
Dvadesetšestogodišnjaci, Norvežanka Henny Reistad i Danac Mathias Gidsel, najbolji su rukometašica odnosno rukometaš godine u izboru Svjetske rukometne federacije (IHF). Apsolutno zasluženo. Štoviše, oboje su obranili naslove najboljih osvojene po prvi put lani. Gidsel je prvi rukometaš kojem je to pošlo za rukom, dok je Henny Reistad ponovila Christinu Neagu koja je pak četiri puta zaredom osvajala ovu nagradu.
Gidsel je u muškoj konkurenciji pomeo konkurenciju. Pobijedio je sa apsolutno najvećim brojem glasova u svim izborima - nevjerojatnih 88,2 posto. U konkurenciji su bili još njemački vratar Andreas Wolff i španjolski ljevak Alex Dušebajev. Gidsel sada ima dva naslova najboljeg svjetskog igrača, kao i trojka Ivano Balić - Niklas Landin - Talant Dušebajev, dok su s po tri naslova najuspješniji svih vremena Nikola Karabatić i Mikkel Hansen. No, Gidselu je tek 26...
I Henny Reistad je obranila naslov. Sada ima dva kao i Bojana Radulović, dok je s četiri apsolutni broj 1 Rumunjka Christina Neagu. U konkurenciji su bile Francuskinja Estele Nze Minko i druga Norvežanka Kari Brattset Dale.
Gidsel je odigrao sjajnu sezonu. Izuzetna brzina, naoko mali, ali neuhvatljiv na svojoj desnoj strani. Igrač koji ima sjajna rješenja, prepoznaje rukomet na najbolji način. Vodio je Dansku do olimpijskog naslova, bio najbolji strijelac olimpijskog turnira u Parizu sa 62 gola, izabran je u All Star momčad, prije toga bio je s 54 gola najbolji strijelac Eura održanog u Njemačkoj. Svjetsko prvenstvo ne spominjemo jer onu u ovom izboru ulazi u konkurenciju za 2025. godinu, dok je Gidsel svjetski prvak s Danskom i MVP tog SP, što je činjenica koja mu može donijeti i treći Trofej IHF zaredom. Danac igra u dresu berlinskog Füchsea kojeg je vratio u Ligu prvaka, u MVP utrci Lige prvaka je trenutno vodeći.
Henny Reistad je do olimpijskog naslova nosila Norvežanke. Sjajna igračica, možda i najkompletnija u svijetu rukometa danas. Napad, obrana - baš sve. I uvijek - kao svi veliki igrači - prisutna u trenucima odluke. Treba znati da je u Pariz stigla ozlijeđena, da nije igra prva dva susreta, ali je u nastavku briljirala. Izabrana je u All Star ekipu, makar je MVP bila norveška golmanica Katrine Lunde. Reistad na Euru prije toga također zlatna s Norveškom, isto u All Star ekipi. Trenutno je vodeća igračica Lige prvakinja u sastavu danskog Esbjerga, apsolutno prvi strijelac i glavni MVP kandidat.
Drugi put je IHF birao i najbolje mlade igrače na svijetu. Najboljom rukometašicom proglašena je Mađarica Petra Simon, srednjakinja koju je i EHF lani izabrao za najbolju mladu igračicu Europe. Ona je druga osvajačica ovog naslova nakon Lene Grandevau, Francuskinje koja je i ove godine bila u izboru. Treća u izboru bila je Francuskinja Lylou Borg. Petra Simon s Mađarskom je osvojila broncu na Euru, igra u dresu Ferencvarosa koji je jedan od najbolji sastava u Ligi prvakinja. Simon je srednjakinja, dirigent igre, jednako dobar strijelac i asistent.
Kod rukometaša pobjednik nakon Elefsena Skipagotua lani je Nijemac Renars Uščins. Imao je sjajnu konkurenciju u kojoj se na vrh nije uspio probiti naš Dominik Kuzmanović, te sjajni Portugalac Francisco Costa koji igra vrhunski u dresu prve senzacije sezone Sportinga. Uščins je s Njemačkom igrao finale OI u Parizu, autor je senzacionalne pobjede protiv Francuske na tom turniru, bio je u dresu Njemačke četvrti na Euru, a kada je u pitanju klub igra u Hannoveru koji je trenutno prvi sastav Bundeslige. Uščins je desni vanjski, prodoran, brz, okomit, bio je svjetski juniorski prvak s Njemačkom prije nekoliko godina.
Komentari (0)