te Tonija Kanaeta u Tokiju.
Članica splitskog TK Marjana je na putu do zlata pobijedila Haićanku Lauren Lee sa 22-2, u četvrtfinalu Brazilku Milenu Titoneli sa 30-9, dok je u polufinalu bila bolja od Amerikanke Paige McPherson sa rezultatom 15-4.
U finalu je odmjerila snage protiv protiv Britanke Lauren Williams. Bio je to dvoboj dvije posljednje europske prvakinje u ovoj kategoriji, Jelić je bila zlatna u Sofiji ove godine, a Williams prije tri godine u Kazanu.
Jelić ima samo 23 godine, no iza nje je niz medalja na velikim natjecanjima. Aktualna je europska prvakinja, bila je i svjetska juniorska prvakinja, osvojila je zlato i na Mediteranskim igrama, te slavila na Grand Prix turnirima.
Kako je priznala iza nje su bile najteže pripreme u karijeri. Trenirala je četiri puta dnevno. Čak je promijenila telefonski broj kako bi se izolirala i maksimalno koncentrirala za Tokio.
Mlada Kninjanka je ovim rezultatom naplatila sve poraze u posljednjim sekundama u karijeri, te niz ozljeda koje su je pratile.
Naime, na europskom prvenstvu u Kazanju (2018), te svjetskim prvenstvima u korejskom Mujuu (2017) i Manchesteru (2019) gubila je borbe za odličja u zadnjim sekundama.
Iza nje je i drama s hrvatskog juniorskog prvenstva 2013. u Rijeci kada je doživjela tešku ozljedu. Naime, završila je u bolnici gdje su joj ustanovili unutarnje krvarenje zbog čega je završila na dvije operacije. Nakon toga je uslijedio višemjesečni oporavak u kojem je skoro izgubila nadu za sportom.
No već iduće godine je postala svjetska juniorska prvakinja najavivši blistavu karijeru koju je potvrdila olimpijskim zlatom u Tokiju.
Matea Jelić osvojila 12. zlatnu medalju za Hrvatsku
Pobjedom u finalu protiv Britanke Lauren Williams sa 25-21, hrvatska tekvondašica Barbara Jelić je osvojila 12. zlatnu medalju za Hrvatsku u povijesti ljetnih olimpijskih igara,
Do sada su najuspješnije bile OI u Rio de Janeiru na kojima su hrvatski sportaši osvojili pet zlatnih medalja, dok su OI u Barceloni (1992) i Pekingu (2008) jedine prošle bez zlata.
Ujedno je to šesta zlatna medalja za Hrvatsku u pojedinačnim sportovima.
HRVATSKE ZLATNE OLIMPIJSKE MEDALJE
OI Barcelona 1992. - bez zlatne medalje
OI Atlanta 1996. - jedno zlato
1. mjesto - muška rukometna reprezentacija
OI Sydney 2000. - jedno zlato
1. mjesto - Nikolaj Pešalov (dizanje utega)
OI Atena 2004. - jedno zlato
1. mjesto - muška rukometna reprezentacija
OI Peking 2008. - bez zlata
OI London 2012. - tri zlata
1. mjesto - Sandra Perković (atletika)
1. mjesto - Giovanni Cernogoraz (trap)
1. mjesto - muška vaterpolska reprezentacija
OI Rio de Janeiro 2016. - pet zlata
1. mjesto: Josip Glasnović (trap)
1. mjesto: Sandra Perković (atletika)
1. mjesto: Sara Kola (atletika)
1. mjesto: Šime Fantela i Igor Marenić (jedrenje)
1. mjesto: Martin Sinković i Valent Sinković (veslanje)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....