Matea Jeger

DAMIR KRAJAC/CROPIX Cropix
START EUROPSKE SMOTRE

Tri HR nade u Münchenu stigle nadomak plasmana u glavni turnir, uzdanica u muškoj konkurenciji poražena

Jeger, Malobabić i Arapović imale sjajne nastupe, Kojić u kvalifikacije krenuo kiksom.
Piše: HINAObjavljeno: 14. kolovoz 2022. 18:38

Hrvatske stolnotenisačice Mateja Jeger, Ivana Malobabić i Hana Arapović stigle su nadomak plasmana u glavni dio ždrijeba na Europskom prvenstvu u Muenchenu.

Jeger je u svom prvom nastupu u skupini 8 kvalifikacija svladala Portugalku Patriciju Santos sa 11-6, 11-1, 11-4, a u ponedjeljak ju još očekuje susret s Poljakinjom Katarzynom Wegryzin, Malobabić je u svom prvom nastupu u skupini 10 nadigrala Bugarku Mariju Jovkovu sa 3-0 (14-12, 11-7, 11-7) te će u ponedjeljak za suparnicu imati Turkinju Simay Kulakceken, dok je Arapović u prvom dvoboju u skupini 13 svladala Grkinju Konstantinu Paridi sa 3-2 (11-5, 7-11, 9-11, 11-8, 11-5), a u ponedjeljak će igrati protiv Rumunjke Tanije Plaian.

Frane Tomislav Kojić, pak, nije dobro započeo kvalifikacije, njega je u susretu skupine 23 svladao Moldavac Vladislav Ursu sa 11-5, 11-4, 11-8.

Uspješni nisu bili niti Filip Zeljko i Mateja Jeger u konkurenciji mješovitih parova, njih su u susretu 1. kola glavnog turnira sa 3-0 (11-6, 11-7, 11-2) svladali Francuzi Simon Gauzy i Prithika Pavade.

EP - gimnastika: Talijanke najuspješnije, Njemicama dva zlata na spravama

Talijanske gimnastičarke nisu dale europsku prvakinju u nedjeljnom pojedinačnom finalu po spravama, ali su s dva višebojska zlata (ekipno i pojedinačno) te ukupno sedam osvojenih medalja najuspješnija nacija nakon dijela natjecanja za žene na Europskom prvenstvu u Muenchenu.

Dva zlata i jednu broncu imaju njemačke gimnastičarke, a po jedno zlato su osvojile Velika Britanija i Mađarska. Britanke uz to imaju i tri srebrna odličja. Francuskinje su osvojile tri bronce.

Mađarska gimnastičarka Zsofia Kovacs nova je europska prvakinja u preskoku s prosječnom ocjenom dva finalna preskoka od 13,933. Srebrno odličje, unatoč ozljedi skočnog zgloba u prvom preskoku, osvojila je Talijanka Asia D‘Amato (13,716), koja je u Muenchenu osvojila naslov europske prvakinje u višeboju. Brončana medalja u preskoku pripala je Francuskinji Aline Friess (13,599). Bugarka Valentina Georgieva je kod prvog preskoka ozlijedila koljeno i na nosilima je iznesena iz dvorane.

Njemica Elisabeth Seitz je s ocjenom 14,433 osvojila zlato na dvovisinskim ručama. Naslov europske doprvakinje s minimalnim zaostatkom za pobjednicom (14,400) osvojila je Talijanka Alice D‘Amato, sestra blizanka europske prvakinje u višeboju Asije D‘Amato, dok je brončana medalja pripala Francuskinji Lorette Charpy (14,166).

Drugo zlato domaćoj reprezentaciji donijela je Emma Leonie Malewski (13,466) na gredi. Istu ocjenu (13,400) zaradile su britanska gimnastičarka Ondine Achampong i Francuskinja Carolann Heduit, ali srebro je pripalo Britanki zbog bolje ocjene za izvedbu.

Europsku prvakinju u sportskoj gimnastici dobila je i Velika Britanija, a zasluge pripadaju Jessici Gadirovoj koja je s ocjenom 14,000 osvojila zlato na tlu. Ona je nastupila kao posljednja u finalu i spriječila dvostruki talijanski trijumf: Martina Maggio (13,933) se morala zadovoljiti srebrnom medaljom, a broncu je osvojila Angela Andreoli (13,866).

Hrvatska nije imala svoje predstavnice u finalima po spravama. Tijana Korent je u kvalifikacijama preskoka imala 16. rezultat, dok je Splićanka Ana Đerek osvojila 20. mjesto na tlu i na gredi.

23. travanj 2024 11:52