HRV - FRA 30:23

Hrvatska razbila Francusku i plasirala se u polufinale, čekaju nas Danci

Piše: ArhivaObjavljeno: 23. siječanj 2013. 18:05

Možda dugovi jednom pobjedom nisu naplaćene sve suze koje su hrvatski rukometni navijači isplakali zbog poraza od “crnih francuskih mačaka”, ali osjećaj je sinoć bio - sjajan. Hrvatska rukometna reprezentacija plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva pobjedom nad Francuskom 30-23.

Krenulo je šokantno, nesmotrenošću Drage Vukovića koja je najbolje ocrtavala pod kakvim su psihološkim nabojem hrvatski rukometaši ušli u utakmicu. U prvom napadu desni vanjski Francuske Xavier Barachet prolazio je pored najraznovrsnijeg hrvatskog vanjskog igrača. “Napaljeni Vuk” neoprezno je zamahnuo rukama prema glavi ljevorukog šutera nokautiravši ga. Španjolski su se suci kratko konzultirali, Raluy je posegnuo u džep i izvadio crveni karton. Nisu pomogli Dragini vapaji i “nisam, majke mi” preklinjanja, nakon 47 sekundi Hrvatska je ostala bez svojeg ponajboljeg igrača na Svjetskom prvenstvu.

Velika noć Duvnjaka

Šok je trajao tri minute, Francuska je povela 2-0 i činilo se da će “Les Experts”, slično kao i u Londonu, voditi od prve do posljednje minute.

Međutim, ovoga su puta dvojica hrvatskih rukometaša, ljudi koje smo često proklinjali u ogledu s najvećim suparnikom, odlučili zaustaviti slobodni pad. Domagoj Duvnjak natjerao je u prvom poluvremenu sve one koji plaču za Ivanom Balićem da na trenutak pospreme rupčiće. Šut 5/7 - jedan je promašaj završio na gredi, a drugi je bio šut uz podignutu ruku - pokraj Dinarta, “ubojice” Karabatića (još jednom je nekolicinom grubih startova koljenima pokazao kako je “nježan” u obrani) i ostatka obrane, u prvih 15 minuta postavljene u nekarakterističnih 3-2-1, nije bio jedina kvaliteta koju je Duvnjak jučer prezentirao. Čim se obrana koncentrirala na njega, Domagoj je otvarao Francuze fenomenalnim dodavanjima za lijevo krilo ili košarkaškim “no-look passom” za Vorija.

Alilović zaključao gol

Drugi ključni čovjek za hrvatsku u prvom je poluvremenu bio Mirko Alilović. Od 10 obrana koje je skupio u prvom poluvremenu, mnoge su bile u situacijama u kojima bi Francuzi drugima zabijali zatvorenih očiju. Čak je i Claudea Onestu natjerao da Luca Abaloa zamijeni mladim Porteom.

Bez obzira na sjajnih 30 minuta istaknutog dvojca, Hrvatska nije uspjela prelomiti utakmicu u svoju korist, iako prilika nije nedostajalo. najveća je potrošena u 22. minuti, kada je Ivan Čupić promašio sedmerac na prednosti od 11-7. Omeyer je počeo pratiti Alilovića, Duvnjak nije dobio potrebnu pratnju samozatajnog Kopljara i Hrvatska je sve teže pronalazila lijek za francuski obrambeni bedem. Zato je poluvrijeme završilo 13-12 i opet je, kao toliko putau međusobnim ogledima, dojam je u prvom dijelu bio mnogo bolji od rezultata.

Međutim, već je na početku drugog poluvremena Hrvatska dobila ono što je trebala - nove junake. Doduše, nastavili su pomagati i Francuzi, jer se činilo kao da je Barachet trebao navući kockasti dres na sebe, a Narcisse (38. minuta) i Karabatić (43.) su kasno zabili prve golove, ali čovjek odluke zvao se - Damir Bičanić.

Horvat i Bičanić ključni

Vukovarac je često znao ostati dužan, ali sinoć je baš on bio ključan čovjek. Trima golovima u drugom je dijelu rasteretio umornog Duvnjaka i sasvim razbio Francuze. Pomogao je i Horvat dvama sedmercima, kontrom i jednim uskokom s krila i odveo Hrvatsku na megdan europskom prvaku Danskoj.

SP rukometaša, četvrtfinale:

Slovenija - Rusija 28-27 (14-13)

Španjolska - Njemačka 28-24 (12-14)

Hrvatska - Francuska 30-23 (13-12)

Danska - Mađarska 28-26 (18-11)

Hrvatska - Francuska 30-23

ZARAGOZA Dvorana Prica Felipea. Gledatelja: 4.000. Suci: Lopez i Ramirez (Španjolska)

HRVATSKA: Alilović (13+1), Ivić; Marić, Duvnjak 9, Stepančić, Kopljar 2, Vori 3, Gojun, Horvat 4 (3), Vuković, Šprem 2, Bičanić 4, Mandalinić 1, Čupić 3 (1), Musa, Ninčević 2. IZBORNIK: Slavko Goluža.

FRANCUSKA: Omeyer (10+1), Karaboue; Fernandez 4 (1), Dinart, Barachet, Narcisse, Honrubia 2, Karabatić 1, N’Guessan, Accambray 1, Abalo 2, Sorhaindo 5, Guigou 4 (4), Bosquet, Detrez, Porte 2. IZBORNIK: Claude Onesta.

SEDMERCI: Hrvatska 5 (4), Francuska 5 (4)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta (Vuković, Duvnjak, Šprem, Vori), Francuska 6 minuta (Karabatić, Barachet, Honrubia).

CRVENI KARTON: Drago Vuković (1’).

IGRAČ UTAKMICE: Domagoj Duvnjak .

KRAJ - HRVATSKA JE U POLUFINALU

60. minuta - Duvnjak je zabio svoj deveti pogodak i stavio točku na i!

59. minuta - Šprem je povećao vodstvo na 29-23

58. minuta - Horvat je zabio iz sedmerca. Abalo smanjuje

57. minuta - Goluža je zatražio minutu predaha. Čupić je zabio za 27-22

55. minuta - Sorhaindo je ponovno zatresao gredu.Horvat je odveo Hravtsku na +5. Fernandez je uzvratio

54. minuta - Sedmerac za Hratsku izveo je Horvat i zabio prebacivši Omeyera

53. minuta - Abalo je smanjo.Tek je postigao prvi pogodak

52. minuta - Sorhaindo je pogodio gredu, Horvat je pokupio. Bičanić nas je odveo na +4, 24-20

51. minuta - Omeyer je obranio Duvnjaku. Ninčević je zabio iz kontre

49. minuta - Sedmerac je izveo Fernandez i zabio za 22-20

48. minuta - Sedmerac za Hrvatsku izveo je Horvat i zabio je

46. minuta - Bičanić je potegao iz prve i pogodio za 21-19

45. minuta - Fernandez je zabio preko Mandalinića za 20-19. Goluža je zatražio minutu odmora

44. minuta - Duvnjak je zabio nakon prekrasne akcije Hrvatske. Karabatić je dao gol za 20:18. To mu je prvi gol na utakmici

43. minuta -Mandalinić je zabio izvana za 19-16. Porte je uzvratio

42. minuta - Sorhaindo je zabio, Vori je isključen

41. minuta - Omeyer je obranio Duvnjaku, ali nam je vraćena lopta. Oduzet nam je napad

40. minuta - Šprem je isključen zbog rušenja Abaloa, sedmerac za Francusku izveo je Guigoo, Alilović je obranio

39. minuta - Narcisse je zabio svoj prvi pogodak.

38. minuta - Horvat je pogodio iz kontre za 18-14

37. minuta - Vori je zabio iz teške pozicije

36. minuta - Sedmerac za Francusku izveo je Guigou i zabio

35. minuta - Porte je opmenut zbog povčlačenja. Duvnjak je zabio šesti gol

33. minuta - Sorhaindo je imao čistu priliku, Alilović je obranio

32. minuta - Duvnjak je zabio iz kontre za 15-12. Barachet je isključen, poslije njega i Duvnjak. Francuzi su smanjili na 15-13

31. minuta - Utakmica se nastavila. Kopljar je zabio u prvom napadu

Kraj prvog poluvremena

30. minuta - Šprem je iznendio Omeyera, 13-11. Honrubia je zabio. Na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 31:12

29. minuta - Sorhaindo je zabio za 12-11

28. minuta - Omeyer je obranoio Duvnjaku, ali je, lopta vraćena zbog prekršaja. Pzucao je ponovno Duvnjak, obranio je Omeyer

27. minuta - Duvnjak je zabio svoj peti pogodak. Alilović je obranio na drugoj strani

26. minuta - Čupić je pucao iz okreta, Omeyer mu je obranio. Francuzi su došli do serije 3:0 i smanjili na 11:10

25. minuta - Sorhaindo je smanjo na 11:9. Goluža je zatražio minutu predaha

23. minuta - Ninčević je prebacio Omeydera, ali se lopta od stative odbila van, Alilović je došao do sedme obrane

22. minuta - Sedmerac za Hrvatsku izveo je Čupić, Omeyer je obranio, šteta mogli smo pobjeći na +5, ovako je Honrubia smanjo na 11-8

21. minuta - Četvrti gol zabio je Duvnjak

20. minuta - Vori je zabio svoj drugi pogodak. Guigou je izveo sedmerac i zabio

18. minuta - Sorhaido drži Francusku, 9:6

17. minuta - Francuzima je oduzet napad, Kopljar je zabio svoj prvi gol za 9:5

16. minuta - Sedmerac za Hrvatsku, Karabatić je dobio dvije minute zbog prekršaja nad Duvnjakom. Čupić je zabio sa 7 metara za 8:4. Sorhaido smanjuje

15. minuta - Omeyer je obranio Bičaniću nakon što mu se otvorila sjajna prilika

14. minuta - Omeyer je počeo braniti, Čupić je krenuo sam u kontru te je zabio svoj prvi gol

13. minuta - Sedmerac za Francusku izveo je Guigou i zabio

12. minuta - Karabatić je napravio faul u napadu te je Francuska propustila priliku za smanjenje razlike. Omeyer je obranio Bičaniću.

11. minuta - Hrvatska igra izvrsnu obranu, Francuzi teško pronalaze rhešenje, Alilović je obranio Narcisseu

10. minuta - Duvnjak je pogodio gredu nakon dobre akcije

9. minuta - Alilović je čudesan na početku, obranio je Abalou te je došao do pete obrane. Vori se vratio u igru

8. minuta - Hrvatska se dobro brani. Alilović je obranio, Duvnjak je zabio za 6:3

7. minuta - Vori zabija za 5:3, ostao je ležati na podu. Šepajući je napustio teren

6. minuta - Sorhaindo je dao svoj prvi pogodak

5. minuta - Ninčević je zabio za prvo vodstvo Hrvatske od 3:2, Duvnjak je povisio na +2

4. minuta - Bičanić je zabio prvi pogodak za Hravtsku, Duvnjak je zabio za 2:2

3. minuta - Sedmerac za Francusku izveo je Guigou i zabio

2. minuta - Fernandez je zabio za 1:0

1. minuta - Francuska je imala prvi napad. Vuković je zaradio crveni karton zbog grubog nasrtaja na Barachetu.

1. minuta - Utakmica je počela

16. svibanj 2024 16:37