Slavlje Norvežanki
 JONATHAN NACKSTRAND/AFP
FINALE EURA

Francuskinje pale u zadnjih desetak minuta, Norvežanke osmi put najbolje na Starom kontinentu

Bio je to vrhunski završni obračun u Danskoj, sjajne Skandinavke na EP-u dobile su 10 od 10!
Piše: Dean BauerObjavljeno: 20. prosinac 2020. 19:41

Norveška, najtrofejnija ženska rukometna nacija u Europi, potvrdila je taj epitet na EP u Danskoj, pobjedom u finalnoj utakmici nad braniteljicama naslova Francuskom 22:20 (14:10). Norveškoj je ovo čak 12. medalja, a 8. zlato s kontinentalnih smotri.

Koliko je to puno dostatno je za dočarati kroz podatak da na samo dva europska prvenstva Norvežanke nisu osvojile medalju. Prije točno dva desetljeća u Rumunjskoj, te 2018. u Francuskoj. Ove su godine "protutnjale" Danskom s 10 pobjeda u jednako toliko utakmica.

Samo su u početku utakmice Francuskinje imale dva kratkotrajna i minimalna vodstva (1:0 i 2:1), da bi već sredinom poluvremena ili u 14. minuti bilo 7:4 za Norvešku. Do konca prvog poluvremena Norveška je konstantno održavala vodstvo od 4-5 pogodaka prednosti.

U drugom poluvremenu francuski izbornik Olivier Krumbholz je povukao vrlo dobar potez odmijenivši dotadašnju prvu vratarku Amandine Leynaud za Cleopatre Darleux. Ne samo to. Francuska je zaigrala obranu 5-1 koja očito baš ne odgovara Norvežankama.

Posljedica je toga bila čak 10 minuta bez gola Norvežanki (od 35. minute i 16:12 za Norvešku do 45. minute i 17:15). Razbranila se Darleux, ali su jednako tako i Norvežanke poprilično pomagale počevši brzopleto završavati napade uslijed pada koncentracije, uvučene nervoze u norveške redove.

Početkom 50. minute golom Zaadi Deune iz sedmerca, Francuska je izjednačila (17:17) prvi put nakon početnih 4:4. Štoviše, tri minute kasnije, ista tamnoputa Grace Zaadi Deune je ponovo iz sedmerca prvi put dovela Francusku u prednost (19:18). I to je bilo tih francuskih "pet minuta".

Slijedila su naime dva brza norveška gola, pa još bitnije i dvije sjajne obrane norveške vratarke za rezultatski preokret na 20:19. Uz sve, francuska ponajbolja igračica i već spominjana Grace Zaadi Deune je zbog trećeg isključenja morala na tribine. Izgubljen je francuski elan i zanos koji je ipak trajao malo prekratko, samo jedan djelić drugog poluvremena, a to je za pobijediti u finalu ipak premalo.

FRANCUSKA 20 (10) - NORVEŠKA 22 (14)

HERNING - Dvorana Jyske bank Boxen. Sutkinje: Alpaidze i Berezkina (obje iz Rusije).

FRANCUSKA: Leynaud (7 obrana), Darleux (8 obrana), Nocandy, Coatanea 1, Valentini, Zaadi Deuna 3 (2), Kouyate, Niakate 3, Dembele Pavlovic 1, Sercien Ugolin 1, Flippe 3, Kanor, Edwige, Foppa 5, Nze Minko 1, Lacrabere 2 (1). IZBORNIK: Olivier Krumbholz.

NORVEŠKA: Solberg (16 obrana), Lunce, Reistad 2, Arntzen, Kristiansen 4, Frafjord, Loke, Skogrand 4 (1), Mork 4 (1+0+0), Oftedal 3, Aune, Dale 1, Jacobsen, Herrem 3, Solberg-Isaksen 1, Breistol. IZBORNIK: Thorir Hergeirsson.

SEDMERCI: Francuska 3-3, Norveška 2-4.

24. travanj 2024 05:53